Разпоредили сме всички налични полицейски патрули, при подобно или по-силно земетресение, по мегафони да съобщават придобитата от Института по геофизика при БАН информация.
Това каза министър-председателят Бойко Борисов след работната среща с директора на Националния институт по геофизика, геодезия и география проф. Николай Милошев, главния секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев и директора на Национална служба "Пожарнабезопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов.
Всички медии имат равен достъп и незабавно трябва да получат информацията, каза премиерът.
"Вече е установен пряк телефон между Геофизичния институт и МВР. Още в първата минута институтът ще подава информацията на МВР и ведомството ще съобщава на хората. Същото важи и за пожарната", обясни Борисов.
При подобни ситуации проф. Милошев има право да поиска ескорт до сградата на БАН от първия срещнат патрул.
Премиерът представи днес и подготвените от проф. Милошев
правила за действие на хората при земетресение.
- Хората трябва да отворят вратите към стълбището, да застанат под конструкция, предпазваща ги от падащи предмети - каса на врата, маса, чин, по-далеч от прозорци, витрини и висящи предмети и да изчакат люлеенето да спре.
- След това максимално бързо трябва да се излезе от сградата. Да не се използват асансьорите и да не се предизвиква струпване на изходите.
- Навън хората трябва да се отдалечат максимално възможно от всички заобикалящи сгради и съоръжения, електропроводи, газопроводи и др. Те не трябва да влизат отново в сградите преди да се убедят, че опасността е преминала.
- На работното място трябва да се спазват правилата за евакуация, а у дома – да се изчака информация от компетентните органи.
- В автомобила при първа възможност трябва да се спре на открито място.
- Ако има пострадали около вас, трябва да им окажете първа помощ.
- Трябва да се следват указанията на държавните и общински служби за борба с бедствията.
- Гражданите не трябва да се опитват веднага да напуснат населеното място с автомобил, защото това може да предизвика задръстване и да усложни обстановката.
- Хората не трябва да се доверяват на слухове за следващи трусове или наводнения, а на официалната информация.
"Помнете, че все още предсказването на земетресения е невъзможно", отбеляза проф. Милошев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!