Цветанов: Няма да подам оставка
Цветан Цветанов   
Източник: БГНЕС

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов не смята, че има повод да подаде оставка.

Той коментира пред журналисти становището на парламентарната подкомисия за контрол на специалните разузнавателни средства по казуса с подслушването и огласените телефонни разговори на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов.

В документа са отправени

забележки към службите, извършващи подслушване

Налага се изводът, че защитата срещу изтичането на информация е фактически недостатъчна и не гарантира опазването й и защитата на гражданските права.

В тази връзка в становището на подкомисията се посочва, че е необходимо да се разграничат процедурите и правилата за използването на СРС по отношение на престъпна дейност, от една страна, и опазване на националната сигурност, от друга страна. Липсата на това разграничение създава предпоставки за използване на информация, придобита от СРС с политически цели.

Отговорността за посочените слабости е на изпълнителите на закона - преките ръководители на сектора за сигурност, е записано в становището.

Медии разтълкуваха, че в случая се визират вътрешния министър и шефа на ДАНС.

Към Цветанов журналистите многократно повториха въпроса за отговорността му, на което той отговори, че, като министър, носи политическа отговорност, а ако има виновници след приключване на разследването и експертизата, те ще бъдат сред тези служители на системата за сигурност, които имат конкретна отговорност.

Вътрешният министър каза още, че могат да последват законодателни инициативи и да бъдат подобрени структурите, свързани с подслушване.

Според него всичко, свързано с използването на СРС-та, е в съответствие с българското законодателство и съответният разрешителен механизъм е приложен съгласно законодателството.

Цветанов не пожела да каже категорично дали приема становището на подкомисията като оценка за своята работа, отговаряйки, че работата му в министерството само се е подобрявала с времето.

На въпрос дали има разцепление в ГЕРБ от гледна точка на подкрепата към него, Цветанов посочи, че такова не е усетил.

Помолен да коментира репликата на Румен Петков: "Ако Бойко не махне Цецо, Цецо ще махне Бойко", вътрешният министър отговори с въпрос: "Вие Румен Петков като какъв фактор го определяте? Нека той да си задава въпроси в неговата партия и да не коментира други партии, които в момента постигат резултати, които за него бяха само мечти".

Той каза също, че ще продължи по пътя, по който е вървял досега и предложи "да не се поддаваме на провокациите от хора, които имат зависимости".

Кажете ми едно СРС, което да не е използвано законно, проверката продължава и сме мотивирани да стигнем докрай и да видим източника на изтеклата информация, обърна се Цветанов към журналистите.

Докато съм министър на финансите, Ваньо Танов ще е шеф на митниците, заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в отговор на журналистически въпрос в кулоарите на парламента.

Танов, по думите му, се справя много добре с работата си, доказателство за което били резултатите и всичко, което излизало като информация.

Депутатът от БСП, член на подкомисията за контрол на СРС Михаил Миков заяви, че

министърът на вътрешните работи трябва да поеме отговорността

заради нередностите, констатирани в доклада на подкомисията.

Ако отговорността за нередностите, отчетени в доклада, бъде поета само от служители от ниските етажи, това би било "измиване на ръцете" и "замитане на отговорността", смята Миков.

Очевидно е, че с използването на СРС има тежки проблеми и то свързани с незпазване на закона, посочи той.

Миков допълни, че оставката на министъра е въпрос на лично решение, а е необходимо преструктуриране в сектор "Сигурност". Трябва да се създадат условия всеки, който борави с класифицирана информация, да носи отговорност за това, каза Миков, който бе вътрешен министър в кабинета на Сергей Станишев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ ще се изтеглят напълно от Ирак

САЩ ще се изтеглят напълно от Ирак

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Не смятаме, че има нужда военните да бъдат там повече

Директорът на най-големия оръжеен холдинг в Украйна подаде оставка

Директорът на най-големия оръжеен холдинг в Украйна подаде оставка

Свят Преди 6 часа

За временно изпълняващ длъжността ръководител е назначен бившият заместник-министър на отбраната Серхий Боев

Шестима загинаха при пожар в центъра на Брюксел

Шестима загинаха при пожар в центъра на Брюксел

Свят Преди 7 часа

Двама тежко пострадали са откарани в болница

Подадоха жалба срещу президента на ФИФА в МОК

Подадоха жалба срещу президента на ФИФА в МОК

Свят Преди 7 часа

Според жалбоподателя Инфантино е нарушил правилата за политически неутралитет с Тръмп

Задържаха областния лидер на ДПС в Бургас

Задържаха областния лидер на ДПС в Бургас

България Преди 7 часа

Христо Широков е бил отведен към дирекцията на МВР в Кърджали

Военният министър планира смяна на ръководството на "Терем – Холдинг"

Военният министър планира смяна на ръководството на "Терем – Холдинг"

България Преди 8 часа

Стоянов подчерта, че "Коалиция на желаещите" няма как да бъде реализирана, ако няма постигнат траен мир между Украйна и Русия

Адвокатът на Мавродиев: Не сме запознати дори с едно доказателство по делото

Адвокатът на Мавродиев: Не сме запознати дори с едно доказателство по делото

България Преди 8 часа

Емануил Йорданов: Към момента имаме постановление за задържане за 72 часа

Протест на майки в цяла България тази вечер

Протест на майки в цяла България тази вечер

България Преди 9 часа

Недоволни майки от цялата страна настояват пакетът от мерки за достойно майчинство да бъде приет

Просръбски министър атакува опозицията в Северна Македония

Просръбски министър атакува опозицията в Северна Македония

Свят Преди 9 часа

Стойлкович: Няма да оставя без отговор проявите на все по-честата и с нищо непредизвикана антисръбска истерия

Тръмп размисли за таксата: Петролът тече както никога

Тръмп размисли за таксата: Петролът тече както никога

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Америка отново печели, печели както никога досега

Русия въведе жесток режим на тока в Севастопол

Русия въведе жесток режим на тока в Севастопол

Свят Преди 10 часа

На всеки 8 часа, ще има 2 часа с електрозахранване

Карал „Бе Ем Ве“ пиян в центъра на София, получи обвинение

Карал „Бе Ем Ве“ пиян в центъра на София, получи обвинение

България Преди 11 часа

Предвид високата обществена опасност на деянието обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

Бракониери убиха животни в зоопарк край Казанлък

Бракониери убиха животни в зоопарк край Казанлък

България Преди 11 часа

Стопаните във вилната зона на Казанлък от няколко седмици масово се оплакват от кражби в имотите им

Пожар избухна във „Факултета“ в София

Пожар избухна във „Факултета“ в София

България Преди 12 часа

Пламна жилищна постройка

Полша прехвана руски самолет над Балтийско море

Полша прехвана руски самолет над Балтийско море

Свят Преди 12 часа

След това самолетът се е насочил към Русия

Новите правила ще важат за хората, които не са избрали сами пенсионен фонд.

Ако не изберете пенсионен фонд, възрастта ще определя къде отиват парите ви

Парите ни Преди 12 часа

През първата година служебното разпределение ще зависи от удръжките и избора на осигурените, а доходността ще се включи по-късно