ГЕРБ: ДПС обруга генерал Васил Делов и хвърли срамно петно
Заедно с другите официални лица кметът на Кърджали Хасан Азиз (крайният вдясно)поднесе цветя пред бюст-паметника на генерал Делов, но без обяснение се подчини на партийното нареждане да провали обявяването на генерала - освободител посмъртно за почетен гражданин   
Източник: Любка Иванова /БГНЕС
Пл ламентарната група на ГЕРБ възразява категорично срещу опитите на Движението за права и свободи (ДПС) да бъде дискредитирана личността на генерал Васил Делов.

Генерал Делов е военачалникът, който преди 100 години, начело на Хасковския отряд, връща Източните Родопи в границите на суверенната българска държава и когото историческата наука с основание нарича "Освободителя на Кърджали".

Според управляващата партия

обругаването на ген. Делов хвърля срамно петно не само върху името на един доблестен български офицер, но и върху бойната слава на България.

Депутатите припомнят, че на 21 октомври, на тържествена сесия на ОбС в Кърджали, 22-ма общински съветници от ДПС се обявиха срещу удостояването на ген. Васил Петров Делов, посмъртно, със званието "Почетен гражданин", пренебрегвайки волята на местните жители и приетото с пълен консенсус решение на Обществения инициативен комитет за честване на Балканската война.

"На 21 октомври в Кърджали бе направен опит да бъде подменена историческата истина под давлението на външни фактори и в услуга на вътрешнопартийните разногласия в редиците на една политическа сила", припомнят от партията и подчертават, че поведението на съветниците от ДПС е скандално.

"Опозорена е не само личността на ген. Делов, но и историческата памет, чувството за национална принадлежност.

Отричайки делото на ген. Делов, ДПС за пореден път показа, че не уважава паметта нито на българските войници, нито на доброволците от турското население, сражавали се рамо до рамо и оставили костите си по бойните полета в името на националното обединение", се казва в декларацията.

Отбелязва се, че историята отдавна е дала своята оценка на делата на генерал Делов и преиначаването на историческите факти не носи полза никому. "И ако това не е политическо късогледство, то значи е брутална предизборна игра, която вгорчи празника на всички граждани на Кърджали и даде изключително лош пример на децата ни", декларират народните представители от ГЕРБ.

И специално отбелязват, че

"няма нито едно устно или писмено свидетелство в подкрепа на обвиненията срещу ген. Делов и неговите войници.

И нека тези, които си позволиха да го охулят, поддавайки се на политически изкушения, да се допитат до архивите. Там ще прочетат, че ген. Васил Делов е сред основоположниците на българската армия след Освобождението, отличник на първия випуск на Военното училище, автор на първия български учебник по военно дело, участник в четири войни, сражавал се геройски в боевете при Драгоман и Пирот, Цариград и Одрин, посветил 40 години от живота си в служба на армията и Отечеството и награден с четири ордена за храброст.

През октомври 1912 г. командваният от него Хасковски военен отряд превзема Кърджали и отваря пътя на българските войски към Одрин. Първите заповеди, които издава, гласят, че всеки, който си позволи посегателство спрямо мирното население ще носи отговорност и ще бъде строго наказан. За него съвременниците казват, че е отвоювал победите си не с кръв, а с разум.

Този човек, уважаеми колеги, се оказа недостоен за званието "Почетен гражданин" в очите на общинските съветници от ДПС в Кърджали", завършва декларацията.

ГЕРБ се присъединява към Националната гражданска инициатива за присъждане на орден "Стара планина - първа степен с мечове" на ген. Васил Петров Делов.

"С това едва ли ще заличим скандалното поведение на съветниците от ДПС, но ще покажем, че сме хора със съвест. Нека не допускаме да бъде осквернена и употребена паметта на един достоен българин за политически цели", се казва още в декларацията.

В отговор

Лютви Местан, заместник на Ахмед Доган, също прочете декларация,

в която с общи фрази се твърди, че "отсъства общ прочит на инак общата ни история, предвид на визията ни на страна с европейско самосъзнание".

Той заяви, че "казусът Кърджали" не е безспорно събитие и личност като честването на Трети март и мястото в историята на Васил Левски.

Местан заяви, че "според ДПС векът е единица за историческо време, но не е достатъчен, за да изтрие от паметта на днешните поколения човешките измерения на трагизма на войната, болката за загубени предци от всички етноси по време на Балканската война".

"Днес евроатлантизмът като измерение на хуманизма и човешките права, на върховенството на закона представя една такава обща перспектива. Тя ще се реализира, само ако се намери воля за такъв общ прочит на общата история, при който отношението към исторически събития и личности, в това число и генерал Васил Делов, би се разположило в общественото съзнание естествено, а не с политически актове.

Ако все пак възникне необходимост от признание на почетност с политически акт, общият прочит на миналото ще е създал предпоставките този акт да се приеме не дори с широко съгласие, а с консенсус", се казва в декларацията, прочетена от Люви Местан.

В края ръководството на ДПС призовава "да не се прави експлоатация на казуса Кърджали, за да се избегне рискът от провокирането на разделителни и за толерантното ни гражданско общество линии".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Свят Преди 10 минути

Върховният съд в Мадрид призна, че данъчните власти са сгрешили за статута на колумбийската звезда през 2011 г. и са я глобили неправомерно. Певицата сподели, че решението слага край на години съсипващ натиск върху нея и семейството ѝ

„Пълна трансформация“: Парис Хилтън стана брюнетка и взриви ревю на Gucci в Ню Йорк

„Пълна трансформация“: Парис Хилтън стана брюнетка и взриви ревю на Gucci в Ню Йорк

Любопитно Преди 22 минути

Риалити звездата Парис Хилтън замени емблематичната си руса коса с тъмна перука по време на модното шоу GucciCore в Ню Йорк. На подиума към нея се присъединиха супермоделът Синди Крофорд и легендата на американския футбол Том Брейди

Дейвид Хаселхоф бе забелязан в инвалидна количка и с превързан глезен (СНИМКИ)

Дейвид Хаселхоф бе забелязан в инвалидна количка и с превързан глезен (СНИМКИ)

Свят Преди 1 час

73-годишната звезда от „Спасители на плажа“ и „Рицарят ездач“ Дейвид Хаселхоф засили притесненията за здравословното си състояние. Актьорът беше заснет в инвалидна количка и с превързан глезен след процедура в Лос Анджелис

Откриха телата на изчезналите гмуркачи на Малдивите

Откриха телата на изчезналите гмуркачи на Малдивите

Свят Преди 1 час

Четирима от италианските гмуркачи са били част от екип на Университета в Генуа, включително професорът по екология Моника Монтефалконе, нейната дъщеря и двама изследователи

Кремъл отхвърли твърдението на Зеленски за атака срещу НАТО от Беларус

Кремъл отхвърли твърдението на Зеленски за атака срещу НАТО от Беларус

Свят Преди 1 час

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че твърдението е опит за ескалиране на ситуацията

<p>Андрий Ермак е освободен под гаранция след обвиненията в пране на пари</p>

Пуснаха под гаранция бившия шеф на канцеларията на Зеленски

Свят Преди 1 час

Снимки, разпространени от местните медии, показаха Ермак, облечен в костюм, днес да напуска ареста в Киев

Трагичната съдба на Гладис Пърл Бейкър – майката на Мерилин Монро

Трагичната съдба на Гладис Пърл Бейкър – майката на Мерилин Монро

Любопитно Преди 1 час

Дълбоко пазената тайна на Холивуд: Майката на Мерилин Монро прекарва живота си в сянката на параноидната шизофрения. Въпреки болезненото детство и измислената лъжа, че е сираче, секссимволът на века не спира да се грижи финансово за жената, която я ражда

<p>Путин е изправен &quot;пред много трудни избори&quot;</p>

Шефът на естонското разузнаване: Путин е изправен "пред много трудни избори" в Украйна

Свят Преди 1 час

В последните месеци руските сили в Украйна напредват с едни от най-бавните темпове от 2023 г. насам

Хороскоп за края на май: Кои зодии ще целуне съдбата и за кого предстои обрат

Хороскоп за края на май: Кои зодии ще целуне съдбата и за кого предстои обрат

Любопитно Преди 1 час

Хороскопът за края на май предсказва период на промяна и трансформация за зодиакалните знаци, но само малцина ще имат особен късмет

Махни се, Жизел! Том Брейди дебютира на подиума на модното ревю на Gucci

Махни се, Жизел! Том Брейди дебютира на подиума на модното ревю на Gucci

Любопитно Преди 2 часа

Легендата на американския футбол Том Брейди изненада всички с неочакван моден дебют в Ню Йорк. Спортната звезда дефилира с екстравагантен кожен тоалет за Gucci, но странната му походка предизвика вълна от подигравки в социалните мрежи

<p>Заради три бали люцерна: Проверяват спорната конфискация на автомобили</p>

Заради дело за кражба на три бали люцерна: Конституционният съд проверява спорната конфискация на автомобили

България Преди 2 часа

Плевенски съдия отказа да отнеме автомобил с ремарке, послужили за кражба на фураж за 387 лева. Той изпрати Наказателния кодекс на съд с мотивите, че законът наказва несправедливо според цената на колата и превръща съдилищата в гумен печат

Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади е изписана от болница

Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади е изписана от болница

Свят Преди 2 часа

Мохамади получи Нобеловата награда през 2023 г., докато беше в затвора

Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

България Преди 2 часа

Камионът пътувал от Белгия през България за Турция

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

Любопитно Преди 2 часа

По време на панела участниците демонстрираха в реално време създаването на работеща платформа за подаване на сигнали от граждани

Десислава Иванчева

Почина майката на бившата кметица на район Младост Десислава Иванчева, която лежа в затвора

България Преди 2 часа

Възрастната жена си отиде на 83 години след дълго боледуване. Тя пое изцяло грижата за детето на бившата кметица от бебе, докато Иванчева изтърпяваше 6-годишната си присъда в затвора преди да бъде помилвана

<p>Унгария постави условие на Киев за пътя към ЕС</p>

Украйна заяви готовност за възстановяване на доверието с Унгария

Свят Преди 2 часа

Петер Мадяр е разговарял с председателя на Европейския съвет Антонио Коща