С приближаването на датата за присъединяване на България и Румъния към ЕС снизхождението към източноевропейците и техните родни страни преминава в истерия. Едва ли може да има по-очебийни двойни стандарти.

И България, и Румъния са описвани като изостанали държави, в които вилнее мафията, и които ще "заразят" останалите в Общността. Но дали двете балкански страни са наистина много по-корумпирани от Италия на Берлускони или от Великобритания, в която се плаща за титли? В таблоидната британска преса

източноевропейската имиграция се отразява с потресаващ шовинизъм

Малцина обаче се питат защо толкова много хора (427 000 от 2004 г. насам) напускат местата, където са отраснали, където са приятелите и семействата им. В редките случаи, когато този въпрос се поставя, обикновено се обвинява "гибелното наследство" на 40-те години комунизъм.

Но комунистическото управление приключи преди 16 години. Може ли то да е причина за днешните проблеми?

Всъщност хората от този регион бягат от последствията на неолибералната икономическа политика от началото на 90-те години - период, който според икономиста Ласло Андор е европейската "Голяма депресия".

Като се изключат шикозните, "глобалистки" центрове на Будапеща, Прага и Варшава, милиони хора живеят в бедност и лишения в бившия комунистически блок.

БВП в региона падна до между 20 и 40% след промените през 1989 г. и докато малцина получават по-големи заплати в XXI век, за мнозинството преходът се характеризира с драстичен спад в жизнения стандарт и голяма безработица и неравнопоставеност.

Западните политици хвалят страните от т. нар. "Нова Европа" заради техните "динамични им икономики с плоски данъци", но отричат да има връзка между икономическите реформи и масовото изселване.

Снизхождението към източноевропейските имигранти е до голяма степен наследство от времето на Студената война. За западните неолиберали е жизненоважно да отричат всяко постижение на режима, в който живя половин Европа. От тогава идва и модата да се сравняват 40-те години социализъм с ужасите на нацизма.

Не беше нужно и не биваше да става така

Ако в началото на 90-те тези страни не бяха прибързали да приемат крайно дефлационните препоръки на МВФ и ЕС, икономиките им сега щяха да са много по-здрави, а имигрантската вълна щеше да бъде до голяма степен предотвратена.

Но най-големите жертви в случая са самите източноевропейски държави, лишавани от толкова много млади, талантливи и продуктивни хора.

Иронията е, че Източна Европа съвсем не е изостанала и все още кара значителна част от Западна Европа, и конкретно Великобритания, да се черви от срам, що се отнася до качество на образованието, обществен транспорт и здравеопазване.

Децата от бившите социалистически страни редовно са първи в сравнителните класации на образователните системи. На последното международно състезание по математика България зае пето място, Унгария седмо, а Румъния - десето.

Над 15 години Източна Европа буквално е бомбардирана

от безмилостна пропаганда, възвеличаваща нуждата от още и продължителни "реформи" и "модернизация".

Стереотипното схващане, че на Запад е добре и че Западът няма алтернатива, прокарван от политически лидери, хвърлили око на апетитни позиции във висшата администрация на ЕС или в Световната банка, се оказа разрушителен.

На Острова непрекъснато ни повтарят, че "нашият път" е най-добрият, а Изтокът безнадеждно изостава. Защо тогава внасяме железопътни инженери от Румъния? Защо ако стоматологията ни е толкова блестяща, използваме услугите на унгарски зъболекари? Защо в английските училища се използват видеозаписи на часове по математика в унгарски училища?

Разделението "изток-запад" и ксенофобията ще свършат там, където се даде по-честна и балансирана оценка за наследството на социализма; където се направи признанието, че и тогава, въпреки липсата на политически свободи, е имало значителни постижения. Трябва да признаем още, че икономическите "реформи" са създали повече проблеми, отколкото са решили.

Световният капитал и политическите му говорители обаче ще направят всичко възможно тези признания да не се случат.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп: Орбан ми е приятел, но не му дадох руския петрол

Тръмп: Орбан ми е приятел, но не му дадох руския петрол

Свят Преди 38 минути

Орбан е поискал изключение от американските санкции

Френски съд осъди българите, поругали мемориал в Париж

Френски съд осъди българите, поругали мемориал в Париж

Свят Преди 1 час

Присъдата до голяма степен съответства на исканията на прокуратурата

Латвия излиза от Истанбулската конвенция

Латвия излиза от Истанбулската конвенция

Свят Преди 4 часа

Опонентите на договора в Латвия твърдят, че той въвежда дефиниция за пол, която надхвърля биологичната

Делян Пеевски: Стана практика съдът да пуска убийците на пътя

Делян Пеевски: Стана практика съдът да пуска убийците на пътя

България Преди 4 часа

Хората искат справедливост, настоя лидерът на "ДПС-Ново начало"

Откриха издирваното 15-годишно момиче от Благоевград

Откриха издирваното 15-годишно момиче от Благоевград

България Преди 4 часа

То е открито в добро физическо здраве

<p>Дъщерята на Ким Кардашиян предизвика вълна от имитации и тревога сред стоматолозите</p>

Дъщерята на Ким Кардашиян предизвика вълна от имитации и тревога сред стоматолозите с опасна TikTok мода

Свят Преди 5 часа

Австралийският зъболекар д-р Махир Шах призова родителите да следят какво децата им виждат в социалните мрежи

.

„Револют“ спира да работи с левове

България Преди 5 часа

Няма да можете да изпращате банкови преводи в BGN от 27 ноември 2025 г.

Условна присъда за учителя, блудствал с ученичка

Условна присъда за учителя, блудствал с ученичка

България Преди 5 часа

Кирев ще плати и 2 хил. лв. обезщетение на майката на момичето

Карди Би призна: Не съм си мила косата от три месеца!

Карди Би призна: Не съм си мила косата от три месеца!

Любопитно Преди 6 часа

„Вероятно съм хванала всякакви яйца от хлебарки, яйца от комари – всичко в това“, пошегува се Карди

Над хиляда години затвор по дело в Турция

Над хиляда години затвор по дело в Турция

Свят Преди 6 часа

Всички 11 обвиняеми получиха и доживотни присъди

Дания се готви за възможна война с Русия

Дания се готви за възможна война с Русия

Свят Преди 6 часа

Датските разузнавателни служби промениха тона си през последната година

Инфлацията в еврозоната се забавя въпреки поскъпването на услугите

Инфлацията в еврозоната се забавя въпреки поскъпването на услугите

Свят Преди 6 часа

Цените на енергията са се понижили с 0,2 процента на месечна база и с 1,0 процент на годишна

Елизабет: Единственото нещо, което е в главата ми, е музиката

Елизабет: Единственото нещо, което е в главата ми, е музиката

Любопитно Преди 6 часа

В момента Елизабет работи по нови музикални проекти и планира бъдещи участия

<p>Центристката партия D66 печели изборите в Нидерландия</p>

ANP: Центристката партия D66 печели изборите в Нидерландия

Свят Преди 6 часа

Роб Йетен е фаворит за следващ министър-председател.

Спряха всички влакове в Сърбия, терористична заплаха

Спряха всички влакове в Сърбия, терористична заплаха

Свят Преди 7 часа

Железниците на Сърбия внезапно спряха продажбата на билети

Тръмп и заявката за ядрени опити: Какво трябва да знаем

Тръмп и заявката за ядрени опити: Какво трябва да знаем

Свят Преди 7 часа

Доналд Тръмп нареди на Пентагона да "започне изпитания с ядрено оръжие"