Как скандалът с бизнесвизите за българи и румънци, разразил се в края на миналия месец, се отразява на британската визова политика спрямо България? Наталия Илиева от Би Би Си разговаря по тази тема с Кийт Бест от британската неправителствена организация в помощ на имигрантите "Immigration advisory services" (IASuk.org). Първият въпрос към него е дали в случая България не се оказва заложник на британски вътрешнополитически борби.
- Опасявам се, че това е точно така. И Румъния, и България трябва да се присъединят към ЕС през 2007 г. и са страни по Споразуменията за асоцииране, които са специални споразумения с досегашните страни кандидатки.
Тези споразумения целят да облекчат идването във Великобритания на хората, които искат да създадат тук собствен бизнес. Обединеното кралство изпитва остра нужда от такива хора, особено от квалифицирани работници като водопроводчици, електротехници и строители.
Ние знаем колко висококвалифициани са хората в България в тези области. Така че аз лично съм натъжен, че британското правителство прояви първосигнална реакция по въпроси, които тревожат британците, но където опасенията са безпочвени.

Междувременно посолството на Обединеното кралство в София оповести, че британският министър на вътрешните работи е наредил възобновяване на визовите процедури в България и Румъния от 13 април. Засега ограниченията за бизнесвизите в рамките на споразумението за асоцииране в ЕС се запазват до приключване на разследването в Хоум офис. Издаването на визи за двете страни беше замразено на 30 март заради обвинения, че са одобрявани кандидати за бизнесвизи с фалшиви бизнеспланове, а заместничката на министъра на вътрешните работи Дейвид Блънкет по въпросите на имиграцията Бевърли Хюз беше принудена да подаде оставка, припомня Би Би Си.

Според Кийт Бест от "Immigration advisory services" нито правителството, нито опозицията във Великобритания изпитват враждебност към България, но са разтревожени и трябва да обърнат внимание на всеки сигнал за нарушения в контрола на имиграцията. Експертът обаче има други опасения по случая:

- Понякога е много лесно да се изтъкнат едно-две нарушения, които да се преувеличат и да се представят като нещо много по-сериозно, отколкото са в действителност. Никой не анулира цялата данъчна система, защото двама-трима души са я нарушили. Никой не разрушава системата за социални помощи, защото някой злоупотребява. Същото трябва да се отнася, само заради действията на няколко души, и за имиграционната система, когато тя осигурява работници, необходими за Великобритания.

- Може ли да се каже, че българите и румънците злоупотребяват повече от други страни в опитите си да дойдат да работят във Великобритания?
- Пътувам по работа из целия свят и посещавам британските консулства. Виждал съм далеч по-големи злоупотреби в Индия в сравнение с онези, за които се твърди, че се правят в 10-те страни, влизащи сега в ЕС, или в България и Румъния.
Освен това, ако се погледне статистиката за граждани, които идват тук от държави извън европейската икономическа зона, източноевропейските страни представляват много малък процент от общия брой - само около 14 000 годишно, сравнени с 0,5 млн., които пристигат като студенти, с разрешителни за работа или като независими бизнесмени от целия свят.

- Дали поради този случай, който доминира британската политика през последните две седмици, британските власти няма да използват по-стриктни критерии за даване на бизнесвизи за българите?
- Надявам се че правилата за даване на визи няма да бъдат прилагани по-строго към български граждани. Очевидно е, че имиграционният контрол трябва да бъде наблюдаван и че служители в британските посолства трябва да проверяват добре дали кандидатите за визи отговарят на условията и правилата.
Но ще бъде неправилно и пресилено, ако имиграционите изисквания се прилагат по-строго за българи, отколкото за граждани на други държави. Тези правила трябва да се прилагат еднакво във всички британски посолства по света.

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 3 часа

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 5 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

България Преди 6 часа

Ситуацията пред Съдебната палата е спокойна, а протестът протича мирно

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 7 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 7 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 8 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 8 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

България Преди 8 часа

По-рано служители на лечебното заведение излязоха на протест

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 8 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 8 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 9 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Любопитно Преди 9 часа

Геомагнитните бури възникват, когато бури на Слънцето предизвикват смущения в магнитното поле на Земята

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 10 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна