Уран
Източник: Istock

А тмосферата на Уран е доминирана от водород и хелий, но съдържа и метан, амоняк и сероводород – газът, който вероятно кара въздуха на тази синьо-зелена планета да мирише на развалени яйца. А това е само едно от шестте удивителни открития за Уран, разкрити от Smithsonian Magazine.  

Днес, на 13 март, отбелязваме 244 години от откриването на Уран през 1781 г. от астронома Уилям Хершел – първата нова планета, идентифицирана в модерната епоха.

Откритието на Уран  

Малко преди полунощ на 13 март 1781 г., в задния си двор в Бат, Англия, роденият в Германия музикант и астроном Уилям Хершел забелязва необичаен обект в окуляра на своя самоделен телескоп.  

Първоначално Хершел смята, че може би е открил комета, но впоследствие обектът е потвърден като седмата планета от Слънчевата система, разположена на два пъти по-голямо разстояние от Сатурн. По-късно наречена Уран, тя става първата нова планета, идентифицирана в модерната астрономия.  

Уникални характеристики на Уран  

Екстремен наклон  
Уран се върти „настрани“ с наклон от 98 градуса, вероятно в резултат на масивен сблъсък или гравитационни взаимодействия. Това води до екстремни сезони – единият полюс остава обърнат към Слънцето в продължение на 21 земни години, докато другият потъва в пълна тъмнина за същия период.  

Има множество теории какво е обърнало Уран настрана - може да е било удар с астероид с размера на Земята. Според друго проучване, Уран някога е имал голяма луна, голяма поне колкото Титания, която е дърпала гравитационно планетата, докато не се е катурнала.

Хаотично магнитно поле  
За разлика от повечето планети, магнитното поле на Уран е наклонено на 59 градуса спрямо оста на въртене и не е центрирано. Това създава непредсказуеми колебания, които понякога позволяват на атмосферни частици да се изплъзват в космоса.  

Подобно на Нептун, Уран черпи своя магнетизъм не само от разтопеното си ядро, но и от горещ суперйонен воден лед, който циркулира в горната му мантия – с разрушителен ефект. В резултат на тези хаотични взаимодействия се образува асиметрична и нестабилна магнитосфера.  

Ако магнитосферата функционира правилно, тя защитава планетата от агресивното въздействие на слънчевия вятър. Но при Уран тя е изключително променлива – реагира драстично на колебанията в интензивността на слънчевия вятър. При силни слънчеви изригвания магнитосферата може да бъде буквално „смачкана“, позволявайки на йони от атмосферата да изтекат в космоса.  

Всъщност Voyager 2 се натъкна на Уран в особено неподходящ момент. По време на прелитането слънчевият вятър беше 20 пъти по-силен от обичайното, което подвежда учените да смятат, че атмосферата на планетата е почти празна. Как изглежда един "нормален" ден за магнитосферата на Уран все още е загадка.  

„Хванахме го не в средното му състояние, а вероятно в най-динамичната му фаза, когато се случваха необичайни явления“, казва Джейми Ясински, физик от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА и един от учените, направили откритието. „Слънчевият вятър вероятно е много по-важен за Уран, отколкото първоначално си мислехме.“

Най-студената планета  
Въпреки че се намира по-близо до Слънцето от Нептун, Уран е най-студената планета в Слънчевата система със средна температура от -195°C.  От гледна точка на температурата, Уран е почти толкова студен, колкото Нептун, въпреки че последният се намира на милиард и половина километра по-далеч от Слънцето. По правило, колкото по-голяма е една планета, толкова по-бавно губи топлината, натрупана в първите си дни след формирането. Но Уран е изключение от това правило – като третата по големина планета в Слънчевата система, той се държи необичайно.  

Докато останалите газови гиганти излъчват значително количество вътрешна топлина, Уран е единствената планета, която практически не излъчва такава. Всички атмосферни процеси на повърхността му разчитат единствено на слънчевата светлина.  

Защо Уран е толкова студен, остава мистерия. Възможно е катастрофален удар в миналото да е изхвърлил голяма част от първоначалната му топлина. Или може би ядрото му все още я задържа, но външните му слоеве действат като изолатор, заключвайки я и пречейки ѝ да достигне до атмосферата.

Ледени луни  

Уран може да се похвали с впечатляващо разнообразие от луни. Сред 28-те известни спътника на планетата, петте най-големи са открити чрез наземни телескопи още преди мисията Voyager 2 да премине покрай системата на Уран. Всяка от тези луни притежава уникални характеристики, които продължават да интригуват учените.  

С помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб" изследователите потвърдиха наличието на лед от въглероден диоксид и въглероден оксид на четвъртата по големина луна – Ариел. Тези съединения са важна следа, насочваща учените към възможното присъствие на карбонатни соли, които се образуват само в присъствието на течна вода.  

Сред големите спътници на Уран, най-малката луна – Миранда, впечатлява със своя необичаен външен вид. С повърхност, прорязана от дълбоки пукнатини, стръмни скали и фрагменти, тя наподобява стара, изтъркана играчка. Учените предполагат, че Миранда може би е преживяла катастрофален сблъсък, който я е разрушил, след което парчетата ѝ са се събрали отново в сегашната ѝ хаотична форма.

„Очевидно нещо странно се случва с Миранда“, казва Гао. „Тя е единствената, която изглежда толкова екстремнo.“  

Последните модели и компютърни симулации разкриват още една изненадваща възможност: петте най-големи луни на Уран може да крият подземни океани. Първоначално учените смятаха, че само четирите най-големи спътника имат достатъчно маса, за да изпитват приливно нагряване от гравитационното си взаимодействие с Уран. Но нови изследвания, публикувани през ноември миналата година, предполагат, че дори Миранда може да притежава скрит воден резервоар под ледената си обвивка. Вероятно тази подповърхностна течна вода съдържа соли, които действат като антифриз, предотвратявайки замръзването ѝ.  

Засега учените не разполагат с категорични доказателства за наличието на тези подземни океани. Но малкият размер и отдалечеността на тези луни от Слънцето не означават, че те са напълно мъртви светове. Напротив – те остават интригуващи обекти за бъдещи научни изследвания.  

Тъмни пръстени  
Уран притежава 13 пръстена, които са тесни, бледи и по-тъмни от тези на всяка друга планета. Произходът и съставът им остават загадка, като се предполага, че може да са образувани от фрагменти на разрушени луни или космически отломки.  

 

Едни мъж е дипломат, когато успява да убеди жена си, че палто от норки я прави дебела!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Vivacom спечели ценното признание Сребърен знак „Отговорна компания – отговорни служители“

Vivacom спечели ценното признание Сребърен знак „Отговорна компания – отговорни служители“

Технологии Преди 19 минути

Благодарение на месечните дарения на служителите в програмата Viva Help са събрани общо 1 489 897.40 лева.

<p>Hyundai Inster е стилен дамски аксесоар (тест драйв)</p>

Hyundai Inster като стилен дамски аксесоар за града (тест драйв)

Технологии Преди 47 минути

Едно е сигурно, най-малкият и достъпен електромобил на корейците изпъква в градската среда, но изненадващото е, че се държи подобаващо и на магистрала. Супер компактен отвън, изненадващо просторен вътре

За пореден ден: Милиони в Куба са без електричество

За пореден ден: Милиони в Куба са без електричество

Свят Преди 1 час

Прекъсването на електрозахранването е причинено от повреда в подстанция

<p>На кого отдава почит църквата днес</p>

Почитаме паметта на преподобния Алексий

Любопитно Преди 2 часа

Светецът се родил в град Рим, западната столица на империята, в 380 г., по времето на император Теодосий Велики

Росен Желязков

Желязков се запознава с резултатите от засиления контрол върху движението по пътищата

България Преди 2 часа

Той ще се запознае със съвместната работа на органите на МВР, АПИ, тол управлението, ИА "Автомобилна администрация" и Гранична полиция

Прокуратурата с информация за случая със зверствата над животни в Перник

Прокуратурата с информация за случая със зверствата над животни в Перник

България Преди 2 часа

В София се проведе голям спонтанен протест срещу насилието на животни

<p>Тръмп обяви кога ще разговаря с Путин</p>

Тръмп: Ще говоря с Путин във вторник

Свят Преди 2 часа

Тръмп говори пред репортери на борда на президентския самолет по време на късен полет от Флорида до Вашингтон

<p>7 звезди, които са готови на всичко за роля</p>

През болка и предизвикателства: 7 звезди, които са готови на всичко за роля

Любопитно Преди 2 часа

Да бъдеш актьор не е свързано само с талант и харизма, но и със способността да излезеш извън зоната си на комфорт

<p>&nbsp;&bdquo;Все още ходя на терапия заради това&ldquo; - разкритията на&nbsp;Клои Кардашиян</p>

Клои Кардашиян разкри травмиращ детски спомен, свързан с Крис Дженър

Любопитно Преди 2 часа

„Все още ходя на терапия заради това“ – риалити звездата споделя как игра на криеница се е превърнала в момент, който никога няма да забрави

Гмуркач едва не загина заради смъртоносен охлюв

Гмуркач едва не загина заради смъртоносен охлюв

Любопитно Преди 2 часа

Конусовидните охлюви са едни от най-отровните животни на Земята

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Свят Преди 2 часа

Москва може да провокира НАТО, за да провери дали Алиансът ще защити членовете си, смятат експерти

<p>17 март: Денят на Свети Патрик</p>

17 март: Денят на Свети Патрик

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило а тази дата в историята

.

Завръща ли се зимата: Какво време ни очаква в понеделник

България Преди 2 часа

Максималните температури в повечето места ще бъдат между 11° и 16°, за София - около 11°.

Учени създадоха биохибридна ръка с реални мускули

Учени създадоха биохибридна ръка с реални мускули

Технологии Преди 2 часа

Роботиката и човешката тъкан се обединяват

,

Полицията в Ню Йорк издирва заподозрян, който подпалил мъж на "Таймс Скуеър"

Свят Преди 10 часа

През декември 57-годишната Дебрина Кавам от Ню Джърси почина, след като беше подпалена във влак на нюйоркското метро

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Свят Преди 10 часа

„Всеки огън към Израел от ливанска територия представлява грубо нарушение на договореностите между Израел и Ливан“