Б ившият главен секретар на гръцкото културно министерство Христос Захопулос е в болница след опит за самоубийство, след като "горещ" видеозапис с него завихри голям правителствен скандал в стил "Секс, лъжи и видео".

Още преди новогодишните празници 54-годишният Захопулос, който е приближен на премиера Костас Караманлис, подаде оставка и посегна на живота си, но бе спасен. Смята се, че най-вероятно е бил изнудван от своя колежка, предаде Ройтерс.

Той разполагаше с широки финансови и политически правомощия във ведомството и отговаряше за гръцките антични съкровища.

Шефът на пресслужбата на премиера Янис Андрианос е предал на прокуратурата DVD, което показва "интимни моменти" между Захопулос и неговата 35-годишна асистентка Еви Цеку. Жената е била арестувана и обвинена в изнудване. Тя отрича.

Според експерти от полицията обаче видеозаписът е бил преработен и орязан. Адрианос, който е бивш журналист, е отказал да посочи кой му е дал DVD-то под претекст, че защитава анонимността на източниците си.

Опозиционните партии веднага атакуваха консервативното гръцко правителство заради скандала. Само четири месеца след преизбирането на Караманлис, който обеща да се бори с корупцията, някои от най-приближените му бяха въвлечени в аферата и призовани да дават обяснения в парламента.

"Караманлис е виновен за разложението и упадъка в страната, той оглавява правителство, което е произвело единствено куп скандали", негодува пред в. "Елефтеротипия" социалистическият опозиционен лидер Георгиос Папандреу.

Депутати от ПАСОК настояват да бъдат ревизирани редица договора, одобрени от него, както и издадените разрешителни за строежи върху или близо до археологически обекти.

От правителството коментират, че скандалът се намира в ръцете на правосъдното министерство. Анонимни източници от кабинета твърдят, че налице е просто лична трагедия, а не политически или икономически скандал.

Случаят е раздухан прекомерно, някой се опитва да му придаде политически характер, коментира правителствен служител пред Ройтерс.

Опозиционните партии и местните медии обаче не приемат тази версия.

Правото на личен живот е изложено на опасност в САЩ и Европейския съюз, тъй като правителствата масово въвеждат мерки за наблюдение и събиране на информация в името на сигурността и контролирането на границите, твърди доклад на международна правозащитна организация.

Гърция, Румъния и Канада са на първо място по спазване на правото на личен живот сред 47-те държави, изследвани от базираната в Лондон "Прайвъси интернешънъл".

В челото на класацията са още Унгария и Словения. На последно място според организацията са Малайзия, Русия и Китай.

Според доклада защитата на личния живот на гражданите на страните от Западна Европа се е влошила, докато в бившите комунистически държави от Източна Европа тенденцията е обратната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Приключенецът Лапунов каза сбогом на “Игри на волята”

Приключенецът Лапунов каза сбогом на “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Той даде първото си интервю в подкаста “След Игрите”

ЕК взима мерки срещу "троянски коне" на Русия

ЕК взима мерки срещу "троянски коне" на Русия

Свят Преди 7 часа

Кос: Не искам да бъда запомнена като комисарят, който въведе троянски коне в ЕС

Бомбена заплаха блокира летище "Роналд Рейгън" във Вашингтон

Бомбена заплаха блокира летище "Роналд Рейгън" във Вашингтон

Свят Преди 8 часа

Всички излитащи полети от летището във Вашингтон са били забавени

Христо Грозев разкри още един вероятен руски шпионин

Христо Грозев разкри още един вероятен руски шпионин

Свят Преди 8 часа

Агент се е сприятелил с един от главните инженери на компания в Австрия

<p>Търсят двама снайперисти в Сърбия, не знаят мишената</p>

Търсят двама снайперисти в Сърбия, не знаят кой е мишената

Свят Преди 10 часа

Вучич: Не можем да ги намерим три дни

Желязков пред Домбровскис: Банковият сектор е напълно подготвен за еврото

Желязков пред Домбровскис: Банковият сектор е напълно подготвен за еврото

България Преди 10 часа

В хода на разговора двамата се обединиха и около преимуществата от приемането на еврото

Премиерът на РС Македония обвини България в тормоз

Премиерът на РС Македония обвини България в тормоз

Свят Преди 11 часа

Той призова Брюксел да преосмисли правилото за единодушие

Откриха над 70 тона пилешко без документи в София

Откриха над 70 тона пилешко без документи в София

България Преди 11 часа

Към момента няма задържани

Рая Назарян: Ще работим интензивно за плавен и успешен преход към еврото

Рая Назарян: Ще работим интензивно за плавен и успешен преход към еврото

България Преди 11 часа

Председателят на Народното събрание се срещна с еврокомисар Валдис Домбровскис

Съветът ЕС одобри над 1,8 млрд. евро за Украйна

Съветът ЕС одобри над 1,8 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 11 часа

Финансирането има за цел преди всичко да подкрепи макрофинансовата стабилност на Украйна

Пешеходец загина, ударен от линейка в Симеоновград

Пешеходец загина, ударен от линейка в Симеоновград

България Преди 12 часа

Образувано е досъдебно производство

,

Капитанска елиминация в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Томи и Лапунов излизат в решаващ лидерски дуел

Желязков: Готови сме да надградим сътрудничеството с германската икономика

Желязков: Готови сме да надградим сътрудничеството с германската икономика

България Преди 12 часа

Желязков изтъкна, че Германия е водещ търговски и икономически партньор

Шери Шепърд получи звезда на Алеята на славата

Шери Шепърд получи звезда на Алеята на славата

Любопитно Преди 12 часа

Шепърд, бивша водеща на The View и също така водеща на собственото си токшоу SHERRI, беше почетена в Холивуд с 2827-ата звезда на световноизвестната Алея на славата

Влаков сблъсък в Индия, има загинали и много ранени

Влаков сблъсък в Индия, има загинали и много ранени

Свят Преди 12 часа

Железопътните власти съобщиха, че всички налични ресурси са мобилизирани на мястото на инцидента

<p>МААЕ работи като посредник между Украйна и Русия по отношение на атомните централи</p>

Гроси: МААЕ работи като посредник между Украйна и Русия по отношение на атомните централи

Свят Преди 12 часа

МААЕ работи като посредник между Украйна и Русия по отношение на атомните централи, съобщи Рафаел Гроси