Хаити трябва да се подготви за още едно голямо земетресение, твърдят международни експерти, цитирани от Ройтерс.
Според учените, които проследяват движенията в разлома, минаващ през Хаити към Доминиканската република, то може да бъде породено от катастрофалния трус на 12 януари, при който загинаха около 200 хил. души.
Екипите от геофизици са в страната, за да измерят промените в земната кора.
Увеличеният натиск върху разлома след земетресението в началото на годината може да доведе до трус от същия или по-голям размер, въпреки че учените признават, че не знаят къде и кога ще стане.
Разломите обикновено чакат точния момент, но ако друго земетресение им даде малък тласък, те се разместват преждевременно, коментира професор по геофизика от университета "Пардю" в Индиана, който ръководи сеизмиологичния проект в Хаити.
Според предварителни изчисления на неговата група земетресението от 12 януари може да бъде малкият тласък, който да доведе до
още един трус по протежението на 300-километровия разлом.
Тогава Хаити беше разлюлян със сила 7 по скалата на Рихтер.
Оттогава там бяха регистрирани повече от 50 вторични труса, един от които с магнитуд 6,1 по Рихтер. Според американския геоложки институт сеизмичната дейност ще продължи с месеци, ако не и с години.
Учените отбелязват, че и през следващите месеци ще бъдат възможни разрушителни земетресения.
В Хаити
днес редица държавни училища отвориха врати
за първи път от земетресението на 12 януари, но повечето останаха затворени дори в съседни провинции, където щетите са минимални.
Учениците в столицата вероятно ще останат с месеци на улицата, предупредиха държавни служители. Очаква се повечето учебни заведения в провинцията да започнат работа на 8 февруари.
Междувременно
САЩ възобновиха медицинските евакуации
от пострадалата държава. Въздушният мост бе прекъснат за четири дни заради спорове между федералните и щатските власти кой да поеме разходите по лечението на пострадалите хаитяни и къде да бъдат настанени те.
Американски военни самолети започнаха отново да транспортират ранени, като първият от тях е излетял от Хаити още през нощта. Хората ще бъдат настанявани в американски и чуждестранни болници.
Екипът на Военномедицинската академия, който изпратихме, работи в една от полуразрушените болници в столицата Порт-о-Пренс, в която се обработват предимно тежки случаи на вторично усложнени травми, съобщиха от Министерството на отбраната.
По думите на ръководителя на медиците подполковник д-р Александър Парашкевов ситуацията в града е критична.
Освен от епидемии и зарази, възниква реална опасност и от масови нападения на измъчени от глад, жажда и безизходица стотици местни жители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!