И сландски вулкан, йеменски архипелаг и древен индуски храм са сред най-новите обекти, прибавени към списъка на ЮНЕСКО на световното наследство, съобщават агенциите.
Комитетът за наследството на Организацията на ООН за наука, култура и образование вписа 13 нови обекта на срещата си в Квебек, Канада.
Сред тях са архипелагът Сокотра в Йемен, разпрострял се на 250 км в северозападната част на Индийския залив, близо до Аденския залив. Той се състои от четири острова и четири малки скални островчета, на които има изключително разнообразие на растения и животни с висок процент на ендемизъм. 37% от 825-те виреещи там растения, 90% от влечугите и 95% от земните охлюви не се срещат никъде другаде по света.
Вторият забележителен обект е храмът Преах Вихеар в Камбоджа. Сградите, съставляващи това светилище, посветено на Шива, са издигнати през първата половина на 11 век, но историята му датира от 9 век. Храмът, разположен близо до тайландската граница, е запазен изцяло, главно поради отдалечеността си от големи центрове.
Сюртсей, вулканичен остров на 32 км южно от исландското крайбрежие, се е появил след вулканични изригвания между 1963 и 1967 г. Той представлява забележителна естествена лаборатория за научния свят.
Сред останалите нови обекти, защитени от ЮНЕСКО, е и националният парк Санциншан в Китай. Паркът, разположен в централната провинция Цзянси, е забележителен с изключителната красота на пейзажа си, включващ 48 остри скални върха и 89 гранитни колони.
В обновения списък фигурират още историческият център Камагуей в Куба, едно от първите села, основани от испанците в страната след "откриването на Новия свят", лагуната на Нова Каледония, вторият по големина коралов риф в света след Големия бариерен риф край Австралия, защитеният град Сан Мигел и светилището на Иисус от Назарет в Атотонилно, Мексико и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!