След скандалите избирателите все повече се разколебават, каза социологът Геновева Петрова от "Алфа Рисърч".
В интервю за БНР (bnr.bg) тя отбеляза, че
колебанието беше тенденция от самото начало на предизборната кампания.
"Твърде възможно е активността да бъде по-ниска, отколкото на предишни парламентарни избори. Кампаниите по принцип влияят на по-слабите привърженици на отделните партии и на тяхното решение да подкрепят определена партия. Твърдите ядра на партиите стоят устойчиво и върху тях няма силно отражение", коментира Димитрова.
В "Алфа рисърч" прогнозират, че ако активността спадне, можем да бъдем свидетели на голямо сближаване на резултатите на двете водещи партии - ГЕРБ и БСП.
В отговор на въпрос анализаторката напомня, че около протестиращите не се е родил стабилен политически субект.
Протестният вот беше разпилян между много политически субекти, които няма да могат да минат бариерата за влизане в парламента.
"Част от политическите представители подкрепят идеята за програмно правителство. Трудно ми е да преценя дали може да се стигне до това. Но ще бъде много трудно да се състави каквото и да било правителство, ако резултатите от вота съвпаднат с проучванията", смята Геновева Петрова."Лесно се преминава тънката граница на контролираното гласоподаване",
каза също пред БНР политологът Димитър Димитров. Той напомни, че "не е трудно работниците от дадено предприятие да бъдат убедени, че трябва да гласуват по определен начин, за да запазят работата си".
Антоанета Цонева, ръководител на Института за развитие на публичната среда, смята, че у нас са критично ниски равнищата за това гражданите и участниците в изборите да бъдат убедени, че резултатите ще бъдат отчетени коректно. "На тези избори това ниско доверие достигна безпрецедентни равнища", тя.
41 процента от българите вярват, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. При нас всяка кампания избухва заради някакъв скандал и това я подкопава, подчерта Цонева.
Не очаквам, да има пълно съвпадение на числата, но дълбоко се съмнявам, че ще се налага корекция на броя на бюлетините, подадени за дадена партия, каза Димитър Димитров. Той напомни, че всички секционни протоколи се пазят и могат да бъдат разгледани години след изборите.
Според него обаче с новата техника ще трябва да чакаме поне 24 часа за първите резултати и това ще засилва очакванита, че те се фалшифицират.
Антоанета Цонева за пореден път призова хората да излязат и да гласуват. "Много е важно изборът да бъде информиран и той да се осъществи", заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!