"Уолстрийт джърнъл": България се бори, социалистите под заплаха
Сергей Станишев и Бойко Борисов   
Източник: Любомир Спиров

Бруталната икономическа криза в Източна Европа изглежда готова да свали още едно правителство, този път в България, където популистки настроен кмет с черен пояс по карате води в проучванията срещу управляващите социалисти преди изборите в неделя, пише "Уолстрийт джърнъл" (WSJ.com).

Под лозунга "България, да, ние можем!", кметът на София Бойко Борисов, глава на дясноцентристката партия ГЕРБ, обещава да съживи икономиката и да засили натиска върху хроничната корупция, довело до решението на ЕС да замрази 1,1 млрд. евро във фондове за развитие за най-бедната му страна членка, припомня изданието.

Популистките възгледи на Борисов за закона и реда, както и размитата му икономическа платформа, правят чуждите инвеститори нервни, подчертава обаче "Уолстрийт джърнъл".

Борисов обещава също да се обърне за помощ към МВФ, на което сегашното правителство се противопоставя, а повечето икономисти биха приветствали.

С 24%, българският дефицит е по-голям отколкото в която и да е от имащите проблеми балтийски държави и 4 пъти по-голям от този на съседна Турция.

Сегашното правителство трябваше да започне преговори с МВФ преди шест месеца, заяви Борисов, след като се обърна към събрание в Пазарджик.

Правителствените данни показват, че бюджетният излишък -- необходим за поддържането на валутния борд, обвързващ българския лев към еврото - е спаднал с 83% в първите пет месеца на годината, докато данъчните постъпления са спаднали, а обществените разходи са се повишили с 24%.

След като моето правителство започне работа и бюджетът бъде актуализиран, ще видим голям дефицит, който ще наложи започването на преговори с МВФ, цитиран е Борисов.

Бивш главен секретар на МВР и треньор на националния отбор по карате, 50-годишният Борисов е имал и частна охранителна фирма в страна, разтърсвана от мафиотски убийства, пише още "Уолстрийт джърнъл".

Изградил е репутацията си като кмет на София със засилване на мерките срещу престъпността, смята изданието.

Скорошно изследване на "Сова Харис" показва, че ГЕРБ е с 9% пред управляващите социалисти на премиера Сергей Станишев.

От Балтийско до Черно море, някога бързорастящите бивши комунистически икономики пострадаха от спада на търсенето и изчезването на чуждите инвестиционни потоци.

Кризата вече свали правителствата в Латвия и Унгария, които вече получиха заеми от МВФ. Две от съседките на България, Румъния и Сърбия, също са се обърнали към МВФ.

България е избегнала двуцифреното свиване на икономиката, което се видя в балтийските държави, но БВП през първото тримесечие се сви с 3,5% спрямо миналата година, първият спад от 12 години.

Безработицата нараства и се очаква да нарасне рязко по-късно тази година. Борисов също подчертава, че обвързването между лева и еврото е непоклатимо.

Но ако левът не може да се обезцени, всякакви икономически приспособявания ще се отразят директно на местните заплати и работни места, казват анализаторите.

Относителната липса на опит на Борисов в правителствените дела притеснява някои анализатори. Тези страхове се утежняват от факта, че който и да спечели изборите, ще трябва да сформира коалиционно правителство - изход, който ще парализира процеса на вземане на решения и ще увеличи общественото недоволство, което вече се проявява в страната.

В. "Таймс" също публикува статия за парламентарните избори у нас - под заглавие "Представители на престъпния свят са освободени за участие в парламентарните избори в България".

Като примери са дадени братя Галеви, на които са повдигнати обвинения в изнудване и ръководство на престъпна групировка, и Иван Иванов, който е един от деветимата обвиняеми по дело за присвояване на 7,5 млн. евро земеделски помощи от ЕС.

Български закон дава имунитет от съдебно преследване на депутати и кандидати за депутати, пояснява "Таймс".

Други очакващи съдебен процес са бившият вицепрезидент на България (така е в оригиналния текст, макар че става дума за вицепремиер - б.ред.) и бивш президент на ФК "ЦСКА-София" Александър Томов, обвинен в присвояване на милиони, и бившият шеф на ФК "Черноморец" Ивайло Дражев, обвинен в присвояване на парични средства и шофиране в нетрезво състояние, довело до смъртта на двама души през 1998 г., пише британското издание.

Вестникът цитира изказване на президента Георги Първанов, който призовава българските избиратели да не гласуват за никой от тези обвиняеми.

"Ако допуснем хора, обременени с тежки грехове (да влязат в парламента), това не само ще опетни имиджа на България, но и дълбоко ще навреди на схващането ни за демокрация. Затова всеки избирател трябва да гласува по съвест", цитира "Таймс" думите на Първанов.

Според допитванията най-много гласове на тези избори ще вземе новият десноцентристки съюз на Бойко Борисов - носител на черен пояс по карате и бивш телохранител на царя на България, станал кмет на София през 2005 г.

Петдесетгодишният Борисов е представен като кандидатът, който може да прочисти България. Той уволни корумпирани чиновници в София и спечели популярност с активната си борба срещу престъпността.

Негов опонент е 43-годишният премиер социалист Сергей Станишев, възпитаник на Лондон скуул ъф икономикс, пише британското издание.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турция строи огромна платформа за газ в Черно море

Турция строи огромна платформа за газ в Черно море

Свят Преди 6 часа

Тя ще бъде с 273 метра дължина

Мъж нападна с брадва офис на политическа партия в Добрич

Мъж нападна с брадва офис на политическа партия в Добрич

България Преди 6 часа

Към момента извършителят не дава обяснения какви са мотивите му

Екстрадират Никола Николов-Паскал в България

Екстрадират Никола Николов-Паскал в България

България Преди 7 часа

Той беше задържан в Белград миналата година след международно издирване

НАТО вдигна изтребители заради руски самолет

НАТО вдигна изтребители заради руски самолет

Свят Преди 7 часа

Ситуацията в района става все по-напрегната

Номинацията за главен секретар на МВР е част от мотивите за вот на недоверие на ПП-ДБ

Номинацията за главен секретар на МВР е част от мотивите за вот на недоверие на ПП-ДБ

България Преди 8 часа

Според "Възраждане" номинацията на Мирослав Рашков е знак, че се подготвят нови извънредни избори

Суперзвездата Тейлър Суифт обяви, че е сгодена

Суперзвездата Тейлър Суифт обяви, че е сгодена

Любопитно Преди 8 часа

Тя придружи публикацията със снимки

Тази красавица е новият премиер на Литва

Тази красавица е новият премиер на Литва

Свят Преди 9 часа

Ругиниене е бивш синдикален лидер и стана министър едва наскоро

Предлагат 620 евро минимална заплата от 2026 г.

Предлагат 620 евро минимална заплата от 2026 г.

България Преди 10 часа

По-високият размер на минималната заплата ще увеличи доходите на близо 600 000 души

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

България Преди 11 часа

Росен Желязков заяви, че дава двуседмичен срок за подобряване координацията при решаването на проблема с водата в Плевен

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Свят Преди 11 часа

От началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 година Молдова все по-често попада във фокуса на общественото внимание

Кой е Джей Кери? Ветеранът, който изгори американското знаме

Кой е Джей Кери? Ветеранът, който изгори американското знаме

Свят Преди 11 часа

Върховният съд на САЩ постанови през 1989 г., че горенето на знамето е защитено от Първата поправка като легитимна политическа изява

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Любопитно Преди 12 часа

Ким и дъщеря ѝ бяха облечени в черно от глава до пети

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 12 часа

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Свят Преди 13 часа

Белият дом твърди, че повтарящите се синини по ръката на президента са резултат от често ръкостискане и употреба на аспирин