Историята на калиграфията и керамиката: Културното наследство на Китай
Великата китайска стена   
Източник: iStock

К итай е държава с богата история и културно наследство, което се простира хилядолетия назад. От древните династии до съвременните изкуства, Китай е дом на някои от най-вълнуващите и значими творби в света.

Древните китайци са оставили наследство от изключителни архитектурни постижения като Голямата китайска стена, която е една от най-големите съоръжения на планетата. Също така, древните китайци са създали изключителни керамични изделия, като например известната Теракотена армия в град Шиан.

Древното китайско изкуство е известно с богатството си на символика и изящество. Китайската керамика, калиграфия, живопис и скулптура са само някои от изкуствата, които са оцелели през вековете и продължават да вълнуват сърцата на хората по целия свят.

Сега ще ви запознаем с част от тях:

Калиграфия

Изкуството на калиграфията - а за древните китайци то със сигурност е било изкуство - е имало за цел да демонстрира превъзходен контрол и умения при използването на четка и мастило. Калиграфията се утвърждава като една от основните форми на китайското изкуство по време на династията Хан ( 206 г. пр. Хр. - 220 г. сл. Хр.) и в продължение на две хилядолетия след това от всички образовани хора се очаква да я владеят. Някои жени, или поне определени фигури в двора, стават известни като опитни калиграфи, най-вече лейди Вей (272-349 г.), за която се твърди, че е преподавала на великия майстор Уанг Сичжи (303-361 г.).

Изкуството на калиграфията е нещо повече от просто писане, то използва различна дебелина на мазките на четката, фините им ъгли и плавната им връзка помежду им - всичко това прецизно подредено във въображаеми пространства на страницата - за да създаде естетически издържано цяло. Калиграфията се превърнала в едно от шестте класически и древни изкуства наред с ритуала, музиката, стрелбата с лък, колесничарството и числата.

Скулптура

Мащабната фигурална скулптура не е оцеляла добре, но все още могат да се видят някои монументални примери, като например тези, изсечени в скалите в пещерите Лонгмен, храма Фънсиан близо до Луоян. Фигурите с височина 17,4 метра, датиращи от 675 г. от н.е., представляват будистки Небесен цар и демонични пазители. Друг прочут пример за китайска скулптура в естествена големина са фигурите от „Теракотената армия“ на Ши Хуанти. Над 7000 фигури на воини, 600 коня и няколко колесници са поставени, за да охраняват гробницата на цинския император от III в. пр. н. е. Положени са много усилия всяка фигура да бъде уникална, въпреки че всички те са изработени от ограничен репертоар от сглобени части на тялото, направени по калъпи. Лицата и косите, по-специално, са променени, за да се създаде илюзията за истинска армия, съставена от уникални индивиди.

Що се отнася до по-малките творби, династията Шан (ок. 1600-1046 г. пр. Хр.) е известна с отливането на бронз. Често срещани форми на бронзови съдове са котли с три крака, понякога с крака, направени като животни, птици или дракони. Те могат да бъдат кръгли или квадратни и много от тях имат капаци и дръжки. Рязката релефна украса включва повтарящи се модели, маски и мотиви от свитъци. Художниците от Шан изработват и съдове под формата на триизмерни животни като овни, слонове и митологични същества.

Керамика

Китайците са майстори на грънчарството и керамиката. Произвеждали са всичко - от тежки и функционални буркани за съхранение от фаянс до изящно декорирани чаши от най-деликатния порцелан, от вази до градински столчета, от чайници до възглавници. Те произвеждат първите изделия с глазура, първите зелени селадони и първите изделия с подглазура, боядисани с кобалтово синьо. Ранното развитие на техниките и пещите довежда до по-високи температури на изпичане и до първите глазирани керамични изделия през периода Хан. Грънчарските изделия, особено съдовете, боядисани със сива глазура, които често се откриват в гробниците от Хан, много често имитират формата и украсата на бронзовите съдове и това е цел на много грънчари през следващите периоди. От глина се изработват малки неглазирани модели на обикновени къщи, които се поставят в гробниците, за да придружават мъртвите и вероятно символично да отговарят на нуждата им от нов дом. Много от тези модели са комплектовани с прилежащо животинско перо и фигурки на обитателите и животните.

Културното наследство на Китай

Малки изкуства

Златото, среброто, медта, бронзът, слоновата кост, цветното стъкло, емайлът, скъпоценните камъни, полускъпоценните камъни, коприната, дървото и кехлибарът са материали, превърнати в предмети на изкуството от талантливи занаятчии, но може би най-квинтесенциалните китайски материали за малките изкуства са нефритът и лакът. Нефритът е бил особено ценен в Китай заради своята рядкост, дълготрайност, чистота и асоциации с безсмъртието. С помощта на кръгли режещи свредла и железни инструменти твърдият материал бил издълбан във всякакви бижута, предмети от бита и фигурки на животни, хора и митични същества, особено дракони. Нефритът се използвал най-вече за ритуални предмети, като например диска би и тръбите цонг (конг), които били изработвани в големи количества, но чието предназначение е неизвестно. Едно уникално, но зашеметяващо използване на нефрита е създаването на „костюми“ за покриване на тялото на починалия в кралските гробници на Хан. Костюмите“ покриват контурите на тялото и са изработени от до две хиляди индивидуално издълбани правоъгълни парчета нефрит, съшити със златна или сребърна тел.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 1 час

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 1 час

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 3 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 4 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 5 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 6 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 6 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов