518
На а етнически конфликт в Пазарджик, заяви министърът на образованието
Сергей Игнатов след среща с директора на училище "Христо Смирненски" в
града и родители, които са пожелали да преместят децата си.Скандалът в Пазарджик се разрази, след като точно преди началото на новата учебна година роми записаха 12 деца в училището.
Веднага след това родителите на 24 българчета пък ги преместиха в други учебни заведения и в момента в "Христо Смирненски" остават само 12 деца.
Възникналата ситуация се дължи на проблеми в комуникацията в училището, смята образователният министър, който лично посети Пазарджик, за да се запознае с проблема.
Оказва се, че една от учителките – Мария Царска, е събрала класа си, а след това се е наложило преразпределение, каза той след срещата с ръководството на училището и родителите.
По думите на Игнатов заради разместванията от един клас в друг родителите са се "разсърдили" и това според него е причина да се изтеглят децата от училище.
Все още не е ясно дали в ръководството на училището ще има санкции.
По-рано днес стана ясно, че две учителки от Пазарджик са напуснали работа в знак на солидарност с родителите, които едновременно отписаха децата си.
Преподавателките Мария Царска и Нушка Коцева от основно училище "Христо Смирненски" не смятат, че е възможна интеграцията на учениците от ромски произход, съобщава БНР.
Според тях когато тези деца са повече от 2-3 в паралелка, те формират групичка, която говори на своя си език и налага собствен модел на поведение, вместо да копира общоприетия.
Учителките не са имали никакво намерение да се пенсионират преждевременно, но повод е станал именно скандалът отпреди няколко дни.
Родителите имат право да изберат учебно заведение за децата си и не могат да бъдат принудени да ги оставят.
Самият директор на училището коментира, че такова нещо не се е случвало в дългогодишната му практика. Той смята, че това е предубеждение от страна на родителите и се надява то скоро да бъде преодоляно.
"Една трета в класа децата стават от ромски произход и колкото и да искаме да ги интегрираме, разбирате, че с такъв процент не е редно. По същата причина в училище "Стефан Захариев" са с нулев прием.
Какво да седя, да чакам, да гледам? Можехме да поемем и 3-4 деца от ромски произход, но не и тази бройка, която ни изигра много лош късмет", обяснява Нушка Коцева пред БНР.
"Стана модно през последните 10-на години да се говори за сегрегация и дискриминация. Аз съм живял във време, когато не се говореха такива работи", коментира по-рано образователният министър Сергей Игнатов.
"Самият аз съм израснал в моята спортна зала главно с представители на ромското малцинство и ние си бяхме един отбор, заедно бяхме по лагери, заедно се хранехме в столовете. Мисля, че имаме добра традиция на толерантност в България и тя трябва да продължи", заяви той.
По думите на Игнатов ако пък някъде има изоставащи деца, новият закон за народната просвета предвижда да има индивидуална работа с тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!