10

П оведението на властите в РС Македония спрямо българските граждани на днешния 4 февруари, в който се отбелязват 151 години от рождението на Гоце Делчев, е недопустимо. Днес действията на властите в Северна Македония нанесоха сериозни вреди на процеса на възстановяване на доверието между двете страни. Това се казва в позиция на българското външно министерство, предаде БГНЕС.

"В периода след 1991 г. Република България последователно демонстрира искрено желание за развитие на добросъседски отношения с Република Северна Македония. След подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество през 2017 г. бе установена практика за съвместно отбелязване на исторически личности от общата ни история, какъвто без съмнение е и Георги (Гоце) Николов Делчев.

Трима българи задържани на границата с РС Македония

За съжаление, отбелязването на 151-ата годишнина от неговото рождение не допринесе за надграждане на двустранните отношения между София и Скопие. С дълбоко съжаление констатираме, че 4 февруари 2023 г. ще влезе в историята като датата, на която властите в Северна Македония, по крайно неубедителни причини и в нарушение на предварително дадените уверения, не допуснаха отдаването на почит към делото и живота на Делчев от страна на български граждани. Министерството на външните работи определя днешното отношение на управляващите в Северна Македония като унизително и недопустимо спрямо българския народ и Република България.

Оценяваме подобни действия като неизпълнение на поетия ангажимент за осигуряване на безпрепятствен достъп на всички добронамерени граждани, желаещи да отдадат почит пред паметта на големия революционер. Това, наред с нежеланието за общо полагане на венци от делегациите на България и Северна Македония, представлява отстъпление от установените добри практики и ерозира усилията на Република България, насочени към укрепване на добросъседството.

Блокада на "Гюешево": Над 100 автомобила чакаха да преминат към РСМ

Днес действията на властите в Северна Македония нанесоха сериозни вреди на процеса на възстановяване на доверието, въпреки усилията на министър-председателя Гълъб Донев, който в сложна ситуация инициира процес на деескалация и на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който посети Скопие именно с тази цел на 30 януари т.г., както и днешната му визита.

Информацията, с която Министерството на външните работи разполага до момента е, че на гранично-пропускателните пунктове от македонска страна българските граждани не са били допускани с часове на територията на Северна Македония поради аргументи от техническо естество. В последствие част от българските граждани са получили официални откази да влязат на територията на съседната ни държава, а други са се завърнали поради продължителните часове на изчакване. Сред засегнатите от тези рестриктивни мерки има и журналисти, спрямо които е било използвано основанието за „заплаха за обществения ред, национална сигурност, обществено здраве или за международните отношения на Република Северна Македония“. Има информация за упражнено насилие от страна на граничните власти на Северна Македония. Същевременно в Скопие беше направен крайно изненадващ, но неуспешен опит да се ограничи числеността на българската официална делегация по време на нейното поклонение в църквата „Св. Спас“.

Министърът на външните работи проведе разговор с посланика на Северна Македония в София Агнеза Руси с искане за намеса и възстановяване на свободата на движение. Същият въпрос многократно беше повдиган в Скопие от заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. За пореден път констатирахме, че заявленията и уверенията, които получихме от представители на властите в Северна Македония не отговаряха на обстановката на терен. Този подход по никакъв начин не способства за воденето на конструктивен и добронамерен диалог.

Във връзка с публикациите в медиите за задържани български граждани, Посолството на Република България в Скопие се обърна по официален път към местните власти с искане за допълнителна информация, въпреки че такава информация следваше да бъде изпратена незабавно от властите в Северна Македония. Същите се очаква да бъдат съдени по бърза процедура.

Министерството на външните работи отправя призив към засегнатите български граждани, които са получили писмен отказ за влизане на територията на Северна Македония, да предоставят тази информация до министерството с цел предприемане на необходимите действия по дипломатически път и информиране на международните ни партньори.

Напомняме, че свободното движение на хора е сред основните принципи на функциониране на ЕС. Нещо повече, това е конкретна мярка за укрепване на добросъседските отношения. При необходимост България е готова да окаже и техническа помощ за гарантиране на безпроблемно функциониране на ГКПП.

За утвърждаването на добросъседски отношения са необходими най-малкото два искрени партньора. Все по-трудно е в поведението на властите в Скопие да разпознаем реално желание за изграждането на необходимото за това доверие, приятелство и сътрудничество", заявяват от МВнР.

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>ОКР: &quot;Дългият и трънлив&quot; път към диагнозата</p>

Дългият и труден път към лечението на обсесивно-компулсивното разстройство

Любопитно Преди 4 минути

Ново изследване показва колко дълъг и труден може да бъде пътят до диагностиката и лечението на заболяването

дълголетие

Гените или мекотелите: Кое влияе повече на дълголетието

Любопитно Преди 16 минути

Днес са живи приблизително 573 400 столетници

Японски демон Йокай

Открити са три нови вида редки светещи в тъмното червеи

Любопитно Преди 37 минути

Новооткритите животни принадлежат към семейство червеи, преживели всяко от петте масови измирания на Земята

с

Най-накрая отговори на вечните въпроси: Банан или ябълка, авокадо или...

Любопитно Преди 1 час

Плодът, който са яли Адам и Ева, не е назован в Библията, но някои еврейски коментатори на Тората смятат, че това е била смокинята

Снимката е илюстративна

След 960 опита: Жена взе шофьорска книжка

Свят Преди 1 час

„Когато тя най-накрая получи книжката си, всички излязохме да я аплодираме и я прегърнахме, подарявайки ѝ цветя"

<p>САЩ:&nbsp;Ще разкажем пред целия свят какво прави Русия</p>

САЩ: Русия не би трябвало да бъде постоянна членка на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 1 час

Линда Томас-Грийнфийлд подчерта, че САЩ ще разкажат пред целия свят "какво прави Русия и какви са последиците от действията ѝ срещу Украйна"

Хю Грант

Хю Грант призна кой е филмът, с който не се гордее

Любопитно Преди 1 час

Актьорът се сравни с анимационен герой

Харков

Олег Синегубов: Най-малко шест руски ракети поразиха Харков

Свят Преди 1 час

"Врагът отново атакува Харков. Най-малко шест ракети са поразили града", написа Синегубов в Телеграм

Журналист

"Не мога да си позволя ориз" вкарва журналист в затвора

Свят Преди 1 час

Репортерът е бил заловен в дома си край Дака рано сутринта в сряда от полицаи в цивилни дрехи

<p>11-годишна изпревари по интелигентност Айнщайн и&nbsp;Хокинг</p>

Ум, остър като бръснач: 11-годишна изпревари по интелигентност Айнщайн и Хокинг

Любопитно Преди 2 часа

Ученичката от Манчестър надхвърля очакванията и получава най-високия възможен резултат в своята възрастова категория

<p>&quot;Тренд&quot;: Неясен победител на&nbsp;изборите и оспорвано трето място</p>

"Тренд": Неясен победител на предстоящите избори и оспорвано трето място

България Преди 2 часа

Пет формации са със сигурно представителство в следващото Народно събрание, а две са близо до четирипроцентната бариера, сочи изследването

Доналд Тръмп

Обвинението срещу Доналд Тръмп е удар по самочувствието на Америка

Свят Преди 2 часа

Това е лош момент и за Америка - за първи път настоящ или бивш президент е обвинен в престъпление

<p>&quot;Доволна съм от резултата и оценявам цялата упорита работа на съда&quot;</p>

Призната за невинна: Гуинет Полтроу спечели делото за ски инцидента от 2016 г. (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Съдебното жури установи, че Тери Сандерсън ѝ е причинил вреда при ски сблъсъка в курорта Диър Вали

Убита жена Долна Оряховица

Кметът на Долна Оряховица за опасните кучета: Нямаме правомощия да се справим с тях

България Преди 3 часа

Кметът посочи, че ще опитат да помогнат на семейството на жертвата

Сигнал за пожар в гимназия в Бургас, евакуираха учениците

Сигнал за пожар в гимназия в Бургас, евакуираха учениците

България Преди 3 часа

Първоначално е усетена миризма, а след това се е появил и дим в една от класните стаи