Брад Пит продуцира "A Mighty Heart" на Майкъл Уинтърботъм, а Анджелина Джоли играе съпругата на главния герой Даниел Пърл

Снимка: ЕПА/БГНЕСПървата двойка на Холивуд е в Кан. Брад Пит и Анджелина Джоли позираха пред фотографите преди премиерата на "A Mighty Heart", в който тя изпълнява главната роля.

Режисьор на лентата по действителен случай е британецът Майкъл Уинтърботъм, нашумял за последно с полудокументалния "Пътят към Гуантанамо".

Героиня на новия му филм е вдовицата на журналиста от в. "Уолстрийт джърнъл" Даниел Пърл, който в началото на 2002 г. беше екзекутиран пред видеокамера от талибански лидер в Пакистан.

В същото време Мариан Пърл беше бременна в шестия месец с първото им дете. По-късно тя написа биографична книга за него, основа фондация на негово име (DanielPearl.org) и впоследствие помолила холивудската звезда да играе нейната роля в едноименния филм.

Джоли в кадър от филма39-годишният кореспондент на деловия всекидневник беше отвлечен в пристанищния град Карачи на 23 януари 2002 г., броени дни след края на войната в Афганистан, когато бе свален режимът на талибаните.

Първоначално похитителите му го обвиниха, че е "шпионин на ЦРУ", а после, заради еврейския му произход - и че работи за израелското разузнаване "Мосад".

Впоследствие разпратиха по електронната поща негова снимка с пистолет, опрян в слепоочието му.

Заплахата за живота му бе разпространена по имейл до западни и местни информационни агенции от името на Националното движение за възстановяване суверенитета на Пакистан.

Даниел ПърлЩе го екзекутираме до 24 часа, ако Америка не изпълни исканията ни, се казваше в електронното им послание.

В писмото се отправяше и упрек към САЩ, че не осигуряват адвокати и справедлив съд за пакистанците, задържани в US базата Гуантанамо в Куба по обвинения в тероризъм и принадлежност към "Ал Кайда".

Пърл работел по материал за Ричард Рейд, който направи неуспешен опит да взриви експлозиви, скрити в обувките му, на борда на US самолет в края на 2001 г.

Разпространената от талибаните снимка на Пърл с опрян до главата пистолетСъщо журналистка на свободна практика, Мариан последвала своя съпруг по време на разследването му в Карачи, но не отишла с него на насроченото интервю с ислямски лидер, защото не се чувствала добре. Повече не го видяла...

Едва ли друг тук да има по-голямо основание да таи в сърцето си омраза - но при нея не е така и трябва да си вземем поука от това, коментира носителката на "Оскар" Джоли.

Режисьорът Уинтърботъм пък си припомни как по същото онова време снимал в Пакистан филма си "In This World", който после му донесе "Златна мечка" на кинофестивала Берлинале.

Около снимачната площадка на "A Mighty Heart" в Индия обаче се завъртяха и дребни интриги. Филмът се продуцира от Брад Пит, а според злите езици първоначално трябвало да играе бившата му съпруга Дженифър Анистън.

Мариан Пърл на корицата на аудиокнигата с нейния гласПосле се коментираше фактът, че Мариан Пърл е цветнокожа (с холандска и кубинска кръв, родена в Париж), но за ролята била ангажирана не актриса със съответния цвят на кожата - вместо това гримирали Джоли, за да й докарат по-тъмен тен.

Имаше и инцидент с охраната на двойката и трите й деца, възникнал по вина на папараците.

След края на снимките пък Джоли отиде във Виетнам и си взе от сиропиталище още едно момченце, за да не се чувства самотен Мадокс от Камбоджа.

Въпреки че живеят без брак, Анджелина и Брад са родители и на малката Захара от Етиопия, а преди година се роди и първото им биологично дете - момиченцето Шайло-Нувел.

"A Mighty Heart", който участва в Кан извън конкурса, съвсем не е единственото филмово заглавие с политическо послание в програмата на 60-ия кинофестивал (Festival-cannes.fr).

Освен документалиста Майкъл Мур, чийто "Sicko" нищи проблемите на здравеопазването в САЩ, "Франс прес" изброява сред тях и кинозвездата Леонардо ДиКаприо.

Актьорът от "Титаник" и "От другата страна" е тръгнал по стъпките на бившия вицепрезидент Ал Гор и продуцира документалния "The 11th Hour" (11-ият час), в който 50 учени, мислители и политически лидери коментират глобалното затопляне.

Румънският филм в конкурсната програма "Четири месеца, три седмици и два дни" разказва за проблемите на бременна жена в края на 80-те, последните години от управлението на комунистическия диктатор Николае Чаушеску, когато абортите все още са били забранени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Гроси&nbsp;разкри възможно ли е сключване&nbsp;на споразумение между МААЕ и Иран</p>

Рафаел Гроси: Сключването на споразумение между МААЕ и Иран е "възможно"

Свят Преди 30 минути

Иран отказа достъп на МААЕ до бомбардираните ядрени обекти през ноември миналата година, като заяви, че иска да ги включи "в нова рамка"

BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 2 часа

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

България Преди 3 часа

Трафикът се осъществява по обходен маршрут по път II-18 на Софийския околовръстен път и се регулира от пътна полиция

<p>Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София</p>

Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София Пламен Максимов

България Преди 3 часа

Пред журналисти адвокатът на Максимов – Мартин Кантарев, каза, че ще обжалва, тъй като не са съгласни с изводите на съда

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 4 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 4 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 5 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 5 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 5 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 5 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 5 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 6 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 6 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”