Т олкова дълго данните за инфлацията бяха престанали да бъдат интересни за широка публика, че при завръщането на темата сега като че ли изплуват повече болезнени рефлекси, отколкото рационален анализ.

Обясненията за поскъпването на някои стоки в България в по-голямата си част са грешни. Оттам тръгват и някои грешни препоръки към политиката. Това, на което се противопоставям в следващите редове, са например тези схващания:

- Поскъпването на храните е резултат от местен проб­лем със земеделието, следователно на местното земеделие трябва да се помогне със солидарна грижа;

- Поскъпването на живота, както го мери Националният статистически институт, оправдава натиска за по-високи заплати в държавните сектори и по-високи социални плащания;

- Индивидуалният потребител е напълно безпомощен срещу поскъпването на живота, т.е. той е безкрайно немобилен по отношение на стоките и услугите, които купува, както и по отношение на мястото, където ги купува.

Земеделските цени и инфлацията на еврото

Инфлацията на основните валути, в които сме свикнали да измерваме стойността - долара и еврото, беше значима в периода 2004 - 2006 г. Те изгубиха сериозна част от стойността си, измерено в основните търгуеми промишлени суровини.

За илюстрация погледнете какво се случи с цената на медта, която за около две години скочи три пъти (по цени в евро, в долари - скокът беше още по-значим). През 2006 г. металите поскъпнаха средно с около 55% в долари, а златото - с 24%.

За причините зад обезценката на валутите няма да става дума тук. Важното е, че глобалната инфлация първо нямаше как да подмине отворената икономика на България.

И второ, инфлацията на валутите, въпреки че в началото се изразяваше основно в по-бърз ръст на цените на металите и другите промишлени суровини, няма как да не застигне земеделската продукция.

През дванайсетте месеца до август 2007 г. хранителните суровини поскъпнаха с около 30%, измерени в долари. Поскъпването беше по-леко, измерено в евро, но също беше по-силно от очакваното от публиката, особено на фона на историческа тенденция към дефлация на земеделските цени поради бърз технологичен бум и подобряване на производителността в сектора.

Поскъпването на земеделската продукция е глобално и има в сърцевината си монетарен характер (т.е. инфлация на основните валути), а не е толкова свързано с моментни шокове в предлагането. Тези глобални причини би следвало да обяснят по-голямата част от последното регистрирано поскъпване на храните в България.

Това е вярно, при положение че земеделският пазар у нас не е бил натоварен с нови данъци, административни разходи или ограничения пред търговията.

Затова не очакваме да има поевтиняване на земеделската продукция (при сценарий без някаква фундаментална технологична промяна), т.е. очакваме относителните цени - цените на земеделската продукция, измерени в количество други стоки, да се стремят към нивата си отпреди 2004 г.

Различни инфлации за различните потребители

Средната годишна инфлация според индекса на потребителските цени е 6.2% до август - по-ниска от инфлацията през 2006 г. (7.3%), но все пак далеч над очакванията на правителството и на независимите макроикономис­ти в България.

Индексът е официалното измерване на "поскъпването на живота", т.е. промяната на разходите на домакинствата за едно и също количество стоки и услуги.

Понеже това е "официалното" измерване на инфлацията за средния български пот­ребител, на тези числа се базират и повечето от исканията на синдикати (и не само) за по-високи бюджетни заплати и по-високи социални плащания.

Инфлацията обаче може да се различава чувствително според структурата на потребителската кошница. Това означава, че чисто статистически погледнато, методологията на НСИ трябва да е близо до безупречна при пресмятането на средните разходи за живот, за да се приеме за основа за политически решения.

Ако статистиката не е била достатъчно бърза при актуализацията на непрекъснато променящата се потребителска кошница, сметките няма да са верни.

Освен това, докато храните поскъпват, има стоки и услуги, които поевтиняват. Такива са например тютюневите изделия след освобождаването на търговията на България през 2007 г.

При други стоки не се забелязва средна промяна на цените (например съобщенията) или има по-леко от средното поскъпване (например транспорта). Ако потребителите са увеличили дела на такива продукти в своята кошница, за тях инфлацията е по-ниска от отчетеното.

 Но по-важното е, че различни модели на потребителско поведение са свързани с различни потребителски инфлации. В сравнението на два стилизирани модела потребители (вижте таблиците) поскъпването за единия потребител за последните дванайсет месеца е близо 14%, докато за другия - 8.5%.

Политиките на държавно определяните доходи трябва да взимат предвид различните индекси на поскъпване за различните потребители. Последните данни наистина подкрепят по-силен натиск за увеличение на държавните доходи, понеже хората с по-ниски доходи (според мен повечето от тях по-близки до модела на потребител 1) преживяват по-силна инфлация. Но исторически тенденцията е обрат­ната - за по-силна инфлация на потребител 2, който не е цел на политиките на държавните разходи.

Индивидуалните потребителски решения имат значение

Индивидуалният потребител може да влияе на собствената си инфлация чрез промени в структурата на потребителската кошница. Идеята, че той е безсилна жертва на поскъпването на живота, не изглежда логична на фона на промените в потреблението, които очевидно следват промените в относителните цени.

Потребителите сменят местата на различни продукти в своите приоритети. Например, ако бензинът продължава да поскъпва, някои хора биха могли да прибягнат до ограничаване на говоренето по телефона.

Важно е да се знае, че въпреки средното поскъпване на земеделските стоки, не всички цени се движат с еднаква скорост. Това дава достатъчно място за индивидуална оптимизация в моменти на инфлация като сегашния.

Само няколко примера от цените на производител в земеделието - пшеницата и яйцата са поскъпнали с около 1/2 по данни за второто тримесечие на 2007 г. (спрямо същото тримесечие година по-рано), докато пилетата са поскъпнали с 12%, а соята - само с 3.5%.

В дългосрочен план разликите са още по-значими - достатъчно значими, за да напомнят на фермерите, че и техните индивидуални решения за насочването на инвестициите имат значение.

Регионалните различия в цените също дават доб­ра основа за оптимизация. Едно и също количество левове купува различно количество потребление в различните градове на България.

Мобилността може да бъде полезна в такива времена за средния българин, колкото и да не е свикал с нея. Тя може да замени очакването на държавна намеса в свободните цени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Агенция на ООН постанови, че Русия е виновна за свалянето на полет MH17

Агенция на ООН постанови, че Русия е виновна за свалянето на полет MH17

Свят Преди 2 часа

В идните седмици ще обмисли каква форма на обезщетения ще бъде поискана

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за еврото

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за еврото

България Преди 4 часа

Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува декларацията в максимално кратки срокове

Президентът подписа указ за освобждаването на Крум Зарков

Президентът подписа указ за освобждаването на Крум Зарков

България Преди 6 часа

Зарков е депозирал молба по-рано днес да бъде освободен

България и националните референдуми – история на неуспеха

България и националните референдуми – история на неуспеха

България Преди 6 часа

Половината от тях са манипулирани, а другата половина нямат почти никакви реални последствия

United Group International ще пусне в експлоатация ново оптично трасе, свързващо Гърция и Югоизточна Европа

United Group International ще пусне в експлоатация ново оптично трасе, свързващо Гърция и Югоизточна Европа

Технологии Преди 7 часа

Новото трасе е в основата на разширяването на инфраструктурата на United Fiber в Югоизточна Европа

Лил Уейн заряза приятелката си със SMS – тя го обвини в насилие

Лил Уейн заряза приятелката си със SMS – тя го обвини в насилие

Любопитно Преди 8 часа

Моделът Дениз Бидот твърди, че 42-годишният рапър е прекратил връзката им по изключително безчувствен начин

Разселени палестинци в Газа

Сивар умира от глад: 6-месечното бебе, което никога не е живяло в мир

Свят Преди 8 часа

В Газа, където млякото е лукс, а войната – всекидневие, едно недохранено момиченце се бори за живот, докато светът мълчи

<p>СГП обяви, че разследва избирателни комисии</p>

Прокуратурата обяви, че разследва избирателни комисии

България Преди 8 часа

Разследването е възложено на следовател поради фактическата и правна сложност на делото

Николас Цитиридис не се страхува от провала

Николас Цитиридис не се страхува от провала

Любопитно Преди 9 часа

Шоуто продължава, но без маски - Николаос Цитиридис разказва за сцената, страха, провала и… женските образи

„Ще взема ножа и ще те наръгам, искаш ли да видиш?“

„Ще взема ножа и ще те наръгам, искаш ли да видиш?“

България Преди 9 часа

След това я удрял с юмруци в главата и тялото и ѝ причинил телесна повреда

Конгресмен разкри таен тунел от времето на Джордж Вашингтон под Капитолия (ВИДЕО)

Конгресмен разкри таен тунел от времето на Джордж Вашингтон под Капитолия (ВИДЕО)

Любопитно Преди 9 часа

Проходът е бил използван от британски войници по време на нападението над Вашингтон във войната от 1812 г.

Откриха мъжа, който блъсна с тротинетка полицай и избяга

Откриха мъжа, който блъсна с тротинетка полицай и избяга

България Преди 9 часа

Случаят нашумя след като в социалните мрежи бе разпространен видеоклип

<p>Президентът внесе в НС предложение за референдум</p>

Президентът Радев внесе в Народното събрание предложението за референдум за еврото

България Преди 9 часа

Радев: В присъединителния договор не е посочен изричен срок за въвеждането на еврото

Премиерът на Великобритания Кийр Стармър, президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Фридрих Мерц пътуват за Киев

Франция отхвърли като дезинформация руските твърдения, че Макрон бил скрил кокаин

Свят Преди 9 часа

Френското правителство бързо осъди твърдението, като поясни, че предметът на масата е кърпичка

Напръскаха 11-годишно момиче с лютив спрей при спор за паркомясто

Напръскаха 11-годишно момиче с лютив спрей при спор за паркомясто

България Преди 9 часа

Семейството му има медицински документи

Кейт Мидълтън стартира вдъхновяващ нов проект

Кейт Мидълтън стартира вдъхновяващ нов проект

Любопитно Преди 10 часа

Поредицата, озаглавена "Майката Природа", ще бъде публикувана в социалните канали на Кенсингтънския дворец