БСП обвини ГЕРБ за възможни загуби на евросредства
Източник: БГНЕС

До края на 2013 г. България има опасност да загуби безвъзвратно 800 млн. евро по всички оперативни програми и по европейските фондове и за това отговорност носи правителството на Бойко Борисов.

Това каза председателят на БСП Сергей Станишев на пресконференция в централата на партията.

По думите му към края на миналата година усвояването и разплащането включително от българския бюджет е на ниво 36% и има реална опасност България да не усвои 25% от общата сума от европейските фондове, които ни се полагат.

Това е поредният провал на управлението на ГЕРБ, посочи лидерът на социалистите.

През януари 2010 г. разликата между изплатените от българския бюджет средства и тези, които са признати за валидни от ЕК са 478 милиона лева, каза Станишев и добави, че към януари 2013 г., в края на мандата на правителството на Борисов, тази ножица нараства на 2,1 млрд.лв., което е изключително опасно.

Какво ще се случи, ако значителна част от тези средства не бъдат сертифицирани заради нарушения, попита Станишев и допълни, че ще се плаща за сметка на българския данъкоплатец.

Той посочи, че България в момента е на опашката по усвояване от трите основни фонда, като средно държавата ни е на 24-то място със средно усвояване от 44%, при 55% средно за ЕС.

Според Станишев към началото на есента на 2009 г. по статистиката на европейските институции България се е намирала на 12 - 14 място по усвояемост от всичките 27 страни по трите основни фонда - Европейския фонд за Регионално развитие, Европейския социален фонд и Европейския кохезионен фонд.

Според Станишев не се е доказало, че по време на техния мандат са сключвани необезпечени договори, докато необезпечените договори на правителството "Борисов" само по една програма - Околна среда, са над 2 млрд. лева, като в същото време усвояемостта по същата тази програма е 18 процента.

Социалистите смятат, че тревога будят десетките сигнали, които се проверяват от ОЛАФ и ЕК. За първи път има сигнал за дейността на бивш министър - на земеделието и храните Мирослав Найденов, добави соцлидерът.

Изказванията на Станишев бързо бяха опровергани от доскорошния министър Томислав Дончев

На страницата си във Фейсбук Дончев написа, че "Само с чувството на притеснение и последвалите вълнения можем да обясним следните несъответствия в споделените от г-н Станишев страхове". Бившият министър опровергава едно след друго твърденията на Станишев:

- През лятото на 2009 г. България няма оценка на съответствието по нито една от оперативните програми – т.е. няма право да възстановява средства от Европейската комисия. Такава е получена едва в началото на 2010 г.

- В светлината на горепосочения факт е трудно да се обясни как България е била на 12-то място "по усвояемост", при условие че не е имала право да получава плащания от Брюксел!??!

- Финансовата рамка по оперативните програми е 15,6 млрд лева. В средата на 2009 г. в страната бяха платени 150 млн лева. За сравнение, миналата седмица платените средства бяха 5,7 млрд. лева. Разликата е 37 пъти! Договорени са и 100% от финансовия ресурс;

- Въпреки всички притеснения до момента, България не е губила средства по нито една от оперативните програми! Ако през 2013 г. се работи по същия начин, резултатът ще бъде същият.

- И последно, само като потвърждение на думите ми, вчера Комисарят по Регионална политика Йоханес Хан каза: „За България е особено важно да не загуби темпа на усвояване на евросредствата, постигнат от правителството на ГЕРБ“ и отчете работата ни „като забележителен напредък“, пише Томислав Дончев.

Поводи за притеснения има, но те са в друга посока - несъответствието между коментара на г-н Станишев и фактите, пише още доскорошният министър.

"За да се узнаят фактите, не е необходимо да се правят финансови справки. За първи път европейските пари в България могат да се видят и да се пипнат - стореното, построеното - навсякъде из България", пише още Дончев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

България Преди 3 минути

При пристигането на екипи от Планинска спасителна служба – Банско и Спешна помощ е констатирано, че мъжът е починал

Android скоро няма да е операционна система

Android скоро няма да е операционна система

Технологии Преди 5 минути

Google обяви, че започва мащабна трансформация на мобилната платформа Android, като тя ще се превърне в интелигентна система. Това означава, че ще разчита много повече на изкуствен интелект и няма да е просто място за приложения

<p>Грипът отстъпва, но други респираторни вируси остават активни</p>

Експерти: Грипът в България намалява, но вирусите все още циркулират

България Преди 17 минути

Пикът на грипната вълна е преминал, но случаите на грип, варицела, скарлатина и други респираторни инфекции продължават да засягат особено децата, предупреждават експертите

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

Любопитно Преди 24 минути

Тя обяви елегантния си имот за 8,75 милиона долара – близо 4 милиона долара повече, отколкото е платила за апартамента на брега на океана само преди пет години

Прикритието на „аватара“ е застрашено в „Шеф под прикритие“

Прикритието на „аватара“ е застрашено в „Шеф под прикритие“

Любопитно Преди 34 минути

Не пропускайте новия епизод утре вечер от 21:30 ч. по NOVA

Смъртно наказание за аборт: Възможно ли е в XXI в.?

Смъртно наказание за аборт: Възможно ли е в XXI в.?

Свят Преди 37 минути

Законодателят от Тенеси Джоди Барет, републиканец, е предложил законодателство, което би направило жените, които направят аборт, подлежащи на обвинения в убийство или нападение в Тенеси, който е щат със смъртно наказание

Льо Пен: Няма да се кандидатирам за президент, носейки електронна гривна

Льо Пен: Няма да се кандидатирам за президент, носейки електронна гривна

България Преди 39 минути

Прокуратурата поиска Льо Пен да бъде осъдена на четири години затвор и глоба от 100 000 евро

<p>ИТН поиска оставката на министър Христанов заради спорни назначения</p>

ИТН поиска оставката на служебния министър на земеделието и храните Иван Христанов

Свят Преди 51 минути

До момента единственото, което Иван Христанов прави, е да трудоустроява хора от своята партия, както и свои приятели на сладки държавни длъжности, коментира Балабанов

.

Режисьорът на „Олдбой“ Пак Чхан Ук става първият кореец, оглавил журито в Кан

Любопитно Преди 1 час

Исторически момент за азиатското кино: световноизвестният режисьор Пак Чхан Ук ще застане начело на журито на 79-ия филмов фестивал в Кан

Иран няма да разработва ядрени оръжия - Хаменей забранява

Иран няма да разработва ядрени оръжия - Хаменей забранява

Свят Преди 1 час

Президентът Пезешкиан потвърди позицията на върховния лидер на Иран преди новите преговори със САЩ относно ядрената програма на страната

Влак блъсна и уби човек край Пловдив

Влак блъсна и уби човек край Пловдив

България Преди 1 час

Извършва се оглед и е започнато разследване по изясняване на причините за тежкото произшествие

Снимката е илюстративна

В Кавала ексхумират 150 гроба на починали от COVID-19 заради забавено разлагане

Свят Преди 1 час

Общината в Северна Гърция прибягна до извънредна процедура, за да позволи на естествените процеси да завършат в гробищните паркове

„Изчистване“ на отпуската: Какво казва Кодексът на труда за нашите права

„Изчистване“ на отпуската: Какво казва Кодексът на труда за нашите права

България Преди 1 час

Мнозина работещи живеят с убеждението, че платеният отпуск е неприкосновено право, което се задейства само по тяхна воля. Докато служителите често планират дните си за семейни празници или ги пазят за бъдещи периоди, работодателите все по-често прибягват до административен натиск за тяхното „изчистване“

Как Русия води информационната си война с Европа

Как Русия води информационната си война с Европа

Свят Преди 1 час

Дискредитирането на Украйна и на западните лидери, които я подкрепят, е една от най-важните цели на руската пропаганда

<p>Министър Андрей Янкулов коментира казуса с българския европрокурор Теодора Георгиева</p>

Министър Янкулов за казуса с Теодора Георгиева: Това е удар върху имиджа на българското правосъдие

България Преди 1 час

По отношение на все още неприключилата процедура за попълване на бройката на европейски прокурор от квотата на България, Янкулов посочи, че ще бъде направена преценка на действията по нея

„Деца, почакайте да чуете това!“: Изповедта на Лайза Минели за мъжете, страстта и грешките

„Деца, почакайте да чуете това!“: Изповедта на Лайза Минели за мъжете, страстта и грешките

Любопитно Преди 1 час

Лайза Минели разказва за скандалните си любовни афери – от Деси Арназ-младши до Мартин Скорсезе и Дейвид Гест