11
С 15 на сто повече повиквания са получили екипите на "Спешна
помощ" в столицата днес заради горещините, каза за БТА дежурният лекар д-р Пламен
Паликарски.Очаква се до края на деня повикванията към спешните екипи да нараснат до 230-240.
Температурите днес бяха много високи - в цяла България бе обявен жълт код, което значи, че времето е потенциално опасно.
Над страната бе предимно слънчево, горещо и сухо.
Към 15 ч. най-високата температура бе измерена в Сандански - 37 градуса. От НИМХ уточниха, че тя е много близка до температурния рекорд за днешния ден в града - 37,3 градуса, измерени през 2007 г.
Към 15 ч. 35 градуса е достигнала температурата във Видин, Монтана, Ловеч, Свищов, Пловдив.
Към този час в София термометрите са показвали 32 градуса.
Във Варна към 15 ч. температурата на въздуха е достигнала 29 градуса, в Бургас - 28 градуса, а на Калиакра и Шабла - 27 градуса.
Утре се очаква леко понижение с 2-3 градуса,
като максималните температури ще бъдат от 31 до 36 градуса, прогнозират синоптиците. В сряда пък температурите щели спаднат с още 1-2 градуса, като максималните се очаква да бъдат между 29 и 34 градуса.
Подробна 10-дневна прогноза за времето може да намерите на сайта Sinoptik.bg.
Изключително високи температури се очакваха днес и на Балканите.
Първи непосилни жеги за това лято се очаква да обхванат от днес Гърция, съобщи радио "Атина".
Метеоролозите предупреждават, че градусите ще стигнат 39 и че тези високи температури ще се задържат няколко дни.
Властите в Гърция са нащрек заради съществуваща опасност от пожари. По тази причини много райони от картата на страната са оцветени в жълто.
Прези уикенда пожари избухнаха на островите Евбея и Закинтос и в района на Кератея. Огънят е овладян. За пожара в Кератея има съмнения за умишлен палеж.
Жеги имаше днес и в Сърбия, Македония, Албания и Черна гора.
Ето някои факти за горещините:
Най-честите оплаквания в жегите (поради факта, че тялото се мъчи да се охлади) са падането на кръвното налягане, изпотяване, прилошаване, замайване (в краен случай с бълнуване и халюцинации), задух, колабиране.
Горещината е опасна както за хора с ниско, така и за хората с високо кръвно налягане.
Тя е коварна и за хората със сърдечносъдови проблеми и хората със светла кожа.
За пациент със сърдечносъдова патология внезапното падане на кръвното може да доведе и до опасност от по-сериозни усложнения, като мозъчен инсулт и миокарден инфаркт.
В горещините може да се появят и ритъмни нарушения на сърцето (прескачане), което влошава оросяването както на сърдечния мускул, така и на мозъка и на важни органи като бъбреците.
Както и съветите на специалистите:
При такива горещини трябва да се пият много, до 5-6 л течности (най-вече вода), на ден, като специалистите предупреждават, че бирата и сладоледът създават фалшиво усещане за разхлаждане. Всъщност, алкохолът изобщо е забранен.
Не трябва да се прекалява и с тонизиращите напитки като кафето и силните чайове, както и с газираното.
Междувременно не бива да се яде солено, тъй като тялото губи сол при потенето. Трябва да се избягват и мазните храни.
На път е добре да се правят чести почивки на сянка и прохладно. Ако от горещината на някой да му прилошее и припадне, той трябва задължително да легне на хладно и проветриво място. Ако има затруднения с дишането пък, да се обърне в странично положение. Хора в такова състояние може и да повърнат и е добре да са легнали настрани, за да не се задавят.
Не бива човекът да се полива и със студена вода, защото се получава ефект на рефлекторно вливане на съдовете в горната част на тялото и затова е най-добре да се изтрие с влажна кърпа с вода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!