Както пише "Гардиън", тайните дипломатически усилия са имали за цел да помогнат на авторитарния режим в Саудитска Арабия да излезе от неловкото положение и да не губи авторитет въпреки увеличаващите се доказателства за невинността на шестимата.
Според "Таймс" британците са били изкупителна жертва - те са платили за опитите на Саудитското кралство да прикрие наличието на терористи в страната. При пристигането си във Великобритания те са били придружени от лекари, психотерапевти и служители на Форин офис. Били са отведени от летището от членове на специалните части, като са направили кратко изявление, в което са изразили благодарност на британското посолство в Рияд и на правителството. Техните семейства са дали да се разбере, че шестимата са твърде разстроени, за да говорят пред медиите.
"Гардиън" отбелязва, че следствието срещу шестимата е било пълно с пропуски и повдига сериозни съмнения за нарушаване на човешките права. Вестникът е направил собствено разследване и твърди, че сътрудници на задържаните британци са били изтезавани, за да потвърдят тяхната вина. Петима от задържаните направиха публични признания по саудитската телевизия.
"Файнаншъл таймс" смята, че освобождаването им е мълчаливо признание от страна на Саудитска Арабия, че най-вероятните извършители на поредицата от бомбени атентати през 2000 г. са терористи. Вестникът забелязва признаци, че саудитският режим най-накрая е готов да признае за проблемите си с местни екстремистки групировки. Първоначално саудитците твърдяха, че експлозиите са резлутат от териториална война между нелегални търговци на алкохол.
За да бъдат освободени, шестимата британци бяха помилвани от крал Фахд. "Файнаншъл таймс" пише, че помилването е било представено като акт на милосърдие, а не като признание за тяхната невинност.
"Дейли телеграф" подчертава, че британски дипломати са умолявали задържаните да не критикуват публично саудитския режим, нито условията, при които са държани, както и да не се произнасят по обвиненията за мъчения. При новината за освобождаването на шестимата външният министър Джак Строу заявил само, че е доволен от резултата и добавил: "Министри и служители положиха много усилия".
При бомбените експлозии преди три години в Рияд загина един британец, за чиято смърт бяха обвинени шестимата му сънародници. Както пишат вестниците, съпругата на загиналия е реагирала със смесени чувства при новината за тяхното освобождаване. "Едва ли някога вече ще разбера кой уби мъжа ми", цитира думите й "Гардиън". Вестникът добавя, че по саудитските закони нейният 18-годишен син е трябвало да даде съгласие за освобождаването на шестимата, защото са били обвинени за смъртта на баща му.