"Колкото е по-слаб един финансов министър, колкото е по-слабо едно правителство, толкова по-хубаво е да има общи европейски закони. Колкото е по-слаб финансовият министър, толкова е по-високо ДДС. Колкото по-ниско слиза ДДС, толкова по-добър е финансовият министър, разбира се, и премиерът" - това казва премиерът Бойко Борисов на правителственото заседание в сряда. (стенограма от заседанието)
На заседанието се обсъжда пакта за финансова стабилност
Ден по-късно - в четвъртък, Борисов отправи остри критики към вицепремиера Симеон Дянков по повод негово изказване в телевизионно интервю за земеделския министър Мирослав Найденов.
"Ние в момента държим най-лесния начин. Най-лесният начин за слаб финансов министър е да вдигне ДДС, защото веднага от цялото потребление парите отиват в бюджета. Един процент да вдигнем ДДС - примерно на 21%, веднага около милиард - милиард и нещо влиза в бюджета повече пари да преразпределяме, 22% - два милиарда и нещо.
Ние не го правим. Защо? Защото така веднъж сме го поели като ангажимент, веднъж е по-добре за гражданите, за фирмите, за бизнеса, за всички. Нещо повече, мислим и дай Боже, имаме възможност още малко да слезем надолу в ДДС. Само за пример давам: Унгария е искала дерогация за 27% ДДС да направи, при таван 25% в Европа. Съседите ни са на 22, 23, 24%.
За тези, които не се занимават с финанси, искам да го обясня: един процент ДДС отгоре ти е веднага лесен приход, елементарен приход, защото ги взимаш от всяка касова бележка на всеки един човек. Затова ние три години не пипаме ДДС, държим 10% данък. Това е само защото е добро правителството. Лесният начин да се справиш с кризата, е: вдигаш данъците.
Ние това точно защитаваме трета по ред година в бюджетите и това трябва да ви е гордост, когато го обяснявате и го говорите. Другото е лесно...", казва премиерът.
По-нататък той отбелязва, че българската позиця е за пакта за финансова стабилност и за крути мерки срещу всеки, който не ги спазва, вкл. спиране на еврофондове, "защото това повлича мигновено всички държави в Европейския съюз в спиралата на кризата и светът започва да говори за Европа, че ние едва ли не сме предизвикали кризата - Европа!".
"Генераторът, моторът на технологиите, на индустриите, на всичко модерно, на екологията в света - това е Европа. И ние се принуждаваме да обясняваме, че при нас имало криза! Така че - да, ние сме за.
Разбира се, това е много важно да се говори след това за икономиката, но защо първо не започнем с армиите? Европа не е ли по-лесно, по-евтино да обединим въоръжените си сили? Защо всяка държава да купува хеликоптери? Защо всяка държава да купува танкове, да купува фрегати, самолети и изтребители, като може да има обща европейска армия? Защо не? Знаете ли колко пари ще се спестят, Ангелов? Милиарди, милиарди евро, които ще отидат в друга сфера, ако се направи. И това един ден ще стане.
Защо да нямаме общ прокурор в Европа? Защо Европол да не действа на територията на цяла Европа? Това е бъдещето и ще видите, че това един ден ще стане, ако Европа иска да е конкурент на другите континенти в света - така да ги разглеждаме - на Америка, на Азия. Ще видите, че ще стане.
Но може да започнем оттам, защо от данъците първо?", казва Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!