Водата – тя е неизменна част от всеки един от нас, от всяко живо същество на планетата, източник на живот и енергия във всеки смисъл на думата. Ние, в България сме заобиколени от водни ресурси, имаме реки, езера и море, и дори не оценяваме значението й, точно защото тя е в изобилие. Дори и при положение, че водните ни басейни са в ужасно състояние, замърсени и отровени, обитателите им са застрашени от загиване, ние все още нямаме съзнанието, че трябва да ги пазим на всяка цена. Такава е общата нагласа в т.нар. „цивилизован свят”, в Европа и Северна Америка, които ние българите копираме сякаш това ни е вродено, сякаш няма друга истина. Именно защото вода има, ние я разхищаваме. Но не такава е действителността в много части на света, където милиони хора се борят за всяка капка и всяка капка вода е от жизненоважно значение. Светът е абсурдно разделен на северна и южна част, на бедни и богати – едните използват безсрамно ресурсите на другите, вредят им неимоверно с едничката цел да живеят охолно и да разхищават безсмислено и безотговорно, за сметка на вторите, които страдат, без самите те да са допринесли за случващото се, но на свой ред бленуват за охолния и пилеещ американски начин на живот.  За съжаление, това не е сценарий на американски блокбастър, а реален апокалипсис, който неизбежно ще достигне всички нас. Крайно време е да оценим стойността на всяка капка вода.

Изключително безсрамно е отношението ни към водата. Напоследък действително различни рекламни компании апелират към пестене на водните ресурси, дори Европейският съюз започна такава, използвайки симпатична, говореща и леко невротична чаша вода. Но всички те са насочени към клишираните призиви да взимаме душ за по-кратко време, да спираме водата, докато си мием зъбите например, а тези ежедневни дейности всъщност представляват само около 4% от нашето потребление на вода. Рядко ние се вглеждаме във всичко, което потребяваме и осъзнаваме колко вода изразходва  производството му.  Производството на един чифт дънки изразходва близо 10 000 литра вода, това е невероятно много. Един чифт обувки от естествена кожа отнемат 8 547 литра вода за производство. Това включва отглеждането на влакнодайните култури, които обикновено са много водоемки и на културите, служещи за храна на животните, от чиято кожа се произвеждат обувките, както и водата за обработка на тъканите и за самото производство. Сега да си представим по колко чифта дънки и обувки има един средностатистически американец. Естествено, някой би казал, че тези водни ресурси се възобновяват от само себе си, но истината не е точно такава. Човешката неразумност е стигнала до крайности. Например, бившият Съветски съюз е осъществил „гениалната” идея да пренасочи реките, захранващи Аралско море, за да напоява производстовто на памук в пустинята. Днес, 50 години по-късно, Аралско море почти не съществува, прилича на малко езерце, заобиколено от останки от кораби по сушата. Не можем да си представим какви екосистеми са разрушени и загубени завинаги, особено имайки предвид токсичните отпадъци, открити на дъното. Подобна е ситуацията с река Колорадо в САЩ. Тя се използва за напояване от повече от 50 години и днес тя вече не достига до океана, цялата река е употребена. Дори и днес САЩ използва огромно количество вода, за да развива земеделие в пустинята на Аризона, но не всеки може да си позволи подобен лукс. Тук е разликата между северното и южното полукълбо на планетата. В много части на света водата е ограничен ресурс. Климатичното затопляне допринася за загуба на водни ресурси и това се случва обикновено в малките, бедни държави, наречени от арогнтния Север „Трети свят”, чиято икономика е твърде ограничена и неразвита и не е допринесла за екологичната катастрофа на планетата. Там хората разчитат на земеделието, за да се изхранват, но неправилното използване и изтощаването на почвите, обезлесяването са причини за допълнителна суша и съответно ежедневното им оцеляване е в голяма опасност. Достъпът до питейна вода е проблем ежедневно. Това са едни от причините за продължаващата вече десетилетия гражданска война в Судан например, хиляди са загинали, милиони са бежанци. Северната и южната картина някак са твърде контрастни, за да се случват по едно и също време, не мислите ли? Как великият човешки ум, достигнал такива  висини в науката, философията и хуманизма, го е допуснал?

За наше общо съжаление, колкото и лоша да е картината на света в момента, перспективата за бъдещето изглежда още по-страшна. Населението на планетата достигна 7 милиарда души и се предвижда ежегоден растеж. Колкото повече хора живеем заедно, толкова повече храна ще ни е нужна, за да се изхранваме. В момента земеделието е икономическият сектор, изразходващ най-много водни ресурси от всички. Консумацията на селскостопански продукти представлява 92% от общия световен отпечатък върху използването на водите. В момента, земната територия, заета за селскостопанско поризводство е 60 пъти по-голяма от територията, на която ние, хората, живеем. Но скоро тя няма да бъде достатъчна и обработваемите площи ще трябва да пордължат да отнемат от други територии – например от дъждовните гори в бързоразвиващите се държави – т.е. друга  предпоставка за загуба на водни ресурси. Освен това, земеделието само по себе си, с всички използвани пестициди, вреди изключително много на качеството на водите. С очаквания растеж на населението на планетата, производството на храна ще трябва да се удвои, дори утрои. Колко вода ще е нужна, за да се случи това и откъде ще я вземем? Освен това, човечеството се развива и забогатява, започва да се стреми към по-висок стандарт на живот, по-скъпи стоки и храни – най-често това означава по-голяма консумация на месо, чието производство отново изисква големи количества вода. Нещо толкова основно и екзистенциално като храната ни е застрашено, това ще ни накара ли да се замислим най-после? Въобще не помисляме колко скъпи всъщност са някои неща – производството на 1 шоколад изисква 1000 литра вода. Култури като какаото и захарта са много водоемки и всъщност произхождат от региони с недостиг на водни ресурси като Африка и Южна Америка. Дали това ще промени светогледа ни? Сега ще осъзнаем ли, че всяка капка вода е важна?

Аз не искам да плаша никого. Ситуацията никога не е чак толкова безнадеждна, ако се вземат адекватни мерки на време. Аз вярвам, че човекът е способен да направи всичко, което пожелае и той вече е достигнал нива в науката и технологиите, които ще му позволят да спаси планетата и да опази околната среда. Вече имаме технологии да рециклираме домашно потребените води например и да ги използваме за напояване. Според мен първата стъпка е колкото се може повече хора да се убедят в нуждата от промяна. И мисля, че е крайно време всички ние да осъзнаем, че нищо не ни е гарантирано и, че екологичният начин на живот и уважението към природата всъщност са единственият път към оцеляването на човечеството. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Могат ли преговорите в Истанбул да проправят пътя към край на войната в Украйна?

Могат ли преговорите в Истанбул да проправят пътя към край на войната в Украйна?

Свят Преди 22 минути

Разговорите ще се състоят в работния кабинет на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган

One Dance City: Танци на открито в центъра на Пловдив между 22 и 24 май

One Dance City: Танци на открито в центъра на Пловдив между 22 и 24 май

Любопитно Преди 33 минути

Безплатната програма кани пловдивчани да танцуват в класове по хип-хоп, електро и още нови градски танци

Президентът Радев заминава на официална визита в Япония

Президентът Радев заминава на официална визита в Япония

България Преди 43 минути

Той ще посети световното изложение ЕКСПО 2025 в Осака и ще проведе срещи на най-високо равнище в Токио

Донатела Версаче остро критикува хотел в Маями, кръстен на нея

Донатела Версаче остро критикува хотел в Маями, кръстен на нея

Любопитно Преди 44 минути

Модната дизайнерка потвърди, че не е свързана с новия бутиков хотел и ресторант Donatella

<p>Една от ядрените сили в света се опита да демонстрира сила, но показа слабост&nbsp;</p>

Al Jazeera: Индия се опита да демонстрира сила, но показа слабост

Свят Преди 53 минути

След операция "Синдур" образът на Индия като регионална хегемония е сериозно разклатен

Елена Ценова: Ценовата политика на МЕТРО е инвестиция в успеха на нашите клиенти

Елена Ценова: Ценовата политика на МЕТРО е инвестиция в успеха на нашите клиенти

Любопитно Преди 1 час

Разговаряме с Елена Ценова – директор „Снабдяване“ и член на Борда на директорите на МЕТРО България

САЩ наложиха нови санкции, свързани с Иран

САЩ наложиха нови санкции, свързани с Иран

Свят Преди 1 час

Санкционираните са шест физически лица и 12 организации

Снимката е илюстративна

Училищен тормоз в пети клас: Родители твърдят, че дъщеря им е малтретирана от съученици

България Преди 1 час

По техни думи момичето е пребито и е било обект на неприлични предложения

<p>Застреляха 23-годишна инфлуенсърка&nbsp;по време на живо предаване в TikTok</p>

Застреляха мексиканска инфлуенсърка по време на живо предаване в TikTok

Свят Преди 1 час

Смъртта ѝ се разследва по протоколите за фемицид - убийство на жени поради техния пол

Преговорите за мир в Украйна: Кой ще присъства на срещата в Истанбул

Преговорите за мир в Украйна: Кой ще присъства на срещата в Истанбул

Свят Преди 2 часа

Кремъл изчака до късно вечерта на 14 май, за да разкрие състава на делегацията си, Путин не фигурира в списъка

САЩ и ЕС убедили Зеленски да участва в преговорите в Истанбул

САЩ и ЕС убедили Зеленски да участва в преговорите в Истанбул

Свят Преди 2 часа

Кремъл пък изчака до късно вечерта на 14 май, за да разкрие състава на делегацията си, Путин не фигурира в списъка

Темата "Боташ": Изслушват в НС бивши и настоящи министри за доставките на газ

Темата "Боташ": Изслушват в НС бивши и настоящи министри за доставките на газ

България Преди 2 часа

Договорът с турската газова компания е първа точка в дневния ред на депутатите

Фермер откри злато за 4 милиарда евро в частната си земя

Фермер откри злато за 4 милиарда евро в частната си земя

Любопитно Преди 2 часа

Мишел Дюпон, 52-годишен фермер от региона Оверн, инспектирал земята си както обикновено, когато забелязал нещо необичайно

Отново гледат мярката на обвинения за побоя над метеоролозите на Мургаш

Отново гледат мярката на обвинения за побоя над метеоролозите на Мургаш

България Преди 3 часа

В средата на март магистратите решиха да го оставят под домашен арест в държавната психиатрична болница

Тоалетна експлодира в дом в Индия, ето защо може да се случи навсякъде

Тоалетна експлодира в дом в Индия, ето защо може да се случи навсякъде

Любопитно Преди 3 часа

Важно е, че той уточни, че Ашу не е използвал мобилен телефон или електронна джаджа по това време

Рецепта за глобална нестабилност: Пентагонът пренебрегва Европа и Близкия изток

Рецепта за глобална нестабилност: Пентагонът пренебрегва Европа и Близкия изток

Свят Преди 3 часа

Ръководството нарежда на Пентагона да "поеме риск в други направления"