Но о като старите ученически бригади, но в по-модерен вариант, е първата по рода си у нас учебна биоферма.
Тя ще отвори врати на 4 юни в Агроекологичния център на Аграрния университет в Пловдив.
В "Слънчева градина" деца и млади хора могат да станат за малко земеделци, да видят откъде идва и как се прави храната за нашата трапеза.
Те ще могат сами да засадят домати, краставици, чушки и други зеленчуци, да оберат реколтата през есента, да направят лютеница, сирене и масло, да омесят хляб.
Няколко групи деца от София, които вече са били за ден в учебната биоферма, твърдят, че са останали с незабравими впечатления. Те са садили истински зеленчуци - нещо което досега са правили само във виртуални ферми в интернет.
Капацитетът на "Слънчева градина" е 25 деца за едно посещение.
Биофермата ще бъде отворена цяло лято, а посещенията в нея през новата учебна година могат да се превърнат в част от образователната програма или в "зелена" ваканция.
Според организаторския екип целта на "Слънчева градина" е да допринесе за екологичното образование и съзнание на децата, да повиши знанията на ученици и студенти за устойчивото производство - и по-специално за биологичното земеделие, както и за зеления начин на живот и опазването на околната среда.
Учебната биоферма е по специален проект, финансиран от Норвежката програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България.
Инициатор е българската Фондация за биологично земеделие "Биоселена", а партньори - Аграрният университет, норвежкото кралско дружество за развитие Norges Vel и Столичният център за работа с деца, който подготвя учебните програми за фермата и организира посещенията на детските групи.
Агроекологичният център към университета в Пловдив е първото в България сертифицирано биологично стопанство. Центърът е създаден през 1989 г. и извежда научноизследователска и образователна дейност за развитие на биологичното земеделие у нас, а от 1994 г. функционира и като Демонстрационен център за биологично земеделие.
Норвежкото кралство дружество за развитие е независима неправителствена организация с дългогодишен опит в земеделието и фермите, отворени за посетители - и деца, и възрастни.
В момента Norges Vel осъществява проект, наречен "Земеделие в подкрепа на общността", който дава възможност на дадени групи хора да отгледат свои собствени зеленчуци, предимно биологични.
Нов вариант на ученическите бригади
Учебна биоферма, в която учениците ще се учат на земеделие, ще отвори врати на 4 юни в Агроекологичния център на Аграрния университет в Пловдив
1 юни 2010, 12:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!