Тайните на забогатяването на първите български милионери
Лютовата къща   
Източник: iStock/GettyImages

М нозина българи преуспяват в бизнес начинания и натрупват състояния, сравними с тези на най-богатите европейски и американски предприемачи през Възраждането, докато България е още част от огромната Османска империя с нейните необятни пазари, разпрострели се на три континента. Но тези нашенци остават в историята не толкова с богатството си, а с това, което са направили за съгражданите си, за родните си места и за България.

Историята на Копривщица е показателна в това отношение. В малкия подбалкански град се раждат много от най-успелите български предприемачи. Такива са Ненчо Дончев Палавеев, Велю Стоянов Бегликчия, Петко Христов Доганов, Павел Герджиков, Найден Геров, Тодор Мирчов, Вълко Теодорович Чалъков и Стоян Теодорович Чалъков.

Всички те стават мултимилионери по съвременните стандарти, но подобно на Бил Гейтс и Уорън Бъфет използват голяма част от състоянията си, за да облагородят и направят по-добър света около тях.

Любопитни факти за България, които може би не знаете

През XIX век, в Копривщица е имало над 1000 къщи и близо 12 000 души население. С парите на заможните граждани на града се изграждат къщи, училища, църкви, чешми, мостове. В 1837 г. Неофит Рилски открива взаимно училище, а 9 години по-късно Найден Геров основава първото в България самостоятелно мъжко класно училище. През 1864 г. се открива и класно девическо училище, а през 1867 г. Тодор Каблешков основава ученическо дружество “Зора”. В 1869 г. е открито читалището в града.

Безспорно най-заможният копривщенец в историята е Ненчо Палавеев. Роден е през 1859 година. Като младеж е пратен да учи за абаджия в Цариград. Още преди да навърши 25 години основава самостоятелно търговско дружество, поддържащо връзки с Британската империя, водещата икономическа сила по онова време. За да развива бизнеса си Ненчо научава английски, немски, руски, арабски, хинди, сръбски, албански, гръцки, турски. Постепенно българинът изгражда бизнес империя, осъществяваща дейност в цяла Източна Европа, Близкия Изток и дори Индия и Китай.

Компаниите му са изнасяли сирийски килими за Лондон и Петербург. От Русия пък са изпращали кехлибар към Истанбул, Кайро и Делхи. В Гърция и Сърбия пък са внасяли икони от Йерусалим. Палавеев придобива дялове в търговията с египетски памук и установява центъра на бизнес империята си в Кайро. Даже купува дялове от дружеството на Фердинант Лесепс, което прокопава Суецкия канал. По-късно Палавеев продава тези дялове на Английската банка.

5 от най-красивите села в България

Но вместо да продължи да движи бизнеса си далеч от България, Палавев се връща в началото на 1880-те години в Копривщица, където развива обширна обществена дейност. Той финансира изграждането на Читалището, параклиса в гробищата, свещоливницата при църквата Успение Богородично. При следващото си идване в родния град, в началото на XX век Палавеев дарява 1000 златни английски лири за изграждането на мавзолея - костница на героите от Априлското въстание и построяването на църквата Свети Никола. 

На Министерството на народното просвещение отпуска 6000 египетски златни лири (около 47 кг. злато) за построяване и финансиране на дейността на гимназия в Копривщица. Гимназията е открита през 1932 г., като заплатите на учителите и поддръжката се финансират от фонд създаден от Палавеев.

С дарение от Генко Шойлеков в Клисура построяват здравна станция

През 1934 г. той основава благотворителна фондация, която носи името му. Целта е "културното и икономическо израстване" на родния му град. Фондацията има основен капитал от 5000 лева, а след кончината на Палавеев през 1936 г., съобразно завещанието му, осчетоводява цялото му имущество - една четвърт идеална част от бащините му две къщи, собствения му дом в Ламбовската махала, четири яхъра в Александрия, 57 облигации от Обединена банка Деджил в Египет, 150 облигации от Националната банка на Египет. Всички ценни книжа се съхранявали в Базел. На Копривщица са завещани и влоговете на името на Палавеев в БНБ, Българската земеделска банка - София, Популярната банка в Копривщица, цялата му покъщнина и касетка със злато на кюлчета и златни монети.

Съгласно волята на дарителя, фондацията е трябвало да инвестира 3/4 части от годишния си нетен приход, а остатъка да капитализира. Това положение се спазва до 1946 г. След това Министерството на народната просвета, което замества копривщенската ефория в надзора на фонда, започва да се изразходва не само текущия капитал, но и основния.

Каблешковата къща
Каблешковата къща Източник: iStock/GettyImages

Петко Доганов е друг щедър дарител от Копривщица, чиито образ е увековечен в стенописите на Рилския манастир. Той е бил бегликчия - събирал е султанските данъци от животновъдите.

С голяма почит се ползва и Мирчовия род. Според семейното предание той произхожда от средновековно болярско семейство. Неговият най-известен представител е Тодор Мирчов. Предприемачът е роден около 1785 г. Днес в Копривщица има Мирчов мост, Мирчова чешма. През ХIХ век той построява новата, тогава, църква в града. Ликът му, като ктитор, е изографисан върху един от стълбовете при входа на храма. Тодор Мирчов спонсорира бедните ученици в Копривщица и финансира т. нар. даскал Груйово училище.

Състоянието си натрупва с джелеплък - търговията с овце в Цариград и с производство и търговия с вълна, шаяци и чорапи, които изнася за Близкия изток. Компанията му има представителство в Александрия. Всяка година от Копривщица се изнасяли над 250 хил. чифта чорапи и шаяци, освен това градът е бил известен с луканки, суджуци, кавърми, пастърми, намерили отличен прием по пазарите на Османската империя.

Хаджи Ненчо Палавеев - дарителят на Копривщица

Друг известен с щедростта си копривщенец е Вълко Чалъков. През 1822 година, с частни средства е открито първото обществено училище в Копривщица. То се помещавало в къщата на чорбаджи Вълко Чалъков. С разрастването на града тя отеснява и за целта първенците на града финансират строежа на нова сграда. А с щедра предплата от 6000 гроша чорбаджи Вълко склонил Неофит Рилски да стане главен учител в Копривщица. Вълко Чалъков бил ктитор и на Бачковския и Рилския манастир, както и на манастирите Зограф и Хилендар в Света гора. Занимавал се е с бегликчийство, като заради честността си е назначен от Султан Махмуд за главен бегликчия за територията на Тракия. Влиянието му е било толкова голямо, че е можел да иска уволненията на висши османски чиновници.

Но първенците на Копривщица не действат поединично. През 1830 г. еснафските сдружения в града основават "Взаимноосигурителна каса" и правят фонд "Общеполезно дело". В управителния съвет на фонда влизат и местните първенци Цоко Каблешков, баща на Тодор Каблешков, чорбаджи Либен, баща на Любен Каравелов, чорбаджи Дончо Палавеев и синът му хаджи Ненчо, чорбаджи Вълко Чалъков и неговите синове. От касата, чрез фонда се финансират множество начинания, като построяването и поддържането на училището в града. Освен това извънсчетоводно със средства от фонда е финансирана и подготовката за Априлското въстание. Фондът функционира до 1883 година.

Ослековата къща
Ослековата къща Източник: iStock/GettyImages

След това копривщенци продължават да помагат за изграждането на новата българската държава, като над 50 от министрите в правителствата, управлявали свободна България, са родом от малкия подбалкански град. Такива са били хората по онова време, който със собствените си усилия, с трудолюбието и предприемаческия си дух, без държавна подкрепа остават в историята като строителите на България.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 7 минути

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 21 минути

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 1 час

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 2 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 2 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 2 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 3 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 3 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 3 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 4 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране