Как ще се паркира в центъра на София
Невиждана гледка в центъра на София. Обикновените граждани биха искали това да се случва по-често, дори винаги...   
Източник: БГНЕС - архив
От 8.00 до 19.00 ч.т.е. с един час повече от сега да е времетраенето на двете бъдещи зони за паркиране, решиха съветниците от комисията по транспортна инфраструктура на Столичния общински съвет.

Решенията на комисията предстои да бъдат одобрени на заседание на Столичния общински съвет на 8 март.

Предложението е сегашната "синя зона" да се намали и да обхваща само идеалния център, но паркирането да струва 2 лв. на час с ограничение за паркиране до два часа.

Останалата част от широкия център ще бъде зелена зона, паркирането там ще струва 1 лв. на час, както е и сега, ограничението за престой остава 4 часа.

Съветниците одобриха в бъдещата "Синя зона" да влезе територията между бул. "Кн. Мария Луиза", бул. "Сливница", бул. "Ген. Данаил Николаев", ул. "Проф. Милко Бичев", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", ул. "Шипка", ул. "Париж" и ул. "Московска".

Към нея в обхвата на "Зелената зона" се включва районът между баня "Мадара" и НДК, както и квартал "Здраве".

Цената на винетния стикер за живеещи в зоните ще е 150 лв. за "синя зона" и 100 лв. за "зелена" годишно. Цената за втори автомобил ще е двойна. При заплащане на винетния стикер на месец цената ще е 15 лв. за "синя зона" и 10 лв. за "зелена".

При разглеждането на цените за винетния стикер Тошев посочи, че цената е "оптимална", за да се осигури възможност за паркиране. По думите му става дума за 30 хиляди домакинства, а местата за паркиране са за около половината от тях.

Наемателите на жилищни имоти също ще могат да се възползват от винетни стикери при условие, че представят необходимите документи. Ако живеещите в двете зони разполагат с гараж, ще плащат стикер с цена за втори автомобил.

Комисията одобри предложение цената за еднодневно паркиране в бъдещите буферни паркинги на метрото при ползване на метро да е 4 лв.. Цената за час паркиране без ползването на градския транспорт ще е 1 лв.

Съветниците решиха още местата за "служебен абонамент" да са до 10% от всички паркоместа в "синята" и "зелената" зона.

Председателят на комисията по транспортна инфраструктура Радослав Тошев обясни, че има предложение "служебният абонамент" пред хотели, увеселителни заведения и банки да е 24-часов. По думите на Тошев цена от порядъка 700-750 лв. на месец ще е е препятствие пред всички организации да се възползват от тази практика. Предложението му беше гласувано от съветниците от ГЕРБ.

Тошев поясни, че контролът по неправомерното паркиране ще се осъществява от денонощно дежурството на репатриращите автомобили.

Съветниците одобриха в рамките на зоните за краткотрайно паркиране да се поставят само скоби. Глобата ще е първоначално 30 лв. и по 2 лв. за всеки час, а след 19 ч. глобата ще е 60 лв.

Управителят на Центъра за градска мобилност Николай Костов обясни, че е разработен софтуер, с който нарушителите с поставени скоби ще получават кратко съобщение. Предложението на центъра бе до два часа след констатирането на нарушението да се заплащат 10 лв., след тях още 30 лв. Това предложение не беше прието.

Електромобили, хибридни  автомобили с електрически ток и мотоциклети ще паркират безплатно в двете зони за кратковременно паркиране.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 3 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 5 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 9 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“