Н ационална мрежа за децата, обединение на над 120 неправителствени организации в цялата страна, e изпратила до отговорните институции писмо със свое становище по повод случая със самотната майка Тереза Коцева от гр. Кнежа.
"За нас случая на самотната майка, чиито деца бяха отнети поради неплатени сметки за ток, е показателен за липсата на ефективни и устойчиви решения в борбата с бедността и социалното изключване.
Считаме за недопустимо в държава, членка на Европейския съюз, деца да бъдат разделяни от родителите си поради неплатени сметки за ток!"
пишат от организацията.
Повече за случая със самотната майка гледайте във видеото на Нова ТВ:
Членовете на Национална мрежа за децата от сдружение „Първи юни“ – Бяла Слатина, вече работят по случая, като се опитват да помогнат на майката да си върне децата и да може да полага успешно грижи за тях.
Детската бедност в България продължава да е най-високата в Европа и от 2007 г. насам,
вместо да вървим към решение на проблема, той все повече се задълбочава. Повече от половината български деца или 52,3% (637 хил. деца) живеят в риск от бедност или социално изключване. Това са почти два пъти повече деца от средната стойност за ЕС по този показател, която е 28,1%.
Само след 20 години поколението на тези деца, на които ние като възрастни не сме успели да осигурим добро образование и нормални възможности за развитие, ще е поколението, което ще работи и управлява страната ни. Ето защо намаляването на равнището на бедност сред домакинствата с деца би следвало да е един от най-важните приоритети пред страната, отбелязват от мрежата.
Един от ключовите фактори за това е необходимостта от въвеждане на цялостен подход за подкрепа на детето и семейството, чрез обвързване на социалните плащания със социална работа, смятат от оргавизацията.
Настоящата система на парично подпомагане, случваща се главно през социални помощи и социални плащания, често инвестира късно ресурси в семейното отглеждане на деца или ако реагира навреме, то е в недостатъчен размер.
Според националната мрежа за децата помощите следва да се отпускат след индивидуална оценка на конкретната ситуация на семейството, която да разглежда не само доходите на родителите, посещението на задължителна предучилищна подготовка и др., а и всички останали фактори, обуславящи възможността на семейството да полага грижи за децата си.
"Ние от Национална мрежа за децата настояваме Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание, както и Комисията за децата, младежта и спорта и Министерството на труда и социалната политика да дадат началото на сериозен и задълбочен дебат, базиращ се на конкретни анализи за това какви действия да се предприемат, за да може случаите като тези на самотната майка Тереза Коцева да бъдат решавани, като се подкрепи биологичното семейство на децата, така че да полага адекватни грижи за тях и те да останат при родителите си", пишат от организацията.
Извеждането на деца от семейството трябва да е само в крайни случаи,
при които държавата и цялото общество са направили възможното, за да помогнат за трудовата, житейска и социална адаптация на семейството, се посочва в позицията
"Най-сериозният проблем според нас е, че все още не е започнала реална дискусия за цялостна реформа в структурите, които отговарят за децата и семействата и начина на тяхната работа. Това включва и преосмисляне на правомощията, ролята и мястото в административно-функционално отношение на Агенцията за социално подпомагане и Отделите за закрила на детето, които са част от тази структура; Държавната агенция за закрила на детето, Централната и Местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и ролята на местните власти", отбелязват от организацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!