Пс страниците на днешната преса са снимките на американския посланик Пардю в градинката пред Народния театър и снимки на президента Георги Първанов в маскировъчни дрехи и в Ирак.

И съответните заглавия: "Президентът тайно посети Кербала" ("Дневник"); "Президентът в Кербала" ("24 часа"); "Главнокомандващият в Кербала" ("Труд"); "Бойците ни в Кербала прегръщат Първанов" ("Стандарт"); "Първанов търси по-сигурно място за нашите в Кербала" ("Сега") и малко по-различно ударение на визитата в "Монитор" и "Виж": "Президентът кара труп от Кербала" и "Първанов прибира войници от Кербала".

Така дори само в заглавия пресата проследява обявената за изненадваща визита на държавния глава в Ирак. "Кабинетът се "справя" с Кербала" - под това заглавие в "Труд" четем мнение на Димитър Йончев. Според него военни и политици си подхвърлят отговорността. Да си спомним, че обществото ни не разбра как се стигна до договаряне на нашето участие там, пише авторът и обяснява, че изтегляне на нашия контингент от Кербала означава или пренасяне на базата на българите в пустинята, или отзоваване в България.

Има и още една тема за българи в чужбина - нигерийски военни окупираха наш кораб, пише "24 часа". Български кораб арестуван в Нигерия, информира и "Монитор". Това е корабът "Персенк", който е собственост на Параходство БМФ и плава под малтийски флаг. "Персенк" има екипаж от 24 души - 23-ма българи и един руснак. Корабът пренасял 14 000 т желязна руда от Гърция; капитанът и главният механик са арестувани и отведени с оръжие неясно къде и защо. Знае се, че "Персенк" не е разполагал с необходимия документ за влизане в пристанището.

Още прогнози и обещания за доходите намираме в пресата днес. 130 лв. без данък от догодина, обещава Лидия Шулева. 219 евро на човек през 2009 г., прогнозира Милен Велчев. Освен това от следващата година стартира семейно подоходно облагане. Лидия Шулева ще представи днес на Националния съвет на НДСВ икономическа стратегия, в която част от приоритетите са доходи и данъци.

Данъците в България са ниски, но несправедливи, публикува "Пари" мнението на Максим Сираков, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи.

НДСВ отново предлага стратегия за ускорен растеж, пише на първата си страница "Пари" и добавя, че представителите на бизнеса все още не са поканени официално да изложат своите виждания за бъдещото икономическо развитие. В същото издание намираме и анализ на Едвин Сугарев, озаглавен "Левицата ще е силна до появата на дясна алтернатива". "БСП се готви да управлява, при това два мандата, при това не без основание, защото отсега е ясно, че следващото правителство ще бъде в най-благоприятна ситуация в сравнение с всички досега", пише авторът и продължава:

"Има обаче няколко проблема. Например че БСП няма програма за управление; вторият - че под афишираното единство дремят напрежения; третият е пропастта между червения елит и неговия електорат. Към това се добавя факта, че повечето социалисти не приемат сериозно Сергей Станишев като лидер, че БСП не знае с кого ще управлява, а и че поетите от Първанов и Станишев ангажименти биха им стрували сериозни електорални загуби."

И още веднъж за кмета Стефан Софиянски. Този път той зове: "Областният да си ходи", научаваме от "24 часа". Причината е, че Росен Владимиров продавал имоти по "безобразен начин", твърди Стефан Софиянски. "Да изгонят Владимиров заради далавера" - така звучи призивът на Софиянски във "Виж".

Водещата тема за "24 часа" днес също е софийска - до края на май обявяват 55 магазина от "Софийски имоти" за продан. Ставало дума предимно за магазини и центрове за услуги.
И малко за промените в образованието, които предстоят: назрява революционна образователна реформа, както пише "Сега". Учениците да могат да сменят училището си след IV, VII и X клас след изпит, предлага жълтата депутатка Снежана Гроздилова.

Или надарените в специални училища след IV клас, допълва "Новинар" предложението на депутатката Гроздилова. Матурите ще изместят кандидатстудентските изпити в родните университети, дава още подробности "Стандарт". Около това становище са се обединили участниците в конференция за средното образование в Боровец.

Снежана Гроздилова предложила матури в средното образование да се държат два пъти - след X и след XII клас. С първата учениците ще получават диплома за средно образование. После те ще могат да изберат предмети, в които да специализират до XII клас и да държат втора матура за кандидатстване във ВУЗ.

За финал едно интервю и един анализ. Интервюто е на психоложката и преподавателка в Медицинския университет Светлана Бояджиева: "Хиляди българи живеят в панически страх, това е психично разстройство, свързано с начина на живот, затова се увеличиха самоубийствата и самонараняванията", ("24 часа").

Анализът е от "Дневник" с автор Антоний Гълъбов. Темата - отново за министъра на културата. "Докладът на Сметната палата за начина на изразходване на средствата в министерството не се оказа достатъчен аргумент за смяна на композитора псалмописец - пише Антоний Гълъбов. - Очевидно този министър е важен за правителството, защото той не бе сменен и при съставянето на второто правителство "Сакскобургготски". Пресечната точка на прекалено много интереси в полето на културата бе определена най-общо като културен туризъм" - всичко това под заглавие "Зад фасадата на дебелоочието".

Кипър влиза в ЕС разделен, пише "Дневник" и добавя: анализите на проваления шанс Кипър да влезе в ЕС на 1 май като единна държава предстои да бъдат направени, въпреки че тонът вече е зададен. Минути след обявяването на резултата от двойния референдум еврокомисарят, отговарящ за разширяването на ЕС, Гюнтер Ферхойген го определи като "трагичен".

Кипър остава разделен поне още 30 години, но турската общност ще бъде извадена от международна изолация. Такъв е резултатът от гласуването в събота, според "24 часа". Европа хвали кипърските турци, заглавие в "Труд".

"Дневник" и "Новинар" отразяват накратко президентските избори в Австрия. "Австрия с президент жена или социалист", гласи заглавието на "Новинар". А статия обобщение за разширяването на ЕС намираме на страниците на "24 часа". Прага ще бъде истинска перла в короната, Малта изглежда като кътче от рая, Брюксел трябва да плати 37,5 млрд. евро за изравняване на стандарта. Заглавието е "От 1 май ЕС е по-голям, по-беден и по-красив".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Паднало дърво спря влака между гарите Мирково и Столник

Паднало дърво спря влака между гарите Мирково и Столник

България Преди 58 минути

Наложило се е пътниците да изчакат два часа на гарата в Столник

<p>Android 17 въвежда нови изживявания</p>

Android 17 въвежда нови изживявания, включително с "плаващи балони"

Технологии Преди 1 час

Google продължава разработката на следващото поколение на Android, което започва да слива разликите между мобилна и настолна платформа и ще предлага сходни функции, като отделяне на приложенията в прозорци, повече сигурност и разбира се, AI

Русия и Иран обсъдиха кризата в Близкия изток, има ли шанс за дипломатически изход

Русия и Иран обсъдиха кризата в Близкия изток, има ли шанс за дипломатически изход

Свят Преди 2 часа

Руският външен министър Сергей Лавров проведе разговор с иранския си колега Абас Арагчи

Иран удари базата "Принц Султан" в Саудитска арабия, има ранени американски военни

Иран удари базата "Принц Султан" в Саудитска арабия, има ранени американски военни

Свят Преди 2 часа

Атаката е повредила няколко самолета за презареждане на САЩ

Празник е! Имен ден имат всички, чието име значи "войн"

Празник е! Имен ден имат всички, чието име значи "войн"

Любопитно Преди 3 часа

На 28 март БПЦ отдава почит на свети Боян-Енравота, както и на преподобните Иларион Нови и Стефан Изповедник

Среднощна атака в Одеса: Руски удар порази родилен дом, пострадало е и дете

Среднощна атака в Одеса: Руски удар порази родилен дом, пострадало е и дете

Свят Преди 4 часа

В Приморски район са регистрирани и щети на три сгради на общообразователни заведения

Отлагат откриването на мотосезон 2026 заради лошото време

Отлагат откриването на мотосезон 2026 заради лошото време

България Преди 4 часа

Стартът трябваше да бъде даден днес в 10:00 ч. с водосвет на пл. „Княз Александър I Батенберг“

Кражба на сън: Как да оцелеем при преминаването към лятното часово време

Кражба на сън: Как да оцелеем при преминаването към лятното часово време

Любопитно Преди 4 часа

Смяната на часа може да бъде предизвикателство, но с няколко прости стъпки можем да намалим негативните ефекти

Вадефул: Путин се надява войната в Иран да отклони вниманието

Вадефул: Путин се надява войната в Иран да отклони вниманието

Свят Преди 12 часа

Вадефул: Путин цинично се надява, че ескалацията в Близкия изток ще отклони вниманието ни от престъпленията му в Украйна

Русия обяви учителя от „Г-н Никой срещу Путин“ за чуждестранен агент

Русия обяви учителя от „Г-н Никой срещу Путин“ за чуждестранен агент

Свят Преди 13 часа

На 26 март руски съд забрани документалния филм

Тайгър Уудс в катастрофа с преобръщане във Флорида

Тайгър Уудс в катастрофа с преобръщане във Флорида

Свят Преди 13 часа

Инцидентът е станал тази вечер

Външните министри от Г-7 призоваха за отваряне на Ормузкия проток

Външните министри от Г-7 призоваха за отваряне на Ормузкия проток

Свят Преди 14 часа

Те настояват за спиране на атаките срещу цивилни и гражданска инфраструктура

Лагард предупреди да се готвим за криза заради Иран

Лагард предупреди да се готвим за криза заради Иран

Свят Преди 14 часа

Нарушенията на доставките на петрол и газ могат да продължат с години

Рубио обвини Зеленски в лъжа и САЩ ще победят Иран без сухопътни войски

Рубио обвини Зеленски в лъжа и САЩ ще победят Иран без сухопътни войски

Свят Преди 14 часа

Той добави, че САЩ може да пренасочат помощта за Украйна