ДАНС сезира прокуратурата за делото "Галерия"
Иван Костов в момента е председател на Парламентарната комисия за контрол върху ДАНС   
Източник: БГНЕС/ Петко Налбантов
Ио ормационно дело "Галерия" е било открито в Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) без законово основание.

Бившият председател на агенцията Петко Сертов не е в състояние да посочи коя класифицирана информация, публикувана в пресата и в интернет, е дала основание за откриване на делото.

Това е окончателното становище на Парламентарната комисия за контрол на ДАНС, съобщено на журналисти от сегашния й председател Иван Костов, депутат от "Синята коалиция".

Проверката, извършена от парламентарната комисия е установила, че са

били нарушени и законът, и вътрешните правила на ДАНС.

Били са разхитени средства на българските данъкоплатци, нанесени са щети на физически и юридически лица и е предизвикана силна отрицателна реакция на обществото.

С тези свои действия, характерни за работата на службата през тоталитарния период, предишното ръководство е нанесло тежък удар върху авторитета на ДАНС, заявяват депутатите от комисията.

Поради големия обществен интерес парламентарната комисия за контрол на ДАНС се е занимавала с делото "Галерия" на пет заседания и анализирала пет тома документи.

Изслушани са били длъжностни лица от ДАНС, както и журналистът Огнян Стефанов - сочен като повод за откриване на делото.

В становището на парламентарната комисия са конкретизирани

нарушенията на бившия председател Петко Сертов.

Той е разпоредил откриване на информационното дело без да има посегателство върху националната сигурност. Разпоредил е на служители, които нямат съответните правомощия, да извършват нерегламентирани действия.

Без основание е поискал използване на специални разузнавателни средства (СРС) по отношение на издателите на в. "Уикенд" Димитър и Мартин Златкови и Недялко Н. Йорданов.

Сертов не е предоставил на прокуратурата паралелната оперативна проверка, извършена от МВР по искане на председателя на ДАНС, по темата на делото "Галерия".

В резултат на тези нарушения служители на агенцията, сред които Алексей Петров и Велин Хаджолов, нямащи отношение към проверката, са извършвали нерегламентирани разпити и са взели писмени обяснения от Младен Мутафчийски, Йорго Пецас и Огнян Стефанов и са ги подложили на психологически натиск.

Събирана е и е обработвана информация за граждани, журналисти, политици, фирми и медии, които нямат отношение към проверката на Главна дирекция „Вътрешна сигурност". След това са правени необосновани изводи и политически внушения.

Комисията препоръчва на председателя на ДАНС да разпореди да бъде събрана декласифицираната информация по делото „Галерия", да се заличат личните данни в нея и да бъде предоставена за ползване на обществеността.

Да се извърши също вътрешна проверка за наличието на други, открити без законово основание, разработки и да се информира за тях парламентарната комисия.

Препоръчва се също да бъдат образувани дела само в строго съответствие със Закона за ДАНС.

Комисията сезира със становището си главния прокурор,

за да провери съдържащите се в него сигнали за нарушения от длъжностни лица в ДАНС, защото извършената преди това проверка не е обхванала и преценила всички факти по случая.

Комисията се обръща към Инспектората на Висшия съдебен съвет да контролира стриктното приложение на изискванията в Закона за СРС, тъй като формалните разрешения на съда навреждат на правата и свободите на гражданите и фирмите.

Една от жертвите на делото "Галерия" не поиска да сътрудничи на парламентарната комисия, каза Иван Костов. Той отказа да уточни кой от тримата разработвани по делото не е пожелал да съдейства.

Имахме съдействие от председателя на ДАНС, но трудно "вадихме" части от информация от вътрешността на ДАНС, заяви Костов.

"Комисията намери начин да осъществи една проверка, каквато досега не е правена по разработка по дело, което практически е приключено. Преминахме през едно много трудно начало. Вече е създаден начин да бъдат проконтролирани действията на ДАНС", добави Иван Костов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Любопитно Преди 11 минути

Ако търсите съвременен аналог на Древен Египет, вероятно няма да се сетите да погледнете към Аризона

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Свят Преди 13 минути

Само един на всеки шест милиона души има кръвна група с нулев резус фактор

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 10 часа

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Полицията в Париж простреля мъж на гара, въоръжен с нож

Полицията в Париж простреля мъж на гара, въоръжен с нож

Свят Преди 10 часа

Мъжът е бил известен на полицията за извършено домашно насилие

Щура сватба в Къщата на Big Brother тази вечер

Щура сватба в Къщата на Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Специален кулинарен гост ще приготви блюдо изненада заедно със съквартирантите

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Свят Преди 10 часа

Румънските власти започнаха мащабно разследване

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 11 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

България иска разсрочване на плащанията за F-16 от САЩ

България иска разсрочване на плащанията за F-16 от САЩ

България Преди 11 часа

Касае се за предвидено за следващата година плащане в размер на 361 милиона евро

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 12 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Автобус се вряза в хора в центъра на Стокхолм

Автобус се вряза в хора в центъра на Стокхолм

Свят Преди 12 часа

Инцидентът станал по време на следобедния час пик

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 13 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 14 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

Свят Преди 14 часа

Компанията се стреми да осигури непрекъсната работа на активите по време на тяхната продажба

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 14 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена