Демонстрацията е най-голямата за последните 20 години след антиядрени протестите в началото на 80-те, припомня Би Ти Ви (bTV.bg).
В нея участваха повече от 900 кметове, членове на неправителствената организация "Кметове за мир", чиято цел е до 2010 г. да бъдат забранени всички ядрени оръжия.
Очаква се на конференцията, в която участват представители на над 180 страни, САЩ да настояват за осъждане на ядрените програми на Иран и Северна Корея, допълва РФИ-България (RFI.bg).
Ще бъде направен преглед и на допълнителния протокол към договора, който Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) създаде, след като през 1991 г. установи, че режимът на Саддам Хюсеин тайно е разработвал ядрени програми.
Текстът разрешава на МААЕ, като орган на ООН за ядрен надзор, да извършва внезапни проверки на ядрени инсталации по света.