0
Най-много са кръводарителите между 31 и 40 години - 31% за страната и 29% за София, сочи статистика за 2010 г., предоставена от пресцентъра на
Министерството на здравеопазването (МЗ). Мъжете кръводарители са три пъти повече от жените - 74 на сто за страната и 75 на сто за София.
От началото на тази година 760 студенти са дарили кръв по време на кампанията за кръводаряване, организирана от МЗ, Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) и БЧК.
Инициативата ще продължи под наслов "Нашите спортисти в подкрепа на живота".
Над 162 хил. души са дарили кръв миналата година, като 1/3 от тях са хора до 30 години. Благодарение на тях в страната са събрани 82 230 л кръв.
Лекарите са прелели 63 406 кръвни продукта (45 024 л еритроцитен концентрат и 18 382 л плазма).
Те са изключително нужни при лечението на остри кръвозагуби, тежки изгаряния, планови и спешни операции, злокачествени заболявания, трансплантации, както и при хемофилии и хемолитични анемии.
Потребността от кръв при всеки един случай е специфична и варира между 1 до 10 л.
Данните на НЦТХ показват, че нуждата от кръвни продукти у нас се увеличава с всяка измината година с около 10%. Подобна е тенденцията и в световен мащаб.
Основната причина за това е по-големият брой сърдечни операции, органни трансплантации, както и многобройните случаи на тежко пострадали при пътно-транспортни и други произшествия, отбелязват от МЗ.
През 2010 г. Националната кардиологична болница е преляла на свои пациенти 1430 л кръвни продукти, като са направени 609 операции.
В "Пирогов" за спешни, неотложни и планови операции са били преляти 1863 л кръвни продукти.
Кръводаряването е изключително важен и хуманен акт и без него не би било възможно спасяването на стотици човешки животи, припомнят от МЗ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!