Наводненията в Европа, които германците вече определят като "потопа на века", разширяват своя обхват, предаде Агенция "Фокус".
Най-мащабните речни наводнения на континента за последното десетилетие вече опустошиха части на Австрия, Германия и Чехия.
Хиляди унгарци трескаво работиха цяла нощ, за да подсилят дигите по бреговете на река Дунав, докато Будапеща се готвеше да посрещне очакваните наводнения.
Нивото на водата в река Дунав на територията на Унгария продължава да нараства.
Вече са регистрирани няколко рекорда, съобщиха местните власти.
На границата с Австрия нивото на водата в река Дунав достигна 6.46 метра. Предишният рекорд в този район – 6.42 метра - беше регистриран през 2002 година.
В близост до град Диер, на 100 км от Будапеща, водата се е покачила до рекордното нивото от 8.86 метра. Специалистите очакват невиждано увеличение на водата в река Дунав в унгарската столица.
Унгарският премиер Виктор Орбан прекара нощта в казарма край близкия гр. Дьор, където мостът "Петьофи" е затворен за движение на превозни средства.
По-късно, на пресконферениця Орбан заяви:
"Ние сме изправени пред най-опасното наводнение в историята ни за всички времена!"
Очаква се положението в Будапеща да бъде най-тежко в понеделник, когато водата ще достигне нивото от 8.85 метра.
Около 10 000 души, включително военнослужещи, работиха цяла нощ, за да подсилят дигите по 700-километровото поречие на Дунав в страната.
Междувременно наводненията в Австрия и Източна Германия продължават.
За преодоляване на разлива на Дунав и Елба в двете страни са се включили военнослужещи и пожарникари.
За наводнения се готвят в Хърватия, Сърбия и Унгария.
В Германия наводненията обхващат нови територии в северната част на страната. Тежка е ситуацията в района на провинция Бранденбург, опасваща Берлин, съобщи представител на службата за защита на населението.
Той посочи, че
в град Мюленберг обстановката е кризисна.
Там през тази нощ водата в река Елба се е повишила до 9.88 метра и продължава да се покачва.
Нивото на реката в района на Магдебург, столица на провинция Саксония-Анхалт, достигна 6.97 метра при норма от два метра. Този показател превишава с 25 см най-високото регистрирано равнище на реката в района през 2002 година.
Министерството на вътрешните работи на Саксония-Анхалт съобщи, че водата продължава да приижда.
В разположения в близост град Битерфелд са евакуирани 10 000 души във връзка с възникналата опасност от срутване на язовирна стена. В разположеното в съседство езеро Зеелхаузенер в резултат валежите се е създала опасност от срутване на язовирна стена поради рязкото повишение на нивото на водата.
В Дрезден и Хале, където хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си, властите заявиха, че масовото участие на спасителните екипи и доброволците е помогнало за предотвратяването на катастрофални щети в историческите центрове на двата града.
В същото време в столицата на Словакия – Братислава беше обявен режим на извънредна ситуация. Там е
превишен историческият максимум на нивото на река Дунав, което достигна 10 метра.
В града са затворени крайбрежните райони, по които се разполагат чували с пясък.
От Обединението на германските търговско-промишлени палати прогнозират, че размерът на щетите от наводненията в Германия може да превиши 11 милиарда евро.
"През 2002 година щетите от наводненията възлязоха на около 11 милиарда евро", напомни президентът на организацията Ерик Швайтцер.
По негова оценка в някои райони обемът на причинените на селското стопанство щети може да бъдат по-големи от тези през 2002 година.
Еврокомисарят за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакции при криза Кристалина Георгиева заяви във Варна, че високите води от
наводненията в Централна Европа ще достигнат до България, Румъния и Сърбия около 14-и юни.
По предварителни данни обаче, опасност за нас няма:
"Днес трябва да е пиковият ден за района на Братислава. Очаква се наводненията да стигнат до Будапеща около 10-и юни и след това високите води да са в района на България и Румъния, Сърбия около 14-и юни. Засега прогнозата е, че положението ще бъде относително по-добро, по-спокойно, отколкото беше в предишните дни", каза тя.
Комисар Георгиева уточни, че в България са сформирани 30 екипа за борба с наводненията, те са в готовност и при необходимост могат да се притекат на помощ за борба с наводненията в Централна Европа.
Вижте подробна прогноза за времето на Sinoptik.bg.
Наводненията в Европа разширяват обхвата си
Хиляди унгарци трескаво работиха цяла нощ, за да подсилят дигите по бреговете на река Дунав, докато Будапеща се готвеше да посрещне очакваните наводнения
7 юни 2013, 16:17
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!