Ян ния се извинява за агресията от Втората световна война, извежда на първа страница "Хералд трибюн".

Японското извинение е на първа страница и в "Монд", "Фигаро" и "Либерасион". Изданията смятат, че целта на Токио е да възстанови диалога с Пекин.

Кореспондент на "Либерасион" от Токио обаче пише, че японски ревизионисти са силно възмутени от покаянието и възкликват: "Какъв срам!". При това този японски ревизионизъм има силни позиции в страната и е издигнат в култ от консервативни политици, журналисти и хора на изкуството.

Отново "Либерасион" предупреждава от опасност от социален взрив в друга страна - Того, където утре има избори. Бившата френска колония рискува утре да се окаже с двама самопровъзгласили се президенти. Кризата рискува да засегне и 3000 френски граждани, които понастоящем живеят в Того.

"Монд" предупреждава за политическа заплаха от дестабилизация на Западна Африка. Те са 350 000 - потомци на прогонените арменци от Отоманската империя, пише на първа страница "Франс соар" и се връща към арменския геноцид от 1915 г.

Събитието е тема и на редакционния коментар на "Фигаро". Изданието отбелязва 90- годишнина от арменския геноцид в Турция и смята, че Анкара трябва изцяло да признае своята отговорност за събитията от 1915 г., ако иска един ден да бъде приета в ЕС.

Със своите 350 000 представители арменската общност във Франция е най-многобройната в чужбина след тази в САЩ. По-важното обаче е, че тя е модел за успешна интеграция. Визитата в Париж на президента Роберт Кочарян в деня на годишнината, както и почитта пред жертвите на геноцида заедно с френския президент Жак Ширак имаха силна символична стойност.

Кореспондент на "Фигаро" от Брюксел обаче пише, че Франция остава малко изолирана в своята "арменска позиция". ЕС не изисква официално извинение от Турция.

В същото време "Юманите" припомня, че става дума за първия голям геноцид на ХХ век. Председателят на арменската общност във Франция възкликва, че има неща, които са нетърпими - Турция продължава да кръщава улици на имената на извършителите на геноцида, а в Истанбул, на хълма на свободата, се извисява мавзолея на Талаат паша, организатор на кланетата срещу арменците.

"Екип" излиза на първа страница със заглавието: "Това е държавен въпрос". Става дума за присъдата над футболиста Фабиен Бартез, наплюл съдия на мач в Казабланка. За шест месеца вратарят на френския национален отбор е отстранен от терена, а три месеца е неговата условна присъда.

"Либерасион" смята, че решението е повече от правилно. Не е възможно състезател като Бартес да си позволи да заплюе марокански съдия. "Юнион" дори пита не е ли присъдата прекалено мека и не се ли е възползвала звездата от снизхождението на съдиите.

"Либерте дьо л'Ест" също не прощава на прочутия гологлав играч, който е идол на тълпите и взема луди пари. Той трябва да се научи да се държи прилично, иначе от понеделник всички млади футболистите ще почнат да заплюват в лицето съдиите и никой няма да се осмели да ги санкционира, отсича изданието.

"Либерасион" излиза с цяло досие по темата и обстойно се спира на "спортната етика". Според изданието в света на спорта има много тъмни и непрозрачни неща, вкл. относно възнаграждението на състезатели. Неща, които следва да се проучат, доколкото покрай трансферите на играчите се дават нелегално пари, а това влошава духа на спорта и в крайна сметка води до неприятните гледки по терените.

Да правиш от простото сложно е вид изкуство, в което Жан-Пиер Рафарен се оказа виртуоз, коментира по друга тема "Либерасион". Три седмици преди Петдесетница (16 май) премиерът все още не може да даде ясен отговор на французите кои от тях ще трябва да отидат на работа и кои могат да си останат вкъщи; не е ясно и каква част от администрацията ще работи посочената дата.

"Всеки ден носи нови изненади и противоречия. Така например в петък сутринта френските железници обявиха, че на 16 май влаковете ще се движат по разписание, но, от друга страна, понеделникът ще бъде почивен за железничарите. Нека всеки го разбира, както иска!", призовава "Либерасион".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 5 часа

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 6 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

България Преди 7 часа

Йотова: Важно е хората да получават справедливост

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 7 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 8 часа

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 8 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 9 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

България Преди 10 часа

Той реагира остро, след като днес съдът освободи задържания за убийството на дъщеря му

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 10 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 10 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 11 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 11 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 11 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 11 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 11 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 11 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,