Държавният глава изрази становището си в отговор на въпрос за приетите вчера промени в Закона за съдебната власт.
Сегашният ВСС не се ползва с достатъчна степен на обществено доверие и не е редно той да избере новия главен прокурор, посочи Плевнелиев.
С приетите вчера промени парламентът промени сроковете, в които се извършва процедурата за избор на председатели на ВКС и на ВАС, и на главния прокурор, като беше прието, че процедурата се открива не по-рано от шест месеца и не по-късно от три месеца преди изтичане на мандата.
Според президента срокът от шест месеца, който беше приет, е срок, който по-скоро да гарантира прозрачна, истинска процедура за избор. Той коментира, че така приетият текст е отворил опция, която "не сме сигурни дали може и ще бъде използвана".
Росен Плевнелиев посочи отново, че най-важно е да има прозрачна процедура за номинация на всички членове на ВСС и на новия главен прокурор, максимална публичност на кандидатурите и достатъчно време, за да се вземе решение. По думите му всякакви съмнения за задкулисни сделки, за бързо назначаване трябва да отпаднат.
Радвам се, че е даден достатъчно дълъг срок и се надявам именно това да бъде процедурата, каза Плевнелиев.
Държавният глава заяви, че новият главен прокурор трябва да "тръгне" с висока степен на обществено доверие и това може да се постигне само когато бъде избран от един прозрачно и честно избран нов ВСС.
"Нека да си дадем сметка как е правен изборът досега на ВСС - колко много съмнения и непрозрачност имаше в избора, процедури, които бяха много бързо скроени, кандидатури, които идваха в последния момент. Сегашният ВСС неслучайно няма висока репутация в обществото именно поради процедурите и начина, по които са взимани решенията", посочи Плевнелиев.
Той отбеляза, че промените в закона задават посоката за достатъчно много време, в което да се видят кандидатите, да се убедим, че те са достойни, да се види какво са решавали във времето, да се чуят аргументите - техните, на хората, които ги номинират, да се чуе мнението на обществото, на неправителствените, на браншовите и професионалните организации.
В президентството изчакват да получат приетите от парламента текстове на закона, като президентът ще свика Правния съвет към него, за да ги разгледат, преди да вземе решение дали да наложи вето, посочиха от прессекретариата на държавния глава.
В отговор на въпрос президентът Плевнелиев каза, че вицепрезидентът Маргарита Попова няма да се номинира за главен прокурор.
"Вицепрезидентът Маргарита Попова се справя много добре като вицепрезидент, тя се ползва с висока степен на доверие и е полезна на обществото, тя няма да се кандидатира за главен прокурор", каза държавният глава.
Президентът Плевнелиев отговори на журналистически въпроси след участието си в младежки бизнесфорум, организиран от "Джуниър Ачийвмънт-България".
Новият ВСС ще избере новия главен прокурор по прозрачните правила, които вчера парламентът прие за избора на ВСС, каза и премиерът Бойко Борисов пред журналисти в отговор на въпрос.
"Единствената молба ми е да се подбере парламентарната квота, ако не ме лъже паметта беше 11 човека, от възможно най-добрите магистрати, които, като отидат там, действително да знаем, че имаме ВСС и да изберат главен прокурор, който да е образец", добави Борисов.
Премиерът беше запитан каква е позицията му при положение, че законът за съдебната власт дава шанс старият ВСС да избере главен прокурор. Борисов отговори, че позицията му се знае от първия ден.
По мониторинговия механизъм ще говорим, когато си свършим работата. Законът за конфискация на имущество, придобито по престъпен начин, беше първия тест, коментира Борисов.
Неслучайно и днес Вивиан Рединг и всички толкова много аплодират това, че България първа прие действително един много тежък закон, който да въведе справедливост, каза премиерът.
Второто беше законът за съдебната власт да гарантира прозрачен избор на ВСС и новият ВСС да изпълни третата изключително важна стъпка - избора на новия главен прокурор - по възможно най-добрия и прозрачен начин, каза Борисов.
"Това време, което искаха колегите да удължат в парламента, е необходимо, тъй като знаете - юли-август трудно е да работят хората и трудно мога да ги накарам - които взимат тези решения. Затова беше удължаването на срока, иначе повече от ясно е, че този ВСС изпълни своята роля, а новият ВСС ще избере новия главен прокурор", добави премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!