П ремиерът на Словакия Роберт Фицо е заявил за словашкото национално радио, че е предал писмо на Муамар Кадафи лично от словашкия президент, в което освен положението на жертвите, заразени с вируса на СПИН, се разглеждала и каузата на "престъпниците", изправени пред либийския съд. Това съобщиха днес БНР и БНТ, които се позоваха на братиславски медии.

Българският посланик в страната Огнян Гърков веднага е реагирал остро на разгласеното съобщение, като е заявил, че не вярва Фицо да е определил българските сестри и палестинския лекар по този начин.

Дипломатът допълнил, че вярва в помощта на САЩ и на ЕС, включително и на Словакия, за тази кауза.

Става въпрос за термин, който няма еднозначен превод

и може да означава и престъпник и обвиняем, заяви българският министър на външните работи Ивайло Калфин по повод изказването на Роберт Фицо.

"Поискахме обяснение и очаквам днес нещата да се изяснят. Съмнявам се, че има промяна в позицията на Словакия, защото преди един месец страната е изразила подкрепа за случая с българските медици", каза той. Калфин добави, че първата публикация е излязла в чешкия печат, а не в словашкия.

В телефонен разговор с премиера Сергей Станишев днес словашкият му колега Роберт

Фицо е изразил искрено съжаление

за допуснатото неправилно интерпретиране в словашките медии на думите му.

Фицо е уведомил Станишев, че при посещението си в Либия е предал на Кадафи писмо от президента на Словакия по въпроса за задържаните български медици. По време на всички свои срещи в Триполи той е настоявал за бърз, справедлив процес и хуманно отношение към тях.

Словакът е уверил българския си колега в своята искрена съпричастност към каузата и е потвърдил, че страната му ще спази ангажимента си по отношение лечението на заразените със СПИН либийски деца.

Роберт Фицо е обяснил още, че недоразумението е станало заради нееднозначността на използваната от него дума в словашкия език. Като дългогодишен адвокат по наказателни дела за мен презумпцията за невинност е основен принцип, е подчертал той пред Сергей Станишев.

От своя страна българският премиер е информирал словашкия си колега, че страната ни последователно настоява за максимално бързо приключване на делото срещу сестрите на основата на обективно и безпристрастно правосъдие и при използване на признатите международни експертизи, които безспорно доказват тяхната невинност.

Станишев е подчертал още, че България е в основата на всички международни инициативи за солидарност и оказване на хуманитарна помощ на заразените либийски деца.

По този въпрос ще продължаваме да разчитаме на подкрепата на всички страни членки на ЕС, е изтъкнал министър-председателят в разговора си с Роберт Фицо.

По-късно днес и президентът Георги Първанов изрази удовлетворение
от изясняването на случая.

Президентът на Словакия Иван Гашпарович

е заявил, че "постановените от либийския съд в края на миналата година смъртни присъди са неприемливо решение за държавите - членки на ЕС, в това число и за Словакия.

България, вече държава-членка на ЕС, има право на подкрепа и помощ от ЕС в този фрустриращ случай". В писмото си до българския държавен глава президентът Гашпарович го уверява в личната си подкрепа за постигане на справедливо, безпристрастно и хуманно решаване на случая.

Словашкият премиер е на официално посещение в Либия и беше приет от либийския държавен глава Муамар Кадафи вчера, съобщи либийската агенция "Джана".

Роберт Фицо е похвалил Кадафи за усилията му за насърчаването на мира и за разрешаването на конфликтите в Африка. Той изразил интереса на Словакия да работи съвместно с Либия по въпроси, представени в Съвета за сигурност на ООН и по всички други проблеми, отнесени до международни организации.

Премиерът е изразил възхищението си от голямото развитие на Либия, отбелязва още "Джана". Фицо допълнил, че страната му се интересува от разширяване на възможностите за двустранно сътрудничество с джамахирията в такива области като инвестициите, техническото сътрудничество, изпълнението на инфраструктурни и енергийни проекти. На срещата Кадафи и Фицо са подчертали важността от сътрудничество между ЕС и Арабския съюз.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
РС Македония отговори на България за писмото на Георгиев

РС Македония отговори на България за писмото на Георгиев

Свят Преди 6 минути

Силяновска: Конституционният съд ще реши

Българско село привлича китайски туристи с прочутото си кисело мляко

Българско село привлича китайски туристи с прочутото си кисело мляко

България Преди 1 час

„Българското кисело мляко е много популярно в Китай... затова искаме да опитаме чистото кисело мляко тук“

От първия GSM оператор до технологичен лидер: 30 години А1 в България

От първия GSM оператор до технологичен лидер: 30 години А1 в България

Технологии Преди 1 час

Първият GSM оператор днес е технологичен лидер, който определя посоката и бъдещето на индустрията

<p>Сидни Суини и Скутър Браун се срещат &quot;неангажиращо&quot;</p>

Източници: Сидни Суини и Скутър Браун се срещат "неангажиращо"

Любопитно Преди 1 час

27-годишната актриса и 44-годишният музикален мениджър бяха сред звездните гости на сватбата на Джеф Безос и Лорън Санчес във Венеция

Ужас в Сеул: Търговски спор причини 3 смъртни случая

Ужас в Сеул: Търговски спор причини 3 смъртни случая

Свят Преди 2 часа

Предполага се, че заподозреният е опитал да се самоубие, но е бил спасен

<p>Четири жертви в жестока челна катастрофа&nbsp;край Хасково</p>

Четирима загинаха, трима са ранени при тежка катастрофа край Хасково

България Преди 2 часа

На място са изпратени пет полицейски екипа, има медици и пожарникари

Чешки милиардер е хоспитализиран, след като е нападнат с бастун от мъж

Чешки милиардер е хоспитализиран, след като е нападнат с бастун от мъж

Свят Преди 2 часа

Нападението беше осъдено от чешкия премиер Петър Фиала, който заяви на профила си в "Екс", че "насилието няма място в политиката"

На 6 септември в 12:00 ч. ще стартира контролът за средна скорост

На 6 септември в 12:00 ч. ще стартира контролът за средна скорост

България Преди 2 часа

Това обяви директорът на Националното тол управление проф. Олег Асенов след заседанието на Министерски съвет

Искат оставката на вицепремиера Зафиров заради визитата му в Китай

Искат оставката на вицепремиера Зафиров заради визитата му в Китай

България Преди 2 часа

"В моментите, в които България навсякъде се кълне, че гледа на Запад, няма опция, български вицепремиер да бъде на подобно събитие в Китай"

Музеят на солта - съхранената магия на Поморие

Музеят на солта - съхранената магия на Поморие

Любопитно Преди 2 часа

Поморийската луга и сол имат благоприятен ефект върху различни органи и системи в човешкия организъм

<p>Важно за родителите! Отпадат хартиените здравно-профилактични карти за ученици</p>

Важно за родителите! Личните здравно-профилактични карти стават електронни

България Преди 3 часа

Цялата информация е налична в националната здравно-информационна система

д

Жечо Станков: Договорът с "Боташ" струва 6 млрд. и доведе "Булгаргаз" до фалит

България Преди 3 часа

Той заяви, че Турция ще използва плащанията от България, за да заплати на Русия за изграждане на ядрени централи на своя територия

<p>Луната може да е била обитаема преди милиарди години</p>

Доклад: Луната може да е била обитаема преди милиарди години

Любопитно Преди 3 часа

„Изглежда много вероятно Луната да е била обитаема по това време“

Исторически момент: Северна и Южна Корея се ръкуваха на парада в Пекин

Исторически момент: Северна и Южна Корея се ръкуваха на парада в Пекин

Свят Преди 3 часа

Председателят на Националното събрание на Южна Корея се срещна и с Путин и призова за подкрепата на Москва за около 130 южнокорейски компании

Трансджендър дъщерята на Илон Мъск сподели, че е фалирала

Трансджендър дъщерята на Илон Мъск сподели, че е фалирала

Любопитно Преди 3 часа

Тя е избрала да живее с трима съквартиранти, защото е „по-евтино“

Снимката е илюстративна

Спрете да ядете бял хляб: Три неща, които трябва да знаете

Любопитно Преди 3 часа

Редовната консумация на бял хляб може да доведе до редица сериозни здравословни проблеми, предупреждават специалисти по хранене