Митрополит Николай Пловдивски се появи на заседание на Синода
Пловдивският митрополит Николай   
Източник: БГНЕС
17

Пловдивският митрополит Николайдойде на днешното заседание на Светия синод, което е част от зимната сесия и на нея се обсъжда подготовката на патриаршеския избирателен събор.

Владиката, който след смъртта на патриарх Максим обяви 40-дневно мълчание, каза днес пред журналистите, че ще спази думите си и на всичко ще отговори след 16 декември.

Той не пожела да каже дали идването му днес означава, че признава за наместник-председател на Светия синод Варненския митрополит Кирил.

След избирането на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил за наместник-председател на Българската православна църква до избора на патриарх, Пловдивският митрополит Николай в отворено писмо обяви, че се оттегля от заседанията на синода за 40 дни, в които ще се отдаде на "молитви и размисли".

В писмото си той оспори избора на митрополит Кирил за наместник-председател.

Моят обет аз няма да наруша, всичко, което ви интересува, на всичко ще дам отговор след изтичането на 40-дневния траур заради кончината на патриарх Максим, заяви митрополит Николай преди заседанието на синода.

Новият български патриарх трябва да е анализатор, трябва да анализира и да се вслушва, каза пред журналисти Американският и Австралийски митрополит Йосиф преди днешното заседание на Светия синод.

Той говори за българските патриарси и определи Свети патриарх Евтимий като исихаст, патриарх Кирил като академик, а патриарх Максим като аскет.

Както каза наместник-председателят на Светия синод Варненският митрополит Кирил, през януари догодина ще се съобщят имената на тримата митрополити, от които патриаршеският събор ще избере новия патриарх, посочи Американският митрополит Йосиф.

На въпрос дали ще подкрепи Ловчанския митрополит Гавриил за един от тримата кандидати за патриарх, тъй като няма досие, митрополит Йосиф каза, че ще отговори когато му дойде времето.

Той попита журналистите откъде са убедени, че Светият синод ще избере Ловчанския митрополит за един от тримата кандидати за патриарх. Междувременно близо

900 души от Батак се подписаха под писмо до наместник-председателя на Светия синод митрополит Кирил

да се прекратят богослуженията в църквата костница "Света Неделя" в града. Веселин Станков - секретар на културно-историческото дружество "Будител" обясни пред БНР защо се подновява искането за спиране на службите в храма.

"Старата църква в Батак трябва да остане паметник на свободата и музей с възпитателни функции и собствеността на този храм винаги е била общонародна, държавна. Работихме в архивите и по документи установихме, че още през 1915-та батачани заявяват пред министъра на просвещението тогава, че желаят църквата - костница в Батак да бъде обявена за музей", заяви Станков.

БГНЕС припомня, че в своя декларация преди време Пловдивският митрополит Николай заяви, че в църквата "Св. Неделя" в Батак богослуженията никога повече няма да спрат.

"Пред мощите на Светите баташки мъченици ежедневно ще се отслужват вечерня, утреня и Божествена света литургия по начина, предписан от каноните на Едната Свята Вселенска и Апостолска църква.

В тази църква Светите тайнства венчание и кръщение няма да се извършват", заявява митрополитът. Неговата декларация е, както пише той: "Във връзка с продължаващата дискусия около статута на църквата "Света великомъченица Неделя" в гр. Батак ("Баташката църква"), ненужно подстрекавана от заинтересовани кръгове".

Коментари 17
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

17 коментара
 
- Сервитьор, от  половин час се боря с тази пържола, не мога да отрежа от нея! - Нищо господине, имате време, днес затваряме по-късно.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Байдън покани Зеленски на среща в Белия дом

Байдън покани Зеленски на среща в Белия дом

Свят Преди 2 часа

Ключовите теми на визитата на Зеленски ще обхващат отбранителното сътрудничество между САЩ и Украйна

ф

Нетаняху към "Хамас": Предайте се незабавно

Свят Преди 4 часа

"Войната продължава, но това е началото на края на "Хамас", каза Нетаняху

Предстои да наблюдаваме метеоритния поток Геминиди

Предстои да наблюдаваме метеоритния поток Геминиди

Любопитно Преди 4 часа

На 14 декември вечерта Луната ще залезе за София в 18:03 ч. и затова няма да затруднява наблюденията

Зеленски и Макрон разговаряха по телефона, какво си казаха

Зеленски и Макрон разговаряха по телефона, какво си казаха

Свят Преди 5 часа

В Буенос Айрес украинският президент присъства днес на церемонията по встъпване в длъжност на новоизбрания президент на Аржентина Хавиер Милей

Николай Денков

Денков: Не е приемливо България да бъде третирана различно за Шенген

България Преди 6 часа

Според него няма как президентът да има обективен поглед за промените в Конституцията

"Хамас" предупреди: Нито един заложник няма да напусне Газа "жив без преговори"

"Хамас" предупреди: Нито един заложник няма да напусне Газа "жив без преговори"

Свят Преди 6 часа

Властите на ивицата Газа съобщиха, че от началото на израелската операция в ивицата Газа там са загинали 17 997 души

а

Джип се вряза в магазин във Варна (СНИМКИ)

България Преди 6 часа

Няма информация за пострадали

Иван Гешев представи политическата си формация

Иван Гешев представи политическата си формация

България Преди 6 часа

По думите на Иван Гешев „Граждански блок“ е платформа, в която има почти 40 граждански организации

а

Отстъпки за влизането на България и Румъния в Шенген: Какво смятат опозиционните партии в Австрия

Свят Преди 6 часа

Опозиционната НЕОС разкритикува поведението на правителството, определяйки го като "просто обезпокоително"

Росен Христов подозира скрита договорка между властта и "Лукойл"

Росен Христов подозира скрита договорка между властта и "Лукойл"

България Преди 6 часа

Може новият собственик да бъде фиктивен – фирма, отново свързана с „Лукойл“, но да има българска следа, смята Христов

Халеевата комета се завръща: 40-годишното пътуване обратно към Слънцето стартира

Халеевата комета се завръща: 40-годишното пътуване обратно към Слънцето стартира

Любопитно Преди 7 часа

За последен път кометата преминава покрай Земята през 1986 г.

Шокиращи кадри показват как бойци на "Хамас" се предават на израелските войски

Шокиращи кадри показват как бойци на "Хамас" се предават на израелските войски

Свят Преди 7 часа

По-рано тази седмица в социалните медии бяха разпространени изображения на десетки мъже, задържани от израелската армия

<p>Лавров:&nbsp;Западът се опитва да изтощи Русия в Украйна</p>

Лавров: Не е приемливо Израел да използва атаката на "Хамас" за колективно наказание

Свят Преди 7 часа

Той заяви още, че мирните преговори с Украйна зависят от Киев

Румен Радев

Радев: Парламент с рекордно ниско представителство и доверие посяга към Конституцията

България Преди 7 часа

Според Радев има критично важни въпроси, върху които парламентът трябва да се съсредоточи

<p>Вучич: Интерконекторът с България е началото на нова ера</p>

Вучич: Интерконекторът с България е началото на нова ера в енергийната сигурност на Сърбия

България Преди 7 часа

Междусистемната газова връзка България-Сърбия е с обща дължина от 170 км

Иран засили арсенала си с дронове, въоръжени с ракети въздух-въздух

Иран засили арсенала си с дронове, въоръжени с ракети въздух-въздух

Свят Преди 8 часа

„Сега враговете ще трябва да преосмислят стратегиите си“, заяви иранската армия