Правителството ще задържи единия от договорените за нуждите на Авиоотряд 28 два самолета "Еърбъс".
Другият ще бъде върнат, съобщи министърът на транспорта Александър Цветков на пресконференция след днешното заседание на Министерския съвет.
Цветков каза, че до този момент са платени около 14,5 млн. лв.
В тази цена са включени средства за придобиване правото за ползване, лихви и първоначална вноска.
Средствата за придобиване на втория самолет ще бъдат приспаднати, но без лихвите и сумите, които са платени за ползването му, уточни той.
С това споразумение лизингодателят се отказвал от претенции за щети и пропуснати ползи сега и в бъдеще време. 1 млн. долара по сделката няма да могат да бъдат възстановени.
Преди заседанието на правителството министърът каза, че разтрогването на договора за единия самолет и приспадането на направените за него лизингови вноски е най-изгодният вариант за държавата.
Цветков уточни, че на този етап няма възможност самолетът да бъде преоборудван, защото това изисква допълнителни и много средства, и ще остане в този вид. Ако се прецени по-нататък, че има възможност да бъде преоборудван, това може да бъде направено, допълни министърът.
"Еърбъс"-ът ще се ползва като правителствен самолет, защото в него има 88 места. Може да се ползва след две седмици.