Ак ксандър Арабаджиев, Николай Урумов, Светла Петкова и Георги Марков са окончателните кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС), съобщи БНР. Днес бе крайният срок за номинациите. Един от тях ще бъде избран следващия вторник, стана ясно на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС).

ВСС възложи на тричленна комисия да провери дали четирите кандидатури отговарят на законовите условия за председателя на ВАС.

Министърът на правосъдието Антон Станков е изпратил чрез ВСС до ВАС жалбите си срещу решението на висшите магистрати да се открие процедура за нов избор на председателското място на ВАС. Членовете на ВСС са гласували с мнозинство, че обжалването на откритата процедура по избор не е повод тя да бъде прекратявана, каза на излиза Антон Станков.

"Помолих съвета сутринта да спре процедурата, защото има теоретичен спор дали е възможно или не. Съветът взе решение, че отказва да спре процедурата", каза правосъдният министър.

Председателят на ВАС Владислав Славов е обещал пред висшите ни магистрати, че ще направи всичко необходимо жалбата, подадена в съда от Антон Станков, да бъде разгледана в максимално бързи срокове, за да има яснота по каква процедура ще се върви оттук нататък.

Някои от членовете на съвета, като Нели Куцкова, не са на мнение, че откриването на подобна процедура подлежи на съдебно обжалване. "Не може да се обжалва решение за откриване на процедура. Може да се обжалва решението за избор на председател на ВАС поради нарушена процедура", заяви тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Продажбата на активите на „Лукойл“: Нов етап за енергийната независимост на България

Продажбата на активите на „Лукойл“: Нов етап за енергийната независимост на България

България Преди 5 минути

Продажбата на активите на „Лукойл“ в България е събитие с критично значение за икономическата и енергийната стабилност на страната

Снимката е илюстративна

„Неприятна миризма“ може да бъде скрит признак на рак

Свят Преди 27 минути

NHS и Mayo Clinic призовават хората да действат възможно най-скоро

<p>КНСБ пресметна месечния доход, необходим&nbsp;за издръжката на един работещ</p>

КНСБ пресметна: 1562 лева (799 евро) месечно са необходими за издръжка на един работещ

България Преди 49 минути

За тричленно семейство са необходими 2812 лв. (1438 евро), отчете синдикатът

Рубио балансира по тънко въже в НАТО след хода на Тръмп с Гренландия

Рубио балансира по тънко въже в НАТО след хода на Тръмп с Гренландия

Свят Преди 59 минути

Държавният секретар заяви, че Тръмп "много ясно е дал да се разбере, че Съединените щати няма да използват сила или военна сила".

Ще удължат ли грипната епидемия в Бургас, Областният щаб решава

Ще удължат ли грипната епидемия в Бургас, Областният щаб решава

България Преди 1 час

Тя беше въведена в средата на миналата седмица

<p>Край&nbsp;на кървавата империя за милиарди след екзекуцията на 11&nbsp;членове на мафиотско семейство</p>

Китай екзекутира 11 членове на мафиотско семейство от Мианмар

Свят Преди 1 час

Членовете на семейство Минг са били осъдени през септември за различни престъпления, включително убийство, незаконно задържане, измама, трафик на на хора и сводничество

Парламентът разглежда два законопроекта за промени в Изборния кодекс

Парламентът разглежда два законопроекта за промени в Изборния кодекс

България Преди 1 час

Те са внесени от „Възраждане“ и от ПП-ДБ

"Губим катастрофално": Шефът на киберсигурността на ЕС предупреждава, че защитата на Европа изостава

"Губим катастрофално": Шефът на киберсигурността на ЕС предупреждава, че защитата на Европа изостава

Свят Преди 1 час

Европа инвестира сериозно в сигурността, но недостатъчно в киберзащитата, казва ръководителят на киберагенцията на ЕС

<p>Кое ще е устройството, което ще направи AI персонален</p>

Кое ще е устройството, което ще направи AI наистина персонален и практичен асистент

Технологии Преди 1 час

Изкуственият интелект се развива във всички сфери, като една от най-обсъжданите в момента е да бъде личен асистент на всеки човек. За целта обаче ще е нужно устройство, което да е негов "дом". Все още има много възможности, но без ясен отговор

<p>&quot;Делси Родригес е престъпник, нямаме нужда от руска промяна&ldquo;</p>

Мария Корина Мачадо пред Марко Рубио: Делси Родригес е престъпник, нямаме нужда от „руска промяна“

Свят Преди 1 час

Администрацията на Тръмп в момента сътрудничи с Родригес, която пое властта във Венецуела след залавянето от САЩ на авторитарния лидер Николас Мадуро

<p>Мерц:&nbsp;За членство на Украйна в ЕС&nbsp;от 1 януари догодина не може да става и дума</p>

Мерц: Присъединяване на Украйна към ЕС по ускорена процедура е нереалистично

Свят Преди 1 час

"Всяка страна, която иска да членува в ЕС, трябва да изпълни Копенхагенските критерии, процес, който обикновено отнема няколко години", отбеляза канцлерът

Снимката е илюстративна

Трагична развръзка: Намериха самолета в Колумбия, никой от 15-те души на борда не е оцелял

Свят Преди 1 час

Причините за катастрофата засега остават неизвестни

<p>Си пред Стамър в Китай: Хубавите неща често вървят заедно с трудности</p>

Си Цзинпин пред Киър Стамър в Китай: Хубавите неща често вървят заедно с трудности

Свят Преди 1 час

Китайският президент Си Цзинпин се обърна към Стармър с думите, че държавите им трябва да "засилят" връзките помежду си

Венецуелската армия и полиция се заклеха във вярност на временния президент

Венецуелската армия и полиция се заклеха във вярност на временния президент

Свят Преди 2 часа

Родригес призова опозиционерите, избрали "екстремизма, да си останат във Вашингтон", явна препратка към опозиционния лидер и носител на Нобеловата награда за мир Мария Корина Мачадо