Месеци наред Вашингтон и Лондон заявяваха, че войските ще останат в Ирак "колкото е необходимо", като 2006 или 2007 г. се смяташе за реалистичен срок. Сега акцентът е изтеглянето, посочва "Таймс" и допълва, че целта е американските и британските войски да напуснат Ирак веднага щом това стане безопасно и да покажат на иракчаните, както и на разтревожената общественост в САЩ и Великобритания, че краят се вижда.
"Таймс" коментира още, че премиерът Блеър се намира в несигурна позиция и се правят предположения как може да напусне поста си преди следващите избори.
"Гардиън" води с разкритията на американското списание "Ню Йоркър", че малтретирането на затворници в Ирак е резултат от специална програма за събиране на информация по нареждане лично на Доналд Ръмсфелд. Вестникът твърди, че операцията за поощряване на физическа принуда и сексуално унижение при разпит е била известна на президента Буш и на около още 200 души.
"Гардиън" цитира и говорител на Пентагона, който категорично отхърля твърденията. Вестникът обръща внимание, че новите разкрития са публикувани в момент, когато американските военни се готвят да проведат поредица публични съдебни процеси срещу надзирателите в затвора "Абу Граиб".
Един от обвинените ще свидетелства срещу останалите, което според вестника идва в подкрепа на аргументите на президента Буш, че малтретирането е било дело на неколцина. Останалите шестима обвиняеми обаче твърдят, че са следвали заповеди.
"Гардиън" отбелязва, че през последните две седмици Доналд Ръмсфелд се бори за политическото си оцеляване. След като даде показания в Конгреса и направи кратко посещение в Багдад миналата седмица, Ръмсфелд изглежда е прескочил най-лошото, смята вестникът.
"Файнаншъл таймс" акцентира върху опитите на британски министри да укрепят позициите на Блеър и да пресекат слуховете за политическото му бъдеще. Предположенията, че през есента британският премиер може да подаде оставка в полза на финансовия си министър Гордън Браун, се свързват с липсата на стратегия за изтегляне от Ирак.
Според финансовия всекидневник Блеър обаче няма да напусне властта, докато обстановката в Ирак не се подобри до степен, в която той да може да заяви, че е оставил положителен отпечатък след себе си. Повод за това могат да бъдат изборите в Ирак през януари догодина, а не предаването на властта в края на юни. През януари обаче ще наближават британските парламентарни избори и никой не вярва, че лейбъристите ще сменят лидера си в предизборен период, посочва "Файнаншъл таймс".
"Как сервитьорка стана световен лидер" - под това заглавие "Таймс" представя биографични данни за Соня Ганди, бъдещия премиер на Индия. "Соня Ганди, дъщерята на италиански строител, се готви да стане премиер на Индия тази седмица - кулминация на нейната политическа кариера, започнала в малък гръцки ресторант в Кеймбридж", пише вестникът. По-нататък се разказва как 18-годишната Соня Маино от скромен италиански произход учела английски в малък езиков колеж в Кеймбридж и си помагала финансово, като работела като сервитьорка в ресторант, където срещнала хубавия млад студент по инженерни науки в университета Кеймбридж Раджив Ганди, наследник на политическата династия на Индия.
В регистъра на индийския парламент пише, че Соня Ганди е учела в университета Кеймбридж, а не в малък езиков колеж, като грешката се преповтаря в медиите, отбелязва "Таймс". Това давало повод на нейните опоненти в Индия да я обвиняват, че поукрасява биографията си.