К. Георгиева: Затворете страницата с подслушването
Еврокомисар Кристалина Георгиева и председателят на Народното събрание Цецка Цачева в парламента днес   
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС
Пя якога това, което се вижда отвън, е, че времето, което отделяме на една тема, е обратнопропорционално на значимостта на тази тема за бъдещето на България. Това каза на брифинг в Народното събрание еврокомисар Кристалина Георгиева.

За България е много важно

да се фокусира върху големите проблеми, които определят бъдещето на народа ни
,

отбеляза тя. Изрази надежда, че дискусиите, по които правителството ще отдели повече внимание, са тези за реформите в образованието, здравеопазването и административната реформа - теми, които определят конкурентоспособността на България.

"Знаем, че в нашата страна има дефицит на доверие на гражданите към властта, на властта едни към други, това е нещо, което си знаем, че трябва да се борим с него - трябва да излезем от това минало", коментира Георгиева, запитана какво мисли за скандалите с подслушвания.

За България е по-добре да затвори тази страница колкото се може по-бързо и да се фокусира върху тези големи теми, които ще определят благосъстоянието на нашия народ - като темата за образованието, добави българският еврокомисар.

Запитана как се гледа в Брюксел на изтичането на информация от службите за сигурност в България и дали скандалът с подслушването ще се отрази на техническия доклад по вътрешните работи, който предстои, Георгиева посочи, че Европейската комисия (ЕК) вече се произнесе по темата, че това е вътрешен въпрос за България и

единственото, което засяга ЕК, е дали е извършено със спазване на закона
.

Прокуратурата на България отговори на този въпрос, добави Георгиева. На въпрос дали България ще може да влезе в "Шенген" до лятото, Кристалина Георгиева посочи, че това е въпрос, на който може да отговорят страните-членки на ЕС. Това е въпрос, по който България работи много сериозно, аз съм убедена, че България ще влезе в "Шенген", изтъкна еврокомисарят.

Влизането в това пространство, по думите й, е отговорност, а не само чест и е добре ние да сме изцяло готови за тази отговорност.

"Икономически всички - Европа, светът, имат трудности. Но икономически България изглежда стабилна, макроикономическата ни политика е стабилна, външният ни дълг е много нисък - 15% от БВП, много страни ни завиждат за това, каза Георгиева.

Макар че има за какво да се тревожим - повишаването на безработицата все още, нивото й е по средата в Европа, добави тя.

В отговор на въпроси за разминаване на мненията им по различни теми с премиера, Георгиева каза, че българското правителство носи отговорност за решения, а тя върши работата си в ЕК и в своя ресор за борба с бедствията и предоставянето на хуманитарна помощ.

Когато има тема, по която аз имам различно мнение, както беше преди, така и сега, го казвам, заяви Георгиева.

Според нея за България най-важният проблем отстрани е това да инвестира в своите хора повече.

В сферата на образованието в последните години допуснахме изоставане
,

трябва да го наваксаме, защото бъдещето на Европа е интелигентния растеж, посочи Георгиева.

Еврокомисар Георгиева представи приоритетите в Годишната програма на ЕК на среща в Народното събрание с Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, както и с председателите на всички постоянни комисии в парламента.
.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Масирана руска атака в Украйна

Масирана руска атака в Украйна

Свят Преди 6 минути

Украинските ВВС посочиха, че са свалили 64 летателни апарата

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

България Преди 19 минути

Датата за изплащане на обезщетенията за безработица е 15 май

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 1 час

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

Свят Преди 1 час

Кой би могъл да управлява занапред ивицата Газа?

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Свят Преди 1 час

Радарна мисия от Космоса ще помогне на учените да разберат по-добре колко въглерод съхраняват "белите дробове на Земята"

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

България Преди 2 часа

Той беше назначен на поста заради договорена партийна квота

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

България Преди 2 часа

Тя тържествено ще бъде посрещната за втори път в България - в храм “Свети Атанасий” в Лозен

Разединени американски щати: Какво прави Тръмп с Америка

Разединени американски щати: Какво прави Тръмп с Америка

Свят Преди 2 часа

За 100-те дни от втория президентски мандат на Доналд Тръмп американската политика се промени изключително много - на 180 градуса

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 2 часа

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Времето в петък: Топло, но с изненади ☀️🌧️</p>

Топло, но с изненади в петък: Слънце, а след това дъжд с гръмотевици ☀️🌧️

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°

AI не пести време, а създава повече работа на хората

AI не пести време, а създава повече работа на хората

Технологии Преди 3 часа

Просто те вършат други задачи, показва проучване

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Свят Преди 10 часа

Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името на мира в Украйна

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Свят Преди 10 часа

Огънят затвори главния път, свързващ двата най-големи града Йерусалим и Тел Авив за денонощие

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 11 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си