П рисъдата "смърт чрез обесване", която получи бившият диктатор Саддам Хюсеин, предизвика противоречиви реакции.

Иракският президент Джалал Талабани заяви, че процесът е бил честен. По-рано приближен на Талабани посочи, че държавният глава няма да коментира смъртната присъда, защото всеки коментар може да се счита за намеса в делата на съда.

Агенция Ройтерс цитира говорител на иракския премиер Нури ал Малики, според когото "Това е най-малкото, което Саддам заслужаваше".

Шиитската общност в Ирак ликуваше след присъдата, която получи бившият диктатор.

В Басра също обявиха днешния ден за празник. С песни и танци хората в Наджаф и други шиитски селища празнуваха справедливата присъда.

Ръководителят на втория по големина сунитски блок в парламента на Ирак Салех ал Мутлак осъди присъдата и предрече още по-големи кръвопролития между сунити и шиити.

Президентът на САЩ Джордж Буш определи смъртната присъда като голям успех и като крайъгълен камък в усилията на иракския народ да замени властта на тиранин с властта на закона.

Това е голям успех за младата иракска демокрация и нейното конституционно правителство, посочи Буш.

Президентът изтъкна, че иракчаните са получили знак за правосъдие, какъвто мнозина са си мислели, че никога няма да се появи, съобщи Франс прес. Буш обаче призна, че Ирак има да свърши още много работа.

Американският държавен глава се спря и на начина, по който е протекъл процесът, за да изтъкне демократичния напредък в Ирак.

Човекът, който сееше страх в сърцата на иракчаните, беше принуден да изслуша как свободни иракчани разказват за мъченията и убийствата, които той е разпоредил срещу техните семейства и срещу тях самите, отбеляза Буш.

Той подчерта, че присъдата срещу Хюсеин автоматично ще бъде обжалвана, така че той може да се възползва от законовата процедура и правата, които е отказвал на иракския народ.

Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс заяви, че смъртното наказание за Саддам е щастливо напомняне на иракчаните, че законът може да вземе надмощие над страха.

Решението означава, че мирното търсене на правосъдие е за предпочитане пред стремежа към отмъщение, изтъкна Райс в комюнике, цитирано от агенциите.

Присъдата е "важен етап за Ирак", коментира американският посланик в Ирак Залмей Халилзад.

Финландското председателство на ЕС обаче призова да не бъде прилагано смъртното наказание.

"Финландското председателство припомня позицията на ЕС срещу смъртното наказание. ЕС е против него при всякакви случаи и всякакви обстоятелства и призовава то да не бъде прилагано и в този случай", се казва в комюнике.

Установяването на истината и потърсената отговорност за престъпленията, извършени по време на бившия режим, ще помогне за по-нататъшното национално помирение и установяването на диалог в Ирак, пише още в документа.

Върховният комисар за човешките права на ООН Луиз Арбур призова иракските власти да забранят смъртното наказание и да бъде осигурено обективно обжалване на присъдата.

Британското правителство приветства осъждането и смъртната присъда, предаде АП, като цитира изказване на британския външен министър Маргарет Бекет.

Германският канцлер Ангела Меркел не одобрява съдебното решение. От друга страна беше правилно да бъде изправена пред съда ерата на режима на Саддам, добави тя.

Москва предупреди за "катастрофални последици" за Ирак, ако смъртната присъда бъде изпълнена.

Председателят на комисията по външната политика в руската Дума Константин Косачев заяви за Радио "Ехото на Москва", че ако Саддам бъде обесен, "за Ирак, който и без това е на ръба на разцеплението, би имало катастрофални последици".

"Твърде вероятно е тази присъда да бъде изпълнена. Това е по-скоро морално решение. Но така ще се стигне до още по-голямо разделение в иракското общество, тъй като сунитите не признават постановеното от съда", каза Косачев.

Руски политици и анализатори заявиха, че присъдата е била нагласена да повлияе върху частичните избори за Конгрес в САЩ във вторник.

Външното министерство в Москва се изказа по-предпазливо с предупреждение да не се допуска външно влияние върху процеса срещу бившия иракски диктатор.

Смятаме, че процесът срещу гражданин на която и да е държава, независимо от поста, който е заемал, е част от вътрешните работи на тази държава и той трябва да се води и приключва без външни влияния, се казва в изявление на говорителя на министерството Михаил Каминин.

Всяко решение, особено по толкова деликатен въпрос като процеса срещу бившия иракски лидер, трябва да бъде взимано извън рамките на политическите обстоятелства и на основата на справедливо правосъдие, се добавя в текста.

Каминин не назовава САЩ или друга държава и не казва директно, че върху делото е било оказвано външно влияние. Но в контекста на руските критики към действията на Вашингтон в Ирак Москва явно приема твърденията в Русия и в други страни, че САЩ са оказали влияние върху присъдата и датата на нейното произнасяне, изтъква АП.

Руският депутат краен националист Владимир Жириновски, който е зам.-председател на долната камара на парламента и е имал връзки с режима на Саддам, заяви:

"Изборите за Конгрес на САЩ са във вторник и Джордж Буш трябва да покаже, че е постигнал нещо в Ирак, тъй като плашеше цяла Америка, че Саддам е ужасен диктатор, а всъщност при неговия режим бе тихо и спокойно - имаше ред и нямаше никакви терористи и ислямисти."

Иран приветства смъртната присъда, заяви говорителят на министерството на външните работи Мохамад Али Хосейни.

Дори Хюсеин и неговите съучастници да са извършили тези престъпления, не бива да се забравят западните покровители, които подкрепяйки го, подготвиха терена за неговата екзекуция, добави той.

Израел предпочита да не изразява публично позицията си, тъй като тя би могла да се използва от бунтовниците в Ирак, които се опитват да замесят страната в конфликта.

Това заяви пред АФП високопоставен представител на израелското външно министерство, пожелал анонимност.

Радикалното палестинско движение "Хамас" категорично разкритикува присъдата.

Председателят на Папския съвет за справедливост и мир Ренато Рафаеле Мартино изрази съжаление от смъртната присъда, която според него показва, че Ирак все още е на етапа "око за око, зъб за зъб".

Според мен да се накаже престъпление чрез друго престъпление, тоест да убиеш, за да отмъстиш, означава да си още на стадий "око за око, зъб за зъб", посочи кардиналът.

"Смъртното наказание не е естествена смърт. Бог ни е дал живота и единствено той може да го отнеме", добави той.

Испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро отхвърли присъдата. Като всеки гражданин Саддам трябва да бъде държан отговорен за действията си, но ЕС не подкрепя смъртното наказание, каза Сапатеро.

Испанският министър-председател, който изтегли войските на страната си от Ирак веднага след идването си на власт през 2004 г. посочи, че там е необходима нова стратегия предвид "провала на военната интервенция", оглавявана от САЩ.

Айша Кадафи, дъщеря на либийския лидер Муамар Кадафи, която бе член на екипа от защитници на Хюсеин, се обяви срещу произнесената смъртна присъда.

Айша е преподавател по право. Пред АФП тя заяви, че "съдебното решение е продиктувано от Белия дом, където смятат, че с екзекуцията на Саддам Хюсеин ще бъде унищожена и героичната иракска съпротива".

Те обаче забравят, че всеки иракски патриот се отъждествява със Саддам, подчертала дъщерята на Кадафи.

Малкълм Смарт - директор на програмата на "Амнести интернешънъл" за Близкия изток и Северна Африка обаче отбелязва: "Ние очевидно съжаляваме за тази присъда. Не смятаме, че процесът бе честен.

Съдът не бе безпристрастен. Не бяха взети адекватни мерки, за да се защити безопасността на адвокатите на защитата и свидетелите.

Всеки човек има право на справедлив процес, дори когато е обвинен в престъпления от такъв мащаб, както е в случая със Саддам Хюсеин, а това не беше честен процес".

Правозащитната организация "Хюмън райтс уотч" заяви, че съдът не е бил обективен и справедлив и не може да бъде определен като образец за правосъдие.

Бившият министър на петрола на Кувейт Али ал Багли смята, че решението на съда е "добра новина заради жестокостите, причинени от него на иракския народ и на съседите на Ирак през последните 35 години".

Според Миранда Сисънс от международен център за правосъдие в Ню Йорк присъдата е "значима, но погрешна стъпка".

Американското посолство в Йордания призова гражданите на САЩ да бъдат предпазливи и бдителни след смъртната присъда на Саддам.

Тази присъда може да предизвика антиамерикански демонстрации, се казва изявление в посолството.

Искаме да напомним на американските граждани, че дори демонстрации, замислени като мирни прояви, могат да станат агресивни и да прераснат в прояви на насилие, се казва още в документа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Китай арестува американски учен за шпионаж

Китай арестува американски учен за шпионаж

Свят Преди 3 часа

Мин Зин е докторант в Калифорнийския университет в Бъркли

Зеленски отне защитения статут на руския език

Зеленски отне защитения статут на руския език

Свят Преди 3 часа

Подписаният закон отнема от руския език защитата, предвидена в Европейската харта за регионалните или малцинствените езици

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

България Преди 5 часа

Отличието министърът на културата Евтим Милошев връчи посмъртно на съпругата му Кристина Белчева

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

България Преди 5 часа

Ангел Мечкаров и офицерите от армията са евакуирани от Багдад при старта на войната САЩ-Иран

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

България Преди 6 часа

Достъпът на автомобили се осъществява чрез организиран пропускателен режим с автоматизирани бариери

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Свят Преди 6 часа

Съвет ЕКОФИН обсъди икономическото и финансово въздействие на руската агресия срещу Украйна

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Свят Преди 7 часа

Зеленски уточни, че има налични средства

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

България Преди 8 часа

На 3 юни комисията прецени, че е възможно такава процедура да започне, но изчака оценката на ИКФ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Свят Преди 8 часа

Полицията предупреди жителите на Мервил „незабавно да се скрият на безопасно място“

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

България Преди 9 часа

Вълната от технически проблеми застигна и Instagram

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Любопитно Преди 9 часа

Гледайте финалния епизод тази вечер от 21:00 ч. по NOVA

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

България Преди 9 часа

Младият мъж е задържан при специализирана операция

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Любопитно Преди 9 часа

Част от любимите ястия на звездите от Мондиал 2026 включват: от португалската треска на Роналдо и аржентинския шницел на Меси, до иберийската шунка на Мбапе, бразилския боб на Неймар и здравословната сьомга на Хари Кейн

<p>Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора</p>

Евелин Банев-Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора

България Преди 9 часа

Той е осъден на 10 години и половина затвор за наркотрафик

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

България Преди 9 часа

Впоследствие комуникацията с нея била преустановена

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Любопитно Преди 9 часа

През 2027 г. певицата ще изнесе само пет ексклузивни концерта в четири български града