Б анк ъв Америка (BankofAmerica.com) съобщи, че купува инвестиционната банка "Мерил Линч" (ML.com) за 50 млрд. долара. Сделката ще сложи край на неяснотата, обгърнала "Мерил Линч" от началото на кредитната криза преди година и ще постави началото на най-голямата световна финансова институция.

Очаква се сделката, която ще се извърши с размяна на акции, да бъде завършена в началото на 2009 г.

Банк ъв Америка се е съгласила да придобие "Мерил Линч" за 29 долара на акция, което е значително повече от

пазарната стойност от 17 долара за една акция в момента

Според условията на споразумението акционерите на "Мерил Линч" ще получат за една акция 0,8595 акции на Банк ъв Америка.

Трима души от ръководството на "Мерил Линч" ще влязат в управителния съвет на Банк ъв Америка, която става най-голямата финансова институция в света с 2500 млрд. долара активи.

"Мерил Линч" е изгубила 52 млрд. долара от началото на кризата с високорисковите ипотечни кредити (subprime). Само в петък котировките на акциите й се сринаха с 12% , а

за една година са загубили 68% от стойността си

"Мерил Линч" е третата по големина инвестиционна банка от Уолстрийт, след "Голдман Сакс" (GoldmanSachs.com) и "Морган Стенли" (MorganStanley.com), и е следвана от "Леман Брадърс", която обяви фалит. Бившата "Беър Стърнс" (BearStearns.com) беше погълната от "Джей Пи Морган Чейз" (JPMorganChase.com).

"Леман Брадърс" (Lehman.com) обяви фалит,

след като третата по големина британска банка "Барклис" (Barclays.co.uk) и Банк ъв Америка прекратиха преговорите за закупуването на дял изпадналата в затруднение компания.

"Леман Брадърс" е подала в съда заявление за защита от банкрут. Банката увери, че нейните клиенти, включително клиентите на 100-процентовия й филиал "Нойбергер Берман, могат да продължават да извършват различни операции или да осъществяват търговски действия.

Банката обяснява решението си да подаде в съда заявление за защита от банкрут с желанието си да защити активите си и да поддържа максималната им стойност, като

моли съдът да й позволи да извършва операции,

включително да изплаща заплатите на служителите си.

В същото време "Леман Брадърс" продължава да търси възможност за продажба на подразделението си за инвестиционно управление.

Миналата седмица тридневните дебати при закрити врата на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ с директори на големи финансови компании за намиране на купувач на изпадналата в затруднение инвестиционна банка приключиха без резултат.

Преди това южнокорейската "Къриъ дивелъпмънт банк" (Korea Development Bank - КДБ) прекрати преговорите за закупуване на пакет от акции на "Леман Брадърс".

Акциите на компанията, която е банка със 158-годишна история,

миналата седмица се сринаха с над 40%,

след като тя не можа да привлече допълнителен капитал и обяви загуби за третото тримесечие на 2008 г. и отписване на активи за 5,8 млрд. долара.

При банкрута на "Леман Брадърс", за която работят 26 000 души в цял свят, световните пазари ще понесат силен удар, отбелязват анализатори.

Същевременно десет големи международни банки и компании за управление на активи обявиха програма за

създаване на фонд от 70 млрд. долара, от който ще могат да теглят,

за да се справят с кредитния недостиг, заплашващ световните финансови пазари, предаде Асошиейтед прес.

Банките, сред които са "Джей Пи Морган чейз" и "Голдман сакс", обявиха че всяка от тях ще внесе в общия фонд 7 млрд. долара. Инициатива се явява сигнал за пазарите, че банките, брокерските къщи и финансовите компании могат да разчитат на фонда за кредитните си нужди.

Програмата ще бъде достъпна за участващите банки, които при необходимост могат да получат максимум 1/3 от общия фонд. Размерът на програмата за кредитиране може да се увеличава предвид, че и "други банки се допускат до участие", отбелязва АП.

На фона на програмата, изготвена от търговските банки като

"ваксина" за глобалния финансов пазар при фалита на "Леман Брадърс",

Управлението за федерален резерв на САЩ обяви няколко стъпки за справяне с най-лошата кредитна криза от десетилетие.

Стъпките включват разширяване на видовете активи, които инвестиционните банки могат да залагат, за да получат спешни заеми от УФР.

Индексът CAC 40 на Парижката фондова борса се срина с 4,42% до 4142,89, информира Франс прес. Aкциите на Виенската фондова борса поевтиняха с 3,9% в ранната търговия, а Стокхолмската бора отчете спад с 3% при откриването на днешната сесия, информира ДПА.

Акциите на водещите испански и руски банки също поевтиняха рязко.

Акциите на двете най-големи банки в Испания - Сантандер и BBVA - поевтиняха съответно с 3,44 и 3,53% скоро след откриване на търговията на Мадридската фондова борса, а индексът MICEX на руската борса спадна с 5,4% през първия час на сесията.

Европейската централна банка (ЕЦБ) възнамерява да

инжектира ликвидности на пазарите в еврозоната,

за да намали напрежението във връзка с новината фалита на "Леман Брадърс".

ЕЦБ обяви бърз еднодневен търг с цел снабдяване на инвестиционните банки с ликвидности, но без да уточнява точната сума.

Заинтересованите банки можеха да представят офертите си до 11,15 ч. българско време. Операцията ще се осъществи при система от променливи лихви.

Обикновено операциите за бързо рефинансиране, позволяващи не ЕЦБ да коригира неравновесията на валутните пазари, се извършват при фиксирана лихва, отбелязва АФП. Минималният процент е 4,25%.

Преди това ЕЦБ посочи, че продължава

да следи отблизо условията на валутния пазар в еврозоната

и че е готова да действа, ако се наложи, за да стабилизира кредитния пазар.

Едновременно с това Банк ъв Ингланд съобщи, че наблюдава внимателно условията на пазара на краткосрочни кредити и също изрази готовност да действа при необходимост.

Германското министерство на финансите, централната банка Бундесбанк и Федералната агенция за финансов надзор обявиха, че са в постоянна връзка с международните си партньори и с германските банки, за да могат да противодействат на ефекта от срива на "Леман Брадърс".

Според бившият централен банкер на САЩ Алън Грийнспън

сегашната финансова криза е най-тежката от 50 години, а вероятно и от един век. Грийнспън допълни, че бурята далеч не е отминала, а всяко негово изявление се следи внимателно от пазара.

"Трябва да признаем, че става дума за събитие, което става веднъж на всеки 50 години, вероятно на един век", допълни Грийнспън, който бе емблематичен президент на централната банка на САЩ 19 години до 2006-а.

"Няма никакво съмнение - не съм виждал подобно нещо и то все още не е приключило, като очаква да продължи още", допълни Грийнспън.

Въпреки че поевтиняването на петрола и храните може да предотврати рецесията, според Грийнспън "на това не бива да се залага".

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 5 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 7 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 7 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 7 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 8 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 8 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 9 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 9 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 9 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 10 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 11 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 11 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 11 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 11 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“