50 наградени в програмата "Силен старт" на Пощенска банка
Източник: netinfo
Гм мназисти от 25 града в страната са отличени в програмата "Силен старт", при която Пощенска банка раздава 50 еднократни стипендии по 1000 лв.

Журито, съставено от представители на неправителствените организации, партньори на програмата - Български дарителски форум, фондация "Пайдея", "Национална мрежа за децата" и асоциация "Родители", на медиите - Vesti.bg, списание "Мениджър" и списание "Тема", както и на Пощенска банка оцени работите на близо 1000 ученика, изразили мнението си по актуални социални проблеми чрез есе на тема "Моят силен старт за България започва с...".

Сред победителите най-много са учениците от София с 10 спечелили есета, следвани от градовете Варна и Русе с по 5 есета. Наградени има и от Плевен, Бургас, Сандански и Своге.

Най-оспорвана беше класацията в 11-ти и 12-ти клас.

Имената на победителите вече са обявени на страницата на програмата www.silenstart.bg. Отличените есета ще помогнат за  създаването на първата Младежка пътна карта за развитие на България с предложения за силен старт за страната, обобщени в 20 стъпки, и ще бъде връчена на представители на управленската власт.

Сред идеите на участниците в тазгодишното издание на програмата преобладават предложения за подобряване нивото на образование в страната, подобряване на пътната инфраструктура, реформа в здравеопазването и успешната реализация на младите в обществото.

"Пощенска банка е утвърден партньор на българското образование и се стреми да допринесе за подобряване на неговото ниво, както и да стимулира учениците да изразят своята активна гражданска позиция. Новата тема на програмата "Силен старт" показа, че имаме изключително ангажирани младежи, които са готови да работят за едно по-добро бъдеще на страната ни както на идейно, така и на практическо ниво", каза изпълнителният директор на  банката Петя Димитрова.

"Силен старт" е прекрасна инициатива на Пощенска банка, която се грижи за талантливите българки деца и за мен беше изключително приятно да бъда част от журито тази година и да опозная и разбера по-добре децата, които утре ще управляват България" отбеляза и Максим Майер, главен редактор на списание "Мениджър" и член на журито.

"Темата на програмата тази година изглежда е улучила точно вълненията и тревогите на младите хора - от есетата ясно личи тяхната съпричастност към социалните проблеми и желанието им да участват в намирането на решения.

Изключителна ангажираност, желание за намиране не само на личностна реализация, но и за подобряване на средата, в която живеем - това ме впечатли в есетата, които прочетох и бих искала да поздравя участниците в "Силен старт" за позицията им", коментира главният редактор на Vesti.bg Евгения Друмева.

"Тази година много ме впечатлиха есетата, които дават конкретно решение на поставения проблем, въпреки високите изисквания, които поставихме пред тях чрез новата тема. Изключително важно е според мен, че учениците са осъзнали факта, че волята за промяна идва от самите тях и те са "Силният старт на България", сподели своите наблюдения и Красимира Величкова, изпълнителен директор на Българския дарителски форум.

В седмото издание на програмата се включиха ученици от осми до дванадесети клас в гимназиите и специализираните училища от 111 града на България. Най-голям брой са участниците от София със 192 есета, следвани от учениците от Варна (с 62 есета) и от Пловдив (с 43 есета).

За стипендиите се борят и ученици от градовете Абланица, Берковица, Добрич, Горна Оряховица, Пазарджик Сандански, Силистра, Шумен, Ямбол и др. Най-активните участници са тези от 11-ти и 12-ти клас - общо с 463 есета, разделени почти поравно.

Програмата за подкрепа на средното образование "Силен старт с Пощенска банка" се провежда от 2005 г. под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката.

Целта на проекта е посредством сътрудничество на бизнеса, неправителствения сектор, държавните институции и медиите да даде възможност на младите хора да изразят своето мнение по социално-значими теми като образованието, и проблемите в съвременното общество.

Чрез "Силен старт" Пощенска банка цели да поощри бъдещите лидери на страната и да популяризира идеите им с всички заинтересовани страни. От старта на програмата до днес общо 816 ученици са получили стипендии от Пощенска банка на обща стойност 426 250 лв.

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Най-доброто място на планетата за начало на годината - там всеки мечтае да прекара януари

Любопитно Преди 2 минути

Януари е месецът, в който всеки иска да „рестартира“

Периодичното гладуване не е магия: Отслабвате, но метаболизмът не се променя

Периодичното гладуване не е магия: Отслабвате, но метаболизмът не се променя

Любопитно Преди 4 минути

Подробности за ползите от периодичното гладуване може да прочетете в следващите редове

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 7 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 8 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

АПИ: Пътищата се почистват от 608 машини, обстановката е спокойна

АПИ: Пътищата се почистват от 608 машини, обстановката е спокойна

България Преди 8 часа

Временно поради обилен снеговалеж и почистване е ограничено преминаването на тежкотоварни автомобили по пътя Шипково – Рибарица, както и през проходите Превала и Троянски

Хиляди туристи блокирани във Финландия заради студа

Хиляди туристи блокирани във Финландия заради студа

Свят Преди 9 часа

Живакът на термометрите на аерогарата тази сутрин падна до -37 градуса по Целзий след няколко поредни дни на крайно мразовито време

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 9 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Победители и "Грешници": Какво да очакваме от "Златните глобуси"

Победители и "Грешници": Какво да очакваме от "Златните глобуси"

Любопитно Преди 10 часа

„Златните глобуси“ са ключов етап от сезона на филмовите награди и се провеждат по-малко от две седмици преди обявяването на номинациите за „Оскар“

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 11 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 11 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 12 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 12 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 13 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 13 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 13 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 14 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване