Па агоровата теорема ще се изучава в шести, а не в девети клас в българските училища, съобщи при представянето на проектите за нови програми по математика, заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова.
В другите европейски страни Питагоровата теорема не се учи в девети клас и нашите ученици се затрудняват със задачите с нея, когато участват в международното изследване PISA.
В шести клас Питагоровата теорема ще се използва като илюстрация на действия със степени, без доказателства и единствено като умение за работа с формули, обясниха експерти от МОМН.
Питагоровата теорема е една от най-важните теореми в евклидовата геометрия, изразяваща връзката между дължините на страните на правоъгълен триъгълник.
Новите учебни програми ще влязат в училище с новия Закон за
предучилищното и училищното образование,
който сега се обсъжда в
парламентарната образователна комисия.
Заместник-министър
Дамянова обясни, че по новите учебни програми ще бъдат написани новите
учебници, като най-реалистичният срок е първите от тях да са готови за
учебната 2014/2015 година - за първи, пети и осми клас.
Новите програми ще са доста олекотени, като в тях до 60 процента ще са новите знания и умения, а в някои от класовете те ще са около 51-52%, обясни Дамянова. Тя добави, че останалите около 40 процента в учебните програми ще са за упражнения и този акцент ще присъства във всички нови учебни програми по различните предмети.
Новите учебни програми предвиждат преструктуриране на учебното съдържание за първи и втори клас по математика, чрез включването на темата "Числата 10, 20, 30, ... 100. Събиране и изваждане с тях" в първи вместо във втори клас, за да има повече часове за упражнения с таблицата за умножение и деление във втори клас.
В новите учебни програми по математика
от първи до четвърти клас се предвижда геометричните знания да се интегрират в аритметичните знания, които ще са и водещи.
Заложено е учениците да работят целенасочено с таблици, с диаграми и схеми.
От пети до седми клас новите учебни програми по математика предвиждат отпадане на изучаването на параметричните уравнения и неравенства в цялостния курс на обучение по предмета в задължителната подготовка.
Между пети и седми клас отпада и темата за свойствата на трапеца.
Всички часове за нови знания и умения по информационни технологии от пети до седми клас трябва да са в компютърните кабинети в училищата, за да могат учениците практически да усвояват новите елементи на учебното съдържание. Това предвиждат проектите на новите учебни програми по информатика от пети до седми клас.
Има много нови моменти в новите учебни програми по информатика и по информационни технологии, и няма как това да не е така, защото това е предметът и знанията, които се развиват най-динамично, коментира Дамянова.
Акцент в новите програми по информатика ще е
безопасното използване на информацията в интернет от учениците.
Според образователните експерти обучението по информатика в прогимназиалния етап предвижда съчетаване на усвояването на технологичните знания за хардуера и софтуера, с принципите на обработка на информацията. Учениците от пети до седми клас трябва да могат да развиват творческия си потенциал при работа с компютърна графика и с изготвянето на проекти.
В новите учебни програми по информатика е даден и специален акцент на зачитането на авторските права и на личната неприкосновеност в интернет.
Питагоровата теорема - три години по-рано в училищата
Новите учебни програми ще влязат в училище с новия Закон за предучилищното и училищното образование, който сега се обсъжда в парламентарната образователна комисия
16 септември 2012, 18:44
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!