Ен н от заложниците, отвлечени в Ирак в понеделник, е бил убит, потвърдиха официално италианските власти. Убийството на един от четиримата италианци, взети за заложници в Ирак, няма да повлияе на усилията на Италия за възстановяване на мира и стабилността в близкоизточната страна, заяви италианският министър-председател Силвио Берлускони пред канал РАИ 1 на италианската национална телевизия, цитиран от "Ройтерс".

Арабската телевизия получила видеокасета със запис на екзекуцията на 36-годишния бодигард, но не го излъчи поради жестокостта на кадрите. Посланикът на Италия в Катар обаче видял записа и потвърдил пред външното министерство, че става въпрос за отвлечения сънародник.

По-рано италианският външен министър Франко Фратини бе категоричен, че няма да отстъпи пред изнудването на похитителите, за да спаси четиримата си сънародници, които са служители на частна американска охранителна фирма. В запис, излъчен по "Ал Джазира", техните похитители поискаха Италия да изтегли войниците си от Ирак. Фратини обаче отхвърли идеята за изтегляне и заяви, че всяко отстъпление ще бъде победа за "тероризма и гражданската война". Той подчерта, че си е осигурил подкрепата на иранското правителство, което изпрати делегация в Багдад, за да помогне за освобождаването на заложниците.

Говорител на водената от САЩ коалиция вчера обяви, че в Ирак има около 40 заложници от 12 държави, информира още Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Заложниците и похитителите се издирват от американското ФБР, коалиционните сили и иракските сили за сигурност. Според официалните данни сред отвлечените са и седем американци. Междувременно Държавният департамент съобщи, че са намерени четири обезобразени тела, които още не са идентифицирани.

Москва предложи да евакуира със самолет от Ирак повече от 800 руснаци и бивши граждани на Съветския съюз. Операцията ще започне утре и ще засяга хора, работещи за руски фирми с договори в Ирак. Руското правителство се реши на този ход, след като в понеделник в Ирак бяха отвлечени трима руснаци и петима украинци, впоследствие освободени. Русия е и сред държавите, които посъветваха гражданите си да напуснат Ирак на фона на увеличаващата се несигурност и вълната отвличания.

Външното министерство на Франция потвърди, че е отвлечен журналист на име Александър Жорданов, който е от български произход, но френски гражданин. По-късно през деня бе съобщено, че Жорданов е бил освободен. Френският премиер Жан-Пиер Рафарен обаче отново призова французите в Ирак да напуснат страната.

Германският вътрешен министър Ото Шили от своя страна нареди да започне издирване на изчезналите и вероятно загинали германски служители на охранителна фирма в Ирак. Двамата германци са били забелязани за последен път в Ирак миналата седмица, когато техният конвой е попаднал в засада на бунтовниците по пътя от Аман за Багдад. Очевидци съобщиха, че германците са били застреляни, но засега няма официално потвърждение.

Японското външно министерство оповести, че разследва съобщения за изчезването на още двама японци в Ирак, единият от които журналист. Според електронни съобщения, получени от неправителствени организации в Токио, двама души, чиято самоличност не е изяснена, са били отвлечени в предградие на Багдад. Други трима японци продължават да бъдат заложници на бунтовническа групировка в Южен Ирак, която заплашва да ги убие, ако японските войски не се изтеглят от страната, където са разположени в качеството си на тилови войски, които не участват в сражения и охранителни дейности, припомня Би Би Си.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България и Сърбия дават зелена светлина за „Калотина 2“ – подписват ключова гранична спогодба

България и Сърбия дават зелена светлина за „Калотина 2“ – подписват ключова гранична спогодба

България Преди 5 минути

Новият съвместен пункт трябва да облекчи трафика по един от най-натоварените сухопътни коридори в Европа и да намали чакането на границата

.

Диетата на голмайстора: С какво се храни Ерлинг Холанд между мачовете на Мондиала

Любопитно Преди 8 минути

Ерлинг Холанд изненада феновете с признанието, че обожава индийско „маслено пиле“ с хляб наан. Калорийната бомба се оказва любимото му гориво за презареждане между тежките мачове на Световното първенство

Марта Кос поряза амбициите на Мицкоски в Северна Македония

Марта Кос поряза амбициите на Мицкоски в Северна Македония

Свят Преди 7 часа

Кос подчерта, че присъединителния процес не се базира на предварителни гаранции към държавите кандидати

Румен Радев обсъди с „Уестингхаус“ 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

Румен Радев обсъди с „Уестингхаус“ 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

България Преди 7 часа

В срещата участваха вицепремиерът Гълъб Донев и временно изпълняващият длъжността посланик на САЩ в България Мартин Макдауъл

Три спешни мисии със „Спартан“ за по-малко от 72 часа

Три спешни мисии със „Спартан“ за по-малко от 72 часа

България Преди 8 часа

Трите последователни полета подчертават ключовата роля на военната авиация при спешни медицински случаи

Тръмп смекчи тона и даде въздух на НАТО

Тръмп смекчи тона и даде въздух на НАТО

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Това беше изключително успешна среща на върха

Съдия нареди Тръмп да плати 5,8 млн. долара за сексуално посегателство над Елизабет Карол

Съдия нареди Тръмп да плати 5,8 млн. долара за сексуално посегателство над Елизабет Карол

Свят Преди 9 часа

Решението на федералния съдия Луис Каплан идва, след като Тръмп го помоли да не дава парите

Русия забрани и износа на дизел

Русия забрани и износа на дизел

Свят Преди 11 часа

Мярката има за цел да „стабилизира ситуацията“

Блокира ли България Сърбия за ЕС

Блокира ли България Сърбия за ЕС

Свят Преди 11 часа

Като основни причини за противопоставянето си, споменатите страни са посочили ситуацията в областта на върховенството на закона

"Демократична България" предлага закон "Магнитски"

"Демократична България" предлага закон "Магнитски"

Свят Преди 11 часа

Според ДБ заявената готовност за сътрудничество с OFAC трябва да бъде подкрепена от солидна правна рамка

Арестуваха две жени с нарколаборатория в Бургас

Арестуваха две жени с нарколаборатория в Бургас

България Преди 12 часа

Двете жени са задържани за срок до 24 часа

„Булгаргаз“ отчете загуба от над 267 млн. лв.

„Булгаргаз“ отчете загуба от над 267 млн. лв.

България Преди 12 часа

Основната причина за това е договорът с турската държавна компания „Боташ“

ДПС обвини МВР на брифинг в ЕП за неправомерно използване на PNR

ДПС обвини МВР на брифинг в ЕП за неправомерно използване на PNR

Свят Преди 13 часа

Според представената от ДПС информация са засегнати най-малко 82 души, включително граждани на други държави

Тръмп и Зеленски се срещнаха в Анкара

Тръмп и Зеленски се срещнаха в Анкара

Свят Преди 13 часа

Тръмп ще отиде в Украйна, когато настъпи подходящия момент за това

Първият заем на България в еврозоната: инвеститорите поискаха почти 4 пъти повече

Първият заем на България в еврозоната: инвеститорите поискаха почти 4 пъти повече

Парите ни Преди 13 часа

Държавата набра 2,5 млрд. евро от международните пазари при силно търсене

Тръмп заплаши Иран с нови удари и заяви, че САЩ могат да поемат контрола над остров Харк

Тръмп заплаши Иран с нови удари и заяви, че САЩ могат да поемат контрола над остров Харк

Свят Преди 13 часа

Американският президент отправи нови предупреждения към Техеран и очерта няколко възможни сценария за ескалация