Тайните на забогатяването на първите български милионери
Лютовата къща   
Източник: iStock/GettyImages

М нозина българи преуспяват в бизнес начинания и натрупват състояния, сравними с тези на най-богатите европейски и американски предприемачи през Възраждането, докато България е още част от огромната Османска империя с нейните необятни пазари, разпрострели се на три континента. Но тези нашенци остават в историята не толкова с богатството си, а с това, което са направили за съгражданите си, за родните си места и за България.

Историята на Копривщица е показателна в това отношение. В малкия подбалкански град се раждат много от най-успелите български предприемачи. Такива са Ненчо Дончев Палавеев, Велю Стоянов Бегликчия, Петко Христов Доганов, Павел Герджиков, Найден Геров, Тодор Мирчов, Вълко Теодорович Чалъков и Стоян Теодорович Чалъков.

Всички те стават мултимилионери по съвременните стандарти, но подобно на Бил Гейтс и Уорън Бъфет използват голяма част от състоянията си, за да облагородят и направят по-добър света около тях.

Любопитни факти за България, които може би не знаете

През XIX век, в Копривщица е имало над 1000 къщи и близо 12 000 души население. С парите на заможните граждани на града се изграждат къщи, училища, църкви, чешми, мостове. В 1837 г. Неофит Рилски открива взаимно училище, а 9 години по-късно Найден Геров основава първото в България самостоятелно мъжко класно училище. През 1864 г. се открива и класно девическо училище, а през 1867 г. Тодор Каблешков основава ученическо дружество “Зора”. В 1869 г. е открито читалището в града.

Безспорно най-заможният копривщенец в историята е Ненчо Палавеев. Роден е през 1859 година. Като младеж е пратен да учи за абаджия в Цариград. Още преди да навърши 25 години основава самостоятелно търговско дружество, поддържащо връзки с Британската империя, водещата икономическа сила по онова време. За да развива бизнеса си Ненчо научава английски, немски, руски, арабски, хинди, сръбски, албански, гръцки, турски. Постепенно българинът изгражда бизнес империя, осъществяваща дейност в цяла Източна Европа, Близкия Изток и дори Индия и Китай.

Компаниите му са изнасяли сирийски килими за Лондон и Петербург. От Русия пък са изпращали кехлибар към Истанбул, Кайро и Делхи. В Гърция и Сърбия пък са внасяли икони от Йерусалим. Палавеев придобива дялове в търговията с египетски памук и установява центъра на бизнес империята си в Кайро. Даже купува дялове от дружеството на Фердинант Лесепс, което прокопава Суецкия канал. По-късно Палавеев продава тези дялове на Английската банка.

5 от най-красивите села в България

Но вместо да продължи да движи бизнеса си далеч от България, Палавев се връща в началото на 1880-те години в Копривщица, където развива обширна обществена дейност. Той финансира изграждането на Читалището, параклиса в гробищата, свещоливницата при църквата Успение Богородично. При следващото си идване в родния град, в началото на XX век Палавеев дарява 1000 златни английски лири за изграждането на мавзолея - костница на героите от Априлското въстание и построяването на църквата Свети Никола. 

На Министерството на народното просвещение отпуска 6000 египетски златни лири (около 47 кг. злато) за построяване и финансиране на дейността на гимназия в Копривщица. Гимназията е открита през 1932 г., като заплатите на учителите и поддръжката се финансират от фонд създаден от Палавеев.

С дарение от Генко Шойлеков в Клисура построяват здравна станция

През 1934 г. той основава благотворителна фондация, която носи името му. Целта е "културното и икономическо израстване" на родния му град. Фондацията има основен капитал от 5000 лева, а след кончината на Палавеев през 1936 г., съобразно завещанието му, осчетоводява цялото му имущество - една четвърт идеална част от бащините му две къщи, собствения му дом в Ламбовската махала, четири яхъра в Александрия, 57 облигации от Обединена банка Деджил в Египет, 150 облигации от Националната банка на Египет. Всички ценни книжа се съхранявали в Базел. На Копривщица са завещани и влоговете на името на Палавеев в БНБ, Българската земеделска банка - София, Популярната банка в Копривщица, цялата му покъщнина и касетка със злато на кюлчета и златни монети.

Съгласно волята на дарителя, фондацията е трябвало да инвестира 3/4 части от годишния си нетен приход, а остатъка да капитализира. Това положение се спазва до 1946 г. След това Министерството на народната просвета, което замества копривщенската ефория в надзора на фонда, започва да се изразходва не само текущия капитал, но и основния.

Каблешковата къща
Каблешковата къща Източник: iStock/GettyImages

Петко Доганов е друг щедър дарител от Копривщица, чиито образ е увековечен в стенописите на Рилския манастир. Той е бил бегликчия - събирал е султанските данъци от животновъдите.

С голяма почит се ползва и Мирчовия род. Според семейното предание той произхожда от средновековно болярско семейство. Неговият най-известен представител е Тодор Мирчов. Предприемачът е роден около 1785 г. Днес в Копривщица има Мирчов мост, Мирчова чешма. През ХIХ век той построява новата, тогава, църква в града. Ликът му, като ктитор, е изографисан върху един от стълбовете при входа на храма. Тодор Мирчов спонсорира бедните ученици в Копривщица и финансира т. нар. даскал Груйово училище.

Състоянието си натрупва с джелеплък - търговията с овце в Цариград и с производство и търговия с вълна, шаяци и чорапи, които изнася за Близкия изток. Компанията му има представителство в Александрия. Всяка година от Копривщица се изнасяли над 250 хил. чифта чорапи и шаяци, освен това градът е бил известен с луканки, суджуци, кавърми, пастърми, намерили отличен прием по пазарите на Османската империя.

Хаджи Ненчо Палавеев - дарителят на Копривщица

Друг известен с щедростта си копривщенец е Вълко Чалъков. През 1822 година, с частни средства е открито първото обществено училище в Копривщица. То се помещавало в къщата на чорбаджи Вълко Чалъков. С разрастването на града тя отеснява и за целта първенците на града финансират строежа на нова сграда. А с щедра предплата от 6000 гроша чорбаджи Вълко склонил Неофит Рилски да стане главен учител в Копривщица. Вълко Чалъков бил ктитор и на Бачковския и Рилския манастир, както и на манастирите Зограф и Хилендар в Света гора. Занимавал се е с бегликчийство, като заради честността си е назначен от Султан Махмуд за главен бегликчия за територията на Тракия. Влиянието му е било толкова голямо, че е можел да иска уволненията на висши османски чиновници.

Но първенците на Копривщица не действат поединично. През 1830 г. еснафските сдружения в града основават "Взаимноосигурителна каса" и правят фонд "Общеполезно дело". В управителния съвет на фонда влизат и местните първенци Цоко Каблешков, баща на Тодор Каблешков, чорбаджи Либен, баща на Любен Каравелов, чорбаджи Дончо Палавеев и синът му хаджи Ненчо, чорбаджи Вълко Чалъков и неговите синове. От касата, чрез фонда се финансират множество начинания, като построяването и поддържането на училището в града. Освен това извънсчетоводно със средства от фонда е финансирана и подготовката за Априлското въстание. Фондът функционира до 1883 година.

Ослековата къща
Ослековата къща Източник: iStock/GettyImages

След това копривщенци продължават да помагат за изграждането на новата българската държава, като над 50 от министрите в правителствата, управлявали свободна България, са родом от малкия подбалкански град. Такива са били хората по онова време, който със собствените си усилия, с трудолюбието и предприемаческия си дух, без държавна подкрепа остават в историята като строителите на България.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Запознайте се с херцог Анри – най-богатата кралска особа в Европа

Запознайте се с херцог Анри – най-богатата кралска особа в Европа

Свят Преди 1 час

На 69-годишна възраст той разполага със зашеметяваща нетна стойност от 4 милиарда долара

Велико Търново отбелязва своя празник с многолюдно шествие

Велико Търново отбелязва своя празник с многолюдно шествие

България Преди 2 часа

Пред сградата на общината с военен ритуал беше издигнато националното знаме

Магнитна буря удари Земята

Магнитна буря удари Земята

България Преди 2 часа

Тези смущения са резултат от изхвърлянето на коронална маса при изригването на слънцето на 19 март

Русия изолирана в опитите си да подкрепи Додик за Босна и Херцеговина

Русия изолирана в опитите си да подкрепи Додик за Босна и Херцеговина

Свят Преди 2 часа

Членовете на Съвета за сигурност с изключение на Русия ясно са подкрепили Босна и Херцеговина като единна и неделима държава

Политически реакции: Напрежението остава високо след закриването на ПГ на МЕЧ

Политически реакции: Напрежението остава високо след закриването на ПГ на МЕЧ

България Преди 3 часа

БСП застанаха категорично зад решението на председателя на парламента

<p>Франциск планира да се появи публично&nbsp;след дългото лечение в болница, ето кога</p>

Франциск планира да се появи публично след дългото лечение в болница

Свят Преди 3 часа

Осемдесет и осем годишният Франциск бе приет в болницата на 14 февруари с тежка дихателна инфекция

Мъж погълна диамантени бижута за близо 600 000 паунда

Мъж погълна диамантени бижута за близо 600 000 паунда

Свят Преди 3 часа

След като бижутата били намерени, арестуваният бил отведен в затвора на окръг Ориндж

<p>Министър Георгиев с&nbsp;подробности за&nbsp;смъртта на Марин Маринов от мисията на ООН в Газа&nbsp;</p>

Министър Георгиев: Няма данни смъртта на Марин Маринов да е от умишлена военна атака

Свят Преди 4 часа

Министър Георгиев изрази надежда тленните останки на българина да бъдат върнати възможно най-скоро

Разследват умишлено убийство на 21-годишна жена в Трявна

Разследват умишлено убийство на 21-годишна жена в Трявна

България Преди 4 часа

На 14 март в Севлиево бе извършено аналогично престъпление, като предполагаемият извършител се самоуби

Вижте кадри от посещението на Зеленски в Донецка област

Вижте кадри от посещението на Зеленски в Донецка област

Свят Преди 4 часа

"Благодаря на всички, които ни защитават. Слава на всички паднали герои!", написа той в "Екс"

От "Възраждане" обмислят вот на недоверие към кабинета "Желязков"

От "Възраждане" обмислят вот на недоверие към кабинета "Желязков"

България Преди 5 часа

Това каза във Велико Търново лидерът на партията Костадин Костадинов

Двама души получиха втори шанс за живот след донорска ситуация

Двама души получиха втори шанс за живот след донорска ситуация

България Преди 5 часа

Пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите

Израел нанася артилерийски и въздушни удари по Южен Ливан

Израел нанася артилерийски и въздушни удари по Южен Ливан

Свят Преди 5 часа

Израелските сили заявиха, че са прехванали три ракети, изстреляни от район в Ливан, намиращ се приблизително на 6 км северно от ливанско-израелската граница

При масирани проверки: ГДБОП откри над 15 тона некачествено гориво на бензиностанции

При масирани проверки: ГДБОП откри над 15 тона некачествено гориво на бензиностанции

България Преди 5 часа

В проверките участват представители на ГДБОП, Икономическа полиция, Столичната дирекция на вътрешните работи и съответните областни дирекции на МВР

"Невинните мъже не бягат от нищо": Братята Тейт се завърнаха в Румъния

"Невинните мъже не бягат от нищо": Братята Тейт се завърнаха в Румъния

Свят Преди 6 часа

Братята са обект на разследване в Румъния по множество обвинения, включително организиране на престъпна група и трафик на хора

Проф. Даниел Вълчев за бюджета: Всички наши деца задлъжняха с по 15 000 лв.

Проф. Даниел Вълчев за бюджета: Всички наши деца задлъжняха с по 15 000 лв.

България Преди 6 часа

Той подчерта, че Народното събрание има правото да върне ПГ на МЕЧ още другата седмица