Х ора, свързани с организираната престъпност са вложили между 150 и 200 млн. лв. за купуването на гласове на изминалите местни избори, според изследване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представено в сряда на кръгла маса с тема "Организираната престъпност в България: пазари и тенденции".
Посланикът на Германия у нас Михаел Гайер каза, че местните избори в България са показали, че бизнес групировките навлизат в общините.
България не е извършила необходимото, за да се пребори с организираната престъпност и корупцията, коментира той.
Дипломатът отбеляза, че достъпът до Шенгенската зона ще предизвика нови дискусии в Европа за това как България се справя с този род проблеми.
Тихомир Безлов от ЦИД каза, че изследването показва, че престъпният бизнес в страната е разделен на три типа - силови предприемачи, черни предприемачи и олигарси, подобно на Русия.
И у нас, и в Русия има три източника на организирана престъпност - от средите на бивши спортисти, бивши служители на МВР и бивши криминални затворници, заяви Безлов.
Според него другите основни генератори на мащабна престъпност са т.нар. олигарси, сред които са бивши стопански и партийни ръководители, както и офицери от Държавна сигурност.
"Те преразпределят държавните богатства чрез политиците. Големият проблем в България е, че олигархическият модел започва да се легализира.", каза Безлов.
Проучването на ЦИД сочи, че доходите от проституция са между 110 млн. и 170 млн. лв. годишно. Пазарът на наркотици е между 108 млн. и 234 млн. лв. годишно.
Безлов обясни, че в търговията с дрога се забелязва тенденция на изчезване на високите нива и появата на четири-пет нови имена.
След влизането ни в ЕС се наблюдава свиване на пазарите на крадени автомобили, на наркотици и на пазара за сексуални услуги. Новите тенденции са легализация на бизнеса и навлизане на мултинационалните корпорации в страната, добави той.
Един от важните въпроси, който поставя доклада на Центъра за изследване на демокрацията за организираната престъпност, е защо в тези последни 15 - 17 години по тези процеси поведението на държавата беше странично, коментира министърът на вътрешните работи Румен Петков.
Той каза, че като извод от доклада трябва да се решат пет възлови проблема.
На първо място да се направят законови промени, зад които да стои и ефективен ресурс за тяхното изпълнение. На второ място Петков посочи мобилизация на целия ресурс на държавата.
Борбата с организираната престъпност не е само задача на МВР, а на цялото общество на всички институции, каза министърът и посочи като пример публично-частното партньорство, чийто добър резултат е и днешния доклад на Центъра за изследване на демокрацията, който е направен със съдействието на служители на МВР.
На трето място вътрешният министър сложи методичност и последователност, като даде за пример някои от постиженията на министерството и посочи, че за целия този период една единствена престъпна група е заловена от боса до счетоводителя.
На четвърто място и пето място министърът открои публичността и ефективността, като я свърза с всички други посочени елементи, и работата в екип, както и добрата работа с неправителствения сектор, защото обществото трябва да разбере, че очакванията му от правоохранителните органи не могат да бъдат отделени от действията и на обществото.
По отношение на трафика на хора Румен Петков изрично подчерта, че по никакъв начин не може да бъде легализирана проституцията, защото тя води до узаконяване на организираната престъпност.