US базата Гуантанамо в Куба прекрати временно приема на затворници от Афганистан, за да може да увеличи капацитета си, предават световните агенции. В момента там има 158 задържани при наличие на 160 места.

Отлагането било поискано и за приключване на вече започнатите разпити, които се провеждат без присъствието на адвокати, уточнява "Асошиейтед прес". Междувременно американецът Джон Уокър Линд, който също бе заловен при талибаните, бе изпратен в САЩ, където предстои да бъде съден.

Съдбата на затворниците, между които има граждани на поне десет държави (сред тях и от Великобритания, Йемен, Саудитска Арабия, Швеция, Австралия) засега е неизвестна. Обсъждат се варианти те да бъдат съдени в дурги държави или да бърат върнати в родните си страни. В Гуантамано утре предстои еднодневна визита на US сенатори, които искат да се убедят с очите си че бившите членове на "Ал Кайда" са държани в хуманни условия.

Говорителят на Белия дом Ари Флайшър обаче определил затворниците като фанатици самоубийци, които биха извършили престъпление веднага щом бъдат освободени. Той изразил и загрижеността на US президента от евентуален затворнически бунт във военната база.

Адмирал, командващ военноморските сили в региона, дори заявил, че пленниците наддават на тегло и получават медицинско обслужване. В базата късно снощи пристигнал и мюсюлмански духовник, първият от 12-те, назначени през 1999 г. в американската армия.

С негова помощ управата на лагера в Гуантанамо трябва да решат дали да позволят на затворниците да си пуснат отново дълги коси и бради, според изискванията на вярата им, след като при пристигането в лагера главите им били обръснати нула номер. Снощи са били доставени 400 екземпляра от Корана на английски и арабски.

В Южен Афганистан има още около 230 пленници, които в момента се намират в US военна база край летището на Кандахар.

Виж: Официалният сайт на Гуантанамо с подробна история на базата

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Втори инцидент с пострадал турист в Пирин за деня, изпратиха въздушна линейка

Втори инцидент с пострадал турист в Пирин за деня, изпратиха въздушна линейка

България Преди 55 минути

След сутрешната акция за пострадал лекар от планинската служба, нов сигнал за 56-годишен мъж вдигна по тревога спасителите в Банско

Опасно време в Гърция: Очакват се силни ветрове и много висок риск от пожари

Опасно време в Гърция: Очакват се силни ветрове и много висок риск от пожари

Свят Преди 1 час

В някои части на Егейско море вятърът се очаква да бъде със сила от 8 до 9 степен по скалата на Бофорт

Кралица Соня скърби за Харалд V на годишнината от сватбата им

Кралица Соня скърби за Харалд V на годишнината от сватбата им

Свят Преди 3 часа

Кралят почина на 89 години само ден преди 58-ата годишнина от сватбата им

Остър спор между двама началници в МВР-Габрово

Остър спор между двама началници в МВР-Габрово

България Преди 3 часа

Случаят е докладван на ръководството на МВР, проверяват се обстоятелствата

Крум Зарков

БСП потвърди подкрепата си за Илияна Йотова за президент

България Преди 4 часа

"Ще влезем в разговорите за това кого Йотова предлага за вицепрезидент", заяви Крум Зарков

Бойко Борисов

Бойко Борисов: Без обединение вдясно партийните кандидатури нямат шанс на президентските избори

Свят Преди 4 часа

Лидерът на ГЕРБ заяви, че партията все още обсъжда своя кандидат и призова за „разум“

Вдигнаха медицински хеликоптер за пострадал лекар в Пирин

Вдигнаха медицински хеликоптер за пострадал лекар в Пирин

България Преди 4 часа

Мъжът е получил фрактура на крака при преход в района на връх Газей, съобщиха от ПСС

Исландия

Референдум в Исландия за ЕС - страната решава дали да поднови преговорите

Свят Преди 4 часа

Близо 273 000 избиратели гласуват 13 години след прекратяването на преговорите за членство.

Гергана Петрова

„Ринах кал, а ме арестуваха“: Гергана Петрова с остър разказ за задържането си в Струмяни

България Преди 4 часа

Тя твърди, че получила охлузвания и наранявания от белезниците

<p>Правителството с позиция за&nbsp;случая в Струмяни</p>

Правителството отрече ограничения за граждани и медии при визитата на Радев в Струмяни

България Преди 5 часа

Междувременно продължава проверката на МВР и НСО за действията след напускането на премиера

Кървава нощ: Дронове удариха Русия и Украйна, има жертви и ранени

Кървава нощ: Дронове удариха Русия и Украйна, има жертви и ранени

Свят Преди 5 часа

Най-малко седем души са ранени в Ростовска област, а при атаките в Белгород и Севастопол също има загинали и пострадали

Илияна Йотова

Илияна Йотова: Другата седмица ще стане ясно името на вицепрезидента

България Преди 6 часа

Президентът заяви, че името ще бъде обявено още през следващата седмица, а на 8 септември ще станат известни имената в инициативния комитет

Стефан Белчев

Стефан Белчев за случая в Струмяни: Псевдоинфлуенсърка създаде активно мероприятие

България Преди 6 часа

Депутатът от „Прогресивна България“ коментира ареста на активистката и журналист Гергана Петрова и обвини опозицията в политически ПР

Петър Тодоров

Петър Тодоров: Новият Закон за МВР ще ограничава политическото влияние в системата

България Преди 6 часа

Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента коментира и акцията в "Драгалевци"

Американският президент Доналд Тръмп

"Наистина ГОЛЯМА загуба": Тръмп с емоционално послание след смъртта на крал Харалд V

Свят Преди 7 часа

Президентът на САЩ определи покойния норвежки монарх като силен, горд и изключително уважаван

29 август: Денят и нощта стават равни на Секновение

29 август: Денят и нощта стават равни на Секновение

Свят Преди 7 часа

Денят е свързан с отсичането на главата на св. Йоан Кръстител и края на лятото според народните вярвания.