П оредица от експлозии разтърсиха египетски курорти на Синайския полуостров, където почиват много израелски туристи, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).

Загинали са над 20, а поне 150 души са ранените, съобщи египетският министър на туризма Ахмед ал Маграби.

Най-силен е бил взривът в хотел "Хилтън" в курорта Таба, който е на границата с Израел. Десет от етажите на хотела са срутени и властите се опасяват, че под развалините може да има затрупани хора.

Предполага се, че бомбата е била поставена в автомобил.

Втора експлозия станала два часа след първата в къмпинг в района на Рас ал Султан, южно от Таба, допълва РФИ-България (RFI.bg). Малко по-късно е имало още два по-малки взрива в курорта Нувейба.

Израелските власти се опитват да евакуират туристите си, които са били между 10 и 15 000 в курортите на Червено море през последните дни на еврейските празници, допълва БНР. Преди месец Израел официално поиска от своите граждани да не пътуват в Синай поради опасност от атентати.

Сред жертвите има и чужденци. Една руска гражданка е загинала и най-малко осем руснаци са ранени при взривовете, потвърди руското външно министерство. Предполага се, че сред няколкото десетки изчезнали също може да има руски граждани.

Руската туристическа асоциация съобщи, че по време на атентата в хотел "Хилтън" в Таба са се намирали 232 руски туристи.

Неизвестните досега групировки "Световна ислямистка група" и "Ислямски бригади на единството" са поели отговорността за нападенията. Те заплашват с нови атентати през месеца на рамадана, който започва в средата на октомври.

Атентатът няма да затрудни мирния процес и няма да се отрази на връзките на Египет с Израел за разрешаване на палестинския конфликт, коментира ситуацията бившият израелски външен министър.

Това е най-жестокото нападение след клането в Луксор през 1997 г., когато 58 туристи бяха убити от мюсюлмански екстремисти, коментира РФИ. Въпреки че все още властите отказват всякакъв коментар, специалистите предполагат, че става въпрос за ислямски терористи.

Според експерти бомбеният атентат в Таба носи всички отличителни белези на "Ал Кайда". Това изненадва, като се има предвид, че властите в Кайро се хвалеха, че са неутрализирали мюсюлманския екстремизъм. Именно тези твърдения позволиха подем на туристическия бизнес в Египет, който за няколко години се превърна във водещ сектор.

Сега туризмът може да пострада, защото за първи път мишена на терористите става крайбрежната ивица на Червено море. Именно този туристически район биеше всички рекорди по икономически растеж.

Десет души са леко ранени, след като взрив избухна тази сутрин пред индонезийското посолство в Париж. Четирима от пострадалите са от персонала, съобщи БНР.

Взривното устройство е било поставено под знамето на Индонезия. Мощността му се определя като средна - образувал е дупка с дължина 50 см и дълбочина 15 см. Изпочупени са прозорци на съседните сгради, повредени са два автомобила.

На място пристигнали министърът на вътрешните работи Доминик дьо Вилпен и префектът на Париж Жан Пол Пруст.

Вилпен наречи взрива действие с престъпен характер и заяви, че свиква спешно заседание на френското вътрешно министерство.

Президентът Жак Ширак, който е на посещение в Ханой, увери, че страната ме ще окаже пълна подкрепа на Индонезия, за да се хвърли светлина върху този престъпен акт.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Трифонов: Тези хора, които съдът ги оправда, са лъжци</p>

Слави Трифонов: Тези хора, които съдът ги оправда, са лъжци

България Преди 19 минути

Това коментира лидерът на "Има такъв народ"

Рецидивист изнасили 82-годишна жена в Две могили

Рецидивист изнасили 82-годишна жена в Две могили

България Преди 55 минути

Мъжът е излежал 20 години затвор за грабеж с убийство

<p>Задъхвате ли се? - лекар обясни каква може да е причината</p>

Д-р Васил Шишков от ВМА: Задъхвате ли се? Проверете за ХОББ!

България Преди 2 часа

Ежегодно, всяка трета сряда на месец ноември, светът отбелязва Деня на хроничната обструктивна белодробна болест

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Свят Преди 2 часа

Един от проблемите е, че „Лукойл“ предпочита да продаде всички активи в един пакет

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Любопитно Преди 3 часа

На 18 ноември 43-годишната принцеса на Уелс присъства на Срещата на върха за бъдещата работна сила, организирана от Кралската фондация „Работна група за ранно детство“

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Свят Преди 3 часа

"Станциите ще бъдат затваряни поетапно, тъй като запасите от гориво се изчерпват“, се казва в изявление на Teboil

Полша арестува заподозрени за взрива по жп линия край Варшава

Полша арестува заподозрени за взрива по жп линия край Варшава

Свят Преди 3 часа

Взривът повреди линията край град Мика, на около 100 км югоизточно от Варшава

„Гръмни ме!“ – записът с версията на подсъдимия за фаталния изстрел срещу Красимира от Бегово прозвуча в съда

„Гръмни ме!“ – записът с версията на подсъдимия за фаталния изстрел срещу Красимира от Бегово прозвуча в съда

България Преди 3 часа

Запис от следствен експеримент, проведен дни след убийството на Красимира Куковска от село Бегово, бе възпроизведен днес в съдебната зала

Критики в Бразилия срещу Мерц заради коментарите му за Белем

Критики в Бразилия срещу Мерц заради коментарите му за Белем

Свят Преди 3 часа

Ларс Клингбайл каза, че думите на Мерц са предизвикали раздразнение и бразилски медии и политици са изразили недоволството си

Силата и стратегията определят първите номинирани в “Игри на волята”

Силата и стратегията определят първите номинирани в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Алекс и Калин правят нов опит за преврат при Безименните

Освободиха невинен мъж след 38 години затвор: „Не мога да им простя"

Освободиха невинен мъж след 38 години затвор: „Не мога да им простя"

Свят Преди 3 часа

Мъжът е с умствени затруднения и е бил бит и заплашван от полицаи, докато не направи фалшиво признание

Папа Лъв XIV получи необичаен подарък - бира от Чикаго

Папа Лъв XIV получи необичаен подарък - бира от Чикаго

Свят Преди 3 часа

Ватиканът засега не е коментирал дали папата , който е родом от южната част на Чикаго, планира да опита пенливия подарък

Ферибот със 267 души заседна край Южна Корея

Ферибот със 267 души заседна край Южна Корея

Свят Преди 4 часа

Фериботът е пътувал от остров Чеджу към пристанище Мокпо

„Семейство Симпсън“ убиха дългогодишен герой

„Семейство Симпсън“ убиха дългогодишен герой

Свят Преди 4 часа

Това е вторият път, в който героинята умира, но този път смъртта ѝ е потвърдена като окончателна