"Взимаме същите и започваме отново" - това е без съмнение изводът от проведените в Словакия парламентарни избори. Въпреки успеха на своята коалиция "Движение за демократична Словакия" - "Народна партия", бившият премиер Владимил Мечиар няма никакъв шанс да състави правителство, тъй като се оказва напълно изолиран. Нито един словашки политик не желае да се обединява с бившия премиер, който е смятан от Запада за националист и "черна овца".
И САЩ, и европейците смятат, че връщането му начело на правителството ще представлява пречка за присъединяването на страната към НАТО и ЕС. След изборите със засилени позиции се оказва християндемократическата и либерална десница, която благодарение на малката си преднина ще може да състави правителство. Очаква се да бъде сформирана управляваща коалиция от четирите партии, получили общо 42,1% от гласовете. Сред тях се откроява Словашката демократична и християнска коалиция начело с досегашния премиер Микулаш Дзуринда.