Омбудсманът Константин Пенчев е сериозно притеснен от вероятността и на предстоящия втори тур на изборите много български граждани да бъдат лишени от конституционното си право да гласуват.
Много хора отговарят на условията, регламентирани в Изборния кодекс, но са попаднали, в резултат на грешки на администрацията, в т. нар. "забранителен списък", заявява Пенчев в писмо, изпратено до председателя на ЦИК.
Омбудсманът пише за жалба от гражданин, който не е бил допуснат да упражни активното си избирателно право в първия тур на местните избори 2011 г., тъй като е попаднал в т. нар. "забранителен списък", въпреки че от 2008 г. живее непрекъснато в страната.
"В медиите представители на няколко институции, ангажирани с проблема, цитират различни данни за това имената на колко българи всъщност са заличени от избирателните списъци, в изпълнение на нормата на Изборния кодекс, предвиждаща забрана за гласуване на гражданите, които през последните 4 месеца преди датата на произвеждането на изборите имат настоящ адрес извън България.
Става ясно обаче, че те са минимум 11 000 души, като не е известно колко са гражданите, попаднали в забранителния списък, без за това да има правно основание", пише още в писмото.
Омбусдманът напомня, че представители на неправителствения сектор вече са предложили практични и адекватни варианти за преодоляване на допуснатите от държавните институции грешки:
Да се обявят публично имената на лицата, попаднали в "забранителния списък", които според данните на институциите нямат настоящ адрес в България, така че гражданите да могат да установят обстоятелството, че са включени в този списък.
Хората, неправомерно изключени от избирателните списъци, да могат да вземат удостоверения от службите на ГРАО, че имат настоящ адрес в България повече от четири месеца преди произвеждането на изборите за местна власт, като за целта службите на ГРАО да работят и в събота и неделя (29 и 30 октомври 2011 г.).
Тези удостоверения да се приемат от секционните избирателни комисии като доказателство, че лицата отговарят на изискванията за уседналост, да се дописват в списъците за гласуване и да получат възможност да упражнят правото си на глас.
Константин Пенчев напомня, че националният омбудсман е призван да защитава човешките права, а избирателното право е конституционно закрепено право на българските граждани.
"Омбудсманът няма правомощия да прави предложения за процедурите по произвеждането на избори в Република България.
Въпреки това препоръчвам на членовете на Централната избирателна комисия да се вслушат в гласа на българското общество и да вземат решение, с което да възстановят правото на глас на хората, попаднали неправомерно в "забранителния списък", съобразявайки се с направените от неправителствения сектор предложения за преодоляване на допуснатите от държавните институции грешки", пише омбудсманът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!