Б ългария ще има електронно управление на прилично, т.е. средно за ЕС, ниво едва към 2020 г. Неамбициозната цел е записана в проектостратегията за е-управление за периода 2014-2020 г., коментира в. "Сега".
В документа, предложен за обществено обсъждане, се признава, че министерства, агенции, комисии, общини още дълги години ще работят с хартия, ще разтакават по гишета граждани и фирми и няма да могат да обменят онлайн данни помежду си.
Към началото на 2013 г. от 562 администрации едва 80 предлагат е-услуги, пише в проекта. Това означава, че
огромната част от държавните и общинските служби още не са влезли в XXI в.
Положението няма да се промени съществено и в близките години.
В новата стратегия се припомня стар анализ на кабинета "Борисов", който изчислява, че административното бреме за бизнеса, гражданите и самите чиновници струва над 2 млрд. лв. годишно.
"При практично развитие на е-управление ще се освободят ценни ресурси (време, хора и финанси), които сега се използват неефективно за административно обслужване, а себестойността на административните услуги ще намалее с 30%", пише в проекта "Орешарски". Това означава, че е-правителството ще ни пести по 600 млн. лв. годишно.
Парадоксалното е, че Естония - световен лидер в тази област, от години предлага да подари на България своя евтин и ефективен модел и да ни помогне да го внедрим, но
управляващите явно не бързат.
Това е поредна стратегия за е-управление на поредно правителство. България е шампион по стратегии, концепции, програми и планове за развитие на е-услугите, но в същото време е аутсайдер в Европа в тази сфера, коментира още "Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!