Близо 50% от българските граждани по-скоро не одобряват дейността на прокуратурата, сочи изследване на Асоциация "Прозрачност без граници" (Transparency-BG.org), представено днес.
Това обаче е подобрение в резултата, тъй като през миналата година подобен отговор са дали близо 10% повече от запитаните.
Данните показват, че има промяна в обществените нагласи по отношение на корупцията. От 55 на сто през миналата година до 61,3 на сто от запитаните е
нараснал процентът на тези, които смятат, че има истинска обществена нетърпимост към корупцията.
Едва 10% от запитаните смятат, че прокуратурата може да разчита на висока обществена защита за борбата с корупцията.
Под един процент са тези, които смятат, че категорично прокуратурата полага всички необходими усилия за противодействие на корупцията.
Над три четвърти посочват политическия натиск като основна причина за недостатъчните резултати. Ако бъде осигурена защита, малко повече от 40% биха свидетелствали, че разполагат с данни за корупция.
От запитването
сред прокурорите става ясно, че близо
60 на сто от обвинителите смятат, че
неадекватната законова база, е основният
проблем в прокурорската практика
по делата за корупция.
Половината от запитаните прокурори смятат, че етичният кодекс е неефективно средство за борбата с корупцията. Според същия процент липсата на обективна информация за дейността на прокуратурата е причината за ниската стойност на доверие в обществото.
В изследването, проведено в два етапа, са участвали около 400 прокурори и също толкова граждани.
Корупцията в
прокуратурата не е в тези измерения,
както се тиражира в медиите,
коментира зам.-главният прокурор Галина Тонева пред журналисти. Тя допълни, че броят на подкупните обвинители е съизмерим с нивото на корупция в страната. По думите й като няма за кого да се говори, се говори за прокуратурата.
Очакването, че прокуратурата трябва да е универсален лечител на всички проблеми в обществото няма как да се случи, коментира тя.
Според Тонева изследването показва повишаване на доверието в институцията. Две трети от тези, които нямат доверие в прокуратурата, никога досега не са имали контакт с нея. Става дума за витаещо в обществото мнение, коментира тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!